OMISTUS ASUNNOT VEROLLE!

kuvitelkaa että kustannamme kaiken maailman pallinaamojen työpaikan eduskunnassa jotka tuhlaavat satojatunteja aikaaa tuollaisten mallien kehittämiseksi!!!!!!



Ehdotus: Omistusasunnon verotusta kiristettävä
03.03.2010 07:40


Omassa asunnossa asumista esitetään verotettavaksi. Helsingin Sanomat kertoo, että Valtion taloudellinen tutkimuslaitos haluaa esityksellään tasoittaa omistus- ja vuokra-asunnoissa asuvien asumiskuluja.

Laitoksen johtava ekonomisti Essi Eerola ja erikoistutkija Tuukka Saarimaa ovat tehneet raportin, jossa on kolme ehdotusta. Niillä kaikilla pyritään samaan suuntaan.

Lehden mukaansa yksi ehdotuksista on nimetty ideaalimalliksi ja kaksi muuta vaihtoehtomalleiksi. Ideaalimallissa laitettaisiin niin sanottu asuntotulo verolle. Asuntotulolla tarkoitetaan "säästöä", jonka ihminen saa asuessaan omassa asunnossa vuokra-asunnon sijasta.

Ensimmäisessä vaihtoehtomallissa käytännössä helpotettaisiin vuokranantajien verotusta. Toisessa vaihtoehdossa lähinnä poistettaisiin asuntolainojen korkovähennys.

Jokaisessa mallissa varainsiirtovero poistettaisiin kaikista asuntokaupoista ja asuntojen luovutusvoittojen verotusta tasapuolistettaisiin. Vaihtoehtomalleissa myös kiristettäisiin
36601
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

valtio tuhlaa varoja mamutukseen ja muuhun hölynpölyyn jostain ne rahat on revittävä.Verotus kiristyy,uusia veroja tulee ja julkiset palvelut heikkenevät.

Ei suomi tule konkurssiin menemään koskaan mutta kansalaisten taskut pyritään tyhjentämään...

SUOMI ON PASKA MAA!

Äänestä
  • Kauan sai odotella. Melkein 3 minuuttia.

    Äänestä

  • Sitä saa mitä tilaa. Kokoomus johtava puolue Suomessa.

    Me pieneläkeläiset hukkaamme asuntomme ja rupeamme elämään sosun laskuun, ei tässä enään mikää muu auta. Jos on mamuille rahaa pitää sitä olla meillekin.

    Äänestä

  • vika päättäjissä kirjoitti:

    Kauan sai odotella. Melkein 3 minuuttia.

    pöytään, olipa ketjun aihe mikä tahansa.

    Äänestä

  • ;mummeli;; kirjoitti:

    Sitä saa mitä tilaa. Kokoomus johtava puolue Suomessa.

    Me pieneläkeläiset hukkaamme asuntomme ja rupeamme elämään sosun laskuun, ei tässä enään mikää muu auta. Jos on mamuille rahaa pitää sitä olla meillekin.

    Katainen se vetelee taskuunsa 1800€/kk verotonta nilsiän kotitalonsa verukkeella.


    Vuokralainen ja omassa velkaisessa omistusasunnossa asuvat eivät ole tasa-arvoisessa asemassa silloin kun haetaan asuntotukea työttömyysaikana.

    Äänestä

  • ;mummeli;; kirjoitti:

    Sitä saa mitä tilaa. Kokoomus johtava puolue Suomessa.

    Me pieneläkeläiset hukkaamme asuntomme ja rupeamme elämään sosun laskuun, ei tässä enään mikää muu auta. Jos on mamuille rahaa pitää sitä olla meillekin.

    Eikö silmät vieläkään aukene missä ne kunnon sosialistit oikeen luuraa.kokoomus on kommunistinen puolue joka verottaa enemmän kuin sosialistit.kokoomus ajaa ylikansallistamista kun sosialistit vaan kansallistaa.kokoomus on juopottelevien sekopäisten puolue jotka eivät edusta mitään oikeistolaisia arvoja eikä kokoomukselle ole mikään pyhää ei edes omistusasunto vaan he haluavat senkin monikansallistaa kuten mao tshe tung aikoinaan.

    Äänestä

  • kissamies57 kirjoitti:

    Eikö silmät vieläkään aukene missä ne kunnon sosialistit oikeen luuraa.kokoomus on kommunistinen puolue joka verottaa enemmän kuin sosialistit.kokoomus ajaa ylikansallistamista kun sosialistit vaan kansallistaa.kokoomus on juopottelevien sekopäisten puolue jotka eivät edusta mitään oikeistolaisia arvoja eikä kokoomukselle ole mikään pyhää ei edes omistusasunto vaan he haluavat senkin monikansallistaa kuten mao tshe tung aikoinaan.

    Vieläkö joku onneton äänestäåä valheporvareita jotka ovat sisältä punaisempia kuin retiisi?

