Kameratolpan lisämerkintä

laskeva ajonopeus

ELY-keskuksen Liikenne ja infrastruktuuri asiantuntijan viestiä:
"Tiemaalaukset (maalatut nopeusrajoitusmerkinnät) ovat kokeiluasteella ja tuovat tienkäyttäjílle lisäinformaatiota. Kokeilu ei ole valtakunnallisesti käytössä. Tiemaalaukset eivät ole pakollisia, eivätkä myöskään määrääviä. Nopeusrajoitusmerkit ovat määrääviä."

"Merkintä on aina rajoituksen vaihtumiskohdassa kun rajoitus pienenee esim . 100->80 tai 80 -> 60. Merkinnät on tehty kesärajoituksia ajatellen eli ovat 80 tai 60 rajoitusalueilla."

"Tieliikenneasetuksesta http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1982/19820182 , jonka luvusta 5 löytyy: "45 § (21.2.1992/163) Liikennemerkin vaikutuksen tehostamiseksi tai selventämiseksi voidaan käyttää seuraavia valkoisia tiemerkintöjä:", josta löytyy myös nopeusrajoitus."

Allekirjoittanut: "Onko asiasta tehty periaatepäätös ettei kameratolppien kohdalle laiteta lisämerkintää? Onko se jossain kielletty?"
ELY: - Ei sitä ole missään vaadittukaan.


Vaadin risteyksien tai vaarallisten kohtien kameratolppien kohdalle ajoratamerkintöjä (valkoinen maalattu nopeusmerkki) koska se lisää liikenneturvallisuutta kyseisissä risteyksissä.

5

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitamassa?

      Pidätkö ne talvisin myös puhtaana ja paikkamaalaat välillä...

      • turvallisuutta?

        En ajatellut työllistyä tiemestarina. sillä lienee jo vakanssi. Aura lienee se joka putsailee teitä halutessaan.

        Laki ei nyt vain salli tällä hetkellä muuta merkintää kuin tiemaalauksen kameran kohdalle. Aamen sille.

        Pyydetään edes se.

        Eikös se tien keskiviivakin maalata vuosittain. Vissiin se tulee yhteiskunnalta kun minä en ole koskaan päässyt talkoihin.

        Jos tiemestaria väsyttää voi se laittaa liikennemerkin kameran viereen. Ei se ainakaan liikenneturvallisuutta vähennä.


    • Jorpakka

      Onhan noita merkintöjä parina viime vuotena lisätty. Ovat vaan hankalia ja vaarallisia tehdä, siksi varsin kalliita. Ja keskellä kaistaa kuluvat nopeasti, jonka jälkeen tarvitaan taas työläs ja kallis korjaus. Ei välttämättä kaikkein järkevintä rahankäyttöä, kun autoilijat eivät kuitenkaan välitä niistä sen enempää kuin liikennemerkeistäkään.

      • laskeva nopeus

        Mikä niiden maalauksesta tekee vaarallisen. Maalataanhan keskiviivojakin. Vaihtoehtona tietysti on laittaa se liikennemerkki tien reunaan. Se varmaan ennen risteystä kameratolpan tienoilla olisi liian helppo tapa hillitä risteyksen nopeuksia. Parempi ajattaa ihmisiä sakoille.

        Niistähän yhteiskunta ja eläkeläiset nauttii.

        Ei vaan jätetään ne kortit poliisille ja unohdetaan tienopeusmaalaukset. Saa työttömät kortittomien työt.

        Liikenneturvallisuushan ei ole lainkaan tässä mukana.


      • maalari 6

        Ajoratamaalaukset kehiin.

        Ei ole mitään syytä miksei niitä voisi maalata tiehen.

        Jos ollaan niin köyhiä ettei liikennemerkkiä voi alenevaan nopeuteen laittaa risteykseen uudestaan niin maalataan sitten.

        Haetaanko sakkorahoja vai halutaanko välttää liikennekuolemia?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      191
      7272
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      128
      3295
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      116
      1942
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      55
      1885
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      61
      1847
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1809
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      81
      1786
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1675
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1561
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1393
    Aihe