Päättäjät ostanut. Ja punaiset huulet senkun leviää? Loppui kohdaltani kotimaan kasvisten suosiminen..
Monsanto jo näköjään Suomenkin
Pehvat-levii
2103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Päättäjät halusivat nöyristellä EU:lle, joten niin tässä kävi. Gm-tärkkelysperuna alkaa virallisesti ensi vuonna, mutta sitä on jo viljelty MTT:n pelloilla sekä yksityisillä koetiloilla. Sen seurauksena mm. ruokaperunan siemenperunat ovat jo saastuneet gm-siitepölystä itämiskelvottomiksi. Mm. kotipuutarhat ovat tehneet näitä havaintoja ammattitilojen lisäksi. Näin ollen gmo-peruna on jo saastuttanut luomu- ja tavanomaisen perunan kasvustot, vaikka toisin piti käydä.
Ministeri Anttilan suunnittelema turvaväli 18 m ei riitä mihinkään. Tarvitaan useiden kilometrien turvavälit tuulen takia. Hän oli myös erittäin tyytyväinen, kun gm-peruna aloitetaan maassamme pysyvästi.
Perunan lisäksi gm-kasveja ovat viljat, rapsi, rypsi, valkoinen mansikka, mesimarja, maissi, sokerijuurikas, puuvilla, pellava. Samoin ei voi olla varma eläintuotteistakaan (gm-rehu vai tavanomainen). Ainakin Espanjassa, Saksassa ja Amerikassa on gm-kasvintuotantoa. Muiden EU-maiden kohdalla on eroja gmo-asenteessa.
Porsaan kidutetetun syömisen. Katsokaas toisilla on omatunto.