    Äänestä





No johan on prkle, eikös asunnosta jo ole makasettu kaikenmaailman verot ja korot, vieläkö pitäisi lisää maksaa. Näillä pieneksi jääneillä eläkkeillä ei paljon maksella ja ainoa turva on oma asunto kun sellaisen on kerran saanut vuosien varrella hankituksi, eikä tosiaan ollut korot matalalla siihen aikaan.
Ökyasunnot ja ökyrikkaat on sitten erikseen.

Äänestä
  • Hallituksen linja on kristallinkirkas ja johdonmukainen sen harjoittaman politiikan kanssa:

    - Omistusasunnossa asumisesta joutuu maksamaan enemmmän. Yhä harvempi pystyy hankkimaan omistusasunnon ja joutuu tyytymään vuokra-asuntoon.

    - Vuokranantajien veroja kevennetään. Vuokranantajille jää enemmän käteen itselle.

    - Mitä kovempi on vuokrataso, sitä enemmän omassa kämpässä asuvat joutuvat maksamaan veroa. Tästä syntyy väistämättä kierre, joka kaataa vähitellen omistusasunnot vuokratuloilla keinottelevien käsiin.

    Hallitus tukee kaikella toiminnallaan KAPITALISTEJA ja siinä kyydissä keskiluokka saa kärsiä. Köyhistä nyt puhumattakaan.

    Ensi vuonna on vaalit! Koittakaahan pitää yli 3 kk takaiset asiat muistissa silloin kun on aika käydä uurnille. Loppuvuodesta alkaa nimittäin armoton sumutus, jotta Kokoomus ja Keskusta varmistaisivat valtansa jatkossakin.

    Äänestä

  • kilpailu menossa kuka keksii eniten uusia verotusmuotoja.

    Äänestä

on näköjään tarkoitus kadota kokonaan pois puolue kartalta ,mikäli menevät tällaisen esityksen taakse , en jaksa uskoa ,että perinteinen oikeisto tällaista edes harkitsisi.

Äänestä

jopa vuosikymmeniä jälkikäteen. Mutta vajaaälyisille kieroilijoille ei tuo tule tietenkään mieleen. Tai kenties tulee, mutta se sivuutetaan epäoleellisena. Kun tarvetta uusille veroille ja veronkiristyksille pukkaa kaiken aikaa.

"Kulujen tasoittaminen" tarkoittaa sitä, että kateudella isketään kiinni siihenkin vähään omaisuuteen jota osalla kansasta vielä on jäljellä. Onhan yksityisomistuksessa olevien ajoneuvojenkin verotuksen kiristämistä kaavailtu.

Ökyomistajien omaisuuteen ei tälläkään verosuunnitelmalla kosketa.

Äänestä

panna verolle suomalaisten omalla työllään kustantamat ja joka mutkassa jo aiemmin verotetut asunnot , sillä jotenkinhan on kustannettava maahanmuuttajille tarjotut vastikkeettomat asunnot ja elämiskulut puhumattakaan kiihtyvällä vauhdilla rakennettavista vastaanottohotelleista.
Arvatkaapa rupeeko riittämään !

Äänestä
  • Kerrankin oikean suuntainen avaus päättäjiltä! Kiinteistöveroja voisi taas myös nostaa samoin kesämökeille korkeampaa verotusta.

    Äänestä

  • hyvä hyvä kirjoitti:

    Kerrankin oikean suuntainen avaus päättäjiltä! Kiinteistöveroja voisi taas myös nostaa samoin kesämökeille korkeampaa verotusta.

    keskusteluun!!!

    Iirohan ei tarvitse "omistusasuntoa" kun se asuu toimituksessa vakituiseen!

    Äänestä

joo ja siinä vaiheessa kun omistusasunnon verotus kiristyy, niin otan lopputilin töistä ja haen rahat elämiseen sossulta. ensin myyn asunnon ja panen rahat menemään ja alkoholisoidun . elämä helpompaa kun on kännissä kaiket päivät ja ei tarvi lähteä töihin paskaan duunipaikkaan. ja ei tarvi stressata. kunta maksaa sitten persaukiselle vuokran ja elämisen. siinä menee 20 vuoden aherrus hukkaan, kun piti ahdistua asuntolainasta. ja jotkut eli herroiksi muiden kustannuksella ja kaikenlaisilla tuilla .

Äänestä
  • mitään.
    Kerrankin omalla työllä hankittu omaisuus ja ansioista VEROT MAKSETTU,niin kannattaako enää hankkiakkaan omaa asuntoa tai autoa siksi,että saa maksaa uudestaan veroa periaatteessa samasta rahasta.
    Kyllä tämä on joutilaitten maahanmuuttajien "elatusmaksua" ja piste.

    Äänestä

  • jo "tututtaa" kirjoitti:

    mitään.
    Kerrankin omalla työllä hankittu omaisuus ja ansioista VEROT MAKSETTU,niin kannattaako enää hankkiakkaan omaa asuntoa tai autoa siksi,että saa maksaa uudestaan veroa periaatteessa samasta rahasta.
    Kyllä tämä on joutilaitten maahanmuuttajien "elatusmaksua" ja piste.

    velka-asuntoja nykyään, jopa 30 vuoden velkarahalla ostettu. Pankkien asuntoja toistaiseksi.

