Digitaali vai elohopeamittari

töihin_vai_ei

Kumpaan luotatte enemmän digitaaliseen mittariin vai perinteiseen elohopeamittariin? Entä oletteko huomanneet eriäviä tuloksia..? Minulla toimiva elohopeamittari, kaksikin, jotka näyttävät että kuumetta olisi, näyttää reilua 37:ää.. digitaalisella taas 36 ja risat.. Tuntuu että digitaalinen näyttää aina vähemmän.. Mietinkin tässä nyt että kumpaan luottaa? Ollakko kuumetta vai ei

4

855

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 23phil

      Itse käytän digitaalista mittaria, helpompi ja nopeampi. Pieniä eroja voi olla myös digitaalisten mittareiden välillä. Älä tee kuumemittarilukeman perusteella päätöstä töihin menosta, vaan oman olosi! Sairas voi olla myös ilman kuumetta, esim. virus vetää olon veteläksi, muttei nosta kuumetta.

    • ...

      En luota kumpaankaan ennen kuin laitteeseen on lyöty tarkastuslaitoksen leima tai kalibrointitodistus. Siihen saakka lukemalla ei ole muuta käyttöarvoa kuin nähdä riittävällä tarkkuudella paljonko se eroaa samalla laitteella aikaisemmin mitatusta normaalista, mikä se sitten lieneekään. Toisekseen lämpö voi nousta muutamassa minuutissa monta asteen kymmenystä jo pelkästään sen seurauksena, että nousee hetkeksi jaloilleen, mutta ei palaudu lähtöarvoonsa läheskään yhtä nopeasti.

      • Varmastikin elohopeamittari on tarkempi, mutta ei se asteen heitto mitään merkitse.

        Kuumehan ei edes ikinä ole sairaus, vaan oire jostakin. Syy kuumeiluun johtuu siis aina jostakin.


    • mittaritittari

      Oli aikomuksena ostaa elohopeamittari, mutta sikaflunssahysteerikot ostaneet kaupungin tyhjäksi niistä.

      Huomasin, että oma digitaalimittari näyttää aivan liian vähän. Ohjeissa sanotaan, että 90sec eli piippaukseen asti kainalossa. Tuloksena joka ikinen kerta selkeä alilämpö, 35-36.8°C. Ajattelin, että ompa mulla alhainen peruslämpö, kunnes mittasin sitten tuttavien elohopeamittarilla, joka näyttikin mulle 37.5°C. Eli mun digitaalimittari antaa noin 1°C virheen mittaustulokseen. Aika suuri.

      Lueskelin netistä mittareista sitten myöhemmin ja joku heitti, että digitaalimittariakin kannattaa pitää ainakin 5-10 minuuttia kainalossa. Kokeilin, ja tuloksena 37.7°C ! Kun taas 90sec pidolla se normaali 36.5°C.

      Ihme huijausmittareita.

      Kyllä tulen hankkimaan elohopemittarin, jahka kaupunkiin tulee niitä taas. Ovat luotettavampia. Eikä tarvitse vaihdella paristoja, eikä ole paristoista aiheutuvia mittausheittoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3091
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3067
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      2016
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1759
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      82
      1360
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1280
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1110
    Aihe