    Äänestä

muuttakoon itse vuokralle ja antakoon omistusasuntonsa vapaamatkustajien käyttöön. Lisäksi velvoite myös heidän muusta elättämisestä. Auton avaimet jätettävä pöydälle lähtiessä, kun asunto on ensin puunattu luovutuskuntoon. Hyvä Suomi!

Äänestä

nyt alkaa riittää , muijalla vielä puolivuotta eläkkeesseen , itsellä on jo oloneuvoken päivät ollut vuoden verran, suunnitelmissa on kylläkin ollut viettää ansaitut eläkepäivät suomessa ,mutta tämä uutinen käänsi kyllä ajatukset toisaalle , kämppä myyntiin ja condotell kämppä Thaimaasta ,eläkehän kulkee sähköisesti minnepäin maailmaa tahansa , verotelkoon älykääpiö päättäjät sitten aivan vapaasti niitä joita pystyvät.

Äänestä

suomalaista taas täysillä , jotta saadaan somaleille sun muille maahantunkeutujille ilmaiset isommat asunnot.

Äänestä

taidampa perustaa yrityksen ja myydä taloni sille ja sitten vuokraan taloni omistamaltani yritykseltä. aika vaikeeks menee, mutta se on näköjään pissapäisen virkamiehen tahto.

Äänestä

Kaikki viedään hiljaa mutta varmasti!

Äänestä
  • että meidän autettava maahanmuuttajaystäviämme!
    Ei ole helppoa eikä halpaa kotouttaa uussuomalaisia yhteiskuntaan, joten tässä alkuvaiheessa kaikkien on osallistuttava talkoisiin, niin vuokralla asuvien, kuin omistusasunnon omistavien.
    Suomi ei voi verottaa muuta kuin sellaista, missä löysää rahaa on. Tyhjästä kun on paha nyhjästä.

    Äänestä

Asukaslukuun suhteutettuna kymmenen kertaa liian suuri virkamieskoneisto täytyy elättää jollain ja muualla ei enää ole mitä ottaa...

Äänestä

Sitten myös kaikki peruskorjauksiin menevät eurot pitää olla verotuksessa täysimääräisenä vähennyskelpoisia.
Esimerkiksi omakotitalo vaatii jatkuvaa remonttia ja huoltoa.

Äänestä

haluaa tietenki että kaikki maksaa saman veron oli tönö sitte miljoonan tai vitosen arvonen, niinku mediamaksuakin suunnittelevat. Se on niiden sikojen mielestä tasa-arvoa. Kyllä se alkaan näyttään etei tässä kohat muu auta ku sisällis-sota

Äänestä

"Lehden mukaansa yksi ehdotuksista on nimetty ideaalimalliksi ja kaksi muuta vaihtoehtomalleiksi. Ideaalimallissa laitettaisiin niin sanottu asuntotulo verolle. Asuntotulolla tarkoitetaan "säästöä", jonka ihminen saa asuessaan omassa asunnossa vuokra-asunnon sijasta.


ja asuntolainojen korkovähennyksen poistaminen"


Tämän jälkeen lääkärit saavat kirjoitella vieläkin tiiviimpään tahtiin masennuslääkkeitä niille jotka eivät vedä itseään hirteen tämän ryöstöhallituksen päätösten vuoksi.

Tämäkö on sitä Kataisen peräänkuuluttamaa hyvinvointiyhteiskuntaa?????????????????????????????

Äänestä

muuttaa ulkomaille,nopeasti kaikki myyntiin ja goodbye.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sanoo valtio kirjoitti:

kuvitelkaa että kustannamme kaiken maailman pallinaamojen työpaikan eduskunnassa jotka tuhlaavat satojatunteja aikaaa tuollaisten mallien kehittämiseksi!!!!!!



Ehdotus: Omistusasunnon verotusta kiristettävä
03.03.2010 07:40


Omassa asunnossa asumista esitetään verotettavaksi. Helsingin Sanomat kertoo, että Valtion taloudellinen tutkimuslaitos haluaa esityksellään tasoittaa omistus- ja vuokra-asunnoissa asuvien asumiskuluja.

Laitoksen johtava ekonomisti Essi Eerola ja erikoistutkija Tuukka Saarimaa ovat tehneet raportin, jossa on kolme ehdotusta. Niillä kaikilla pyritään samaan suuntaan.

Lehden mukaansa yksi ehdotuksista on nimetty ideaalimalliksi ja kaksi muuta vaihtoehtomalleiksi. Ideaalimallissa laitettaisiin niin sanottu asuntotulo verolle. Asuntotulolla tarkoitetaan "säästöä", jonka ihminen saa asuessaan omassa asunnossa vuokra-asunnon sijasta.

Ensimmäisessä vaihtoehtomallissa käytännössä helpotettaisiin vuokranantajien verotusta. Toisessa vaihtoehdossa lähinnä poistettaisiin asuntolainojen korkovähennys.

Jokaisessa mallissa varainsiirtovero poistettaisiin kaikista asuntokaupoista ja asuntojen luovutusvoittojen verotusta tasapuolistettaisiin. Vaihtoehtomalleissa myös kiristettäisiin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu