Suomeen tulisivat vaikeat ajat, ruoastakin olisi pulaa. Sinulla uskovaisena olisi kaapit täynnä ruokaa, mutta ateistinaapurisi murut olisi kutakuinkin loppu. Jakaisitko omista ruokavaroistasi myös hänelle ja mahdollisesti hänen perheelleen vai miten on?
Mites on uskikset?
ohrarieska
12130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
että oli uskovainen, joka Jumalan johdatuksessa varastoi ruokaa runsaasti. Sitten tuli tilanne että ruasta tuli pula, ja hän kutsui naapurin myös pöytään, joka olisi muuten nähnyt nälkää.
kylillä myymässä omatekoista leipää. leivällä oli hyvä maine ja sitä oli todella helppo myydä.
Kukaan ei tinkinyt hinnasta ja vain harva sanoi leipää kalliiksi.
Kerran yksi asiakas alkoi tinkimään leivän hinnasta. Minä toistin leivän hintaa ja sanoin että
en myy sitä halvemmalla kenellekään. Mies ei ostanut koska ei saanut vaatimaansa alennusta.
Tuo mies oli paikkakunnna rikkain mies. Köyhillä tavallisilla kansalaisilla oli varaa ostaa ja maksaaa
pyytämäni hinta mutta tuolla rikkaalla miehellä ei ollut varaa ostaa leipää.
Köyhä antaa vähästä. Rikas ei anna paljostakaan. Tämän olen oppinut käytännössä ja se on vieläpä '
Raamatun sanaa.
Minulla on nyt aika köyhät ajat. Mietin että pitäisikö mennä naapurin ateistin luo kysymään että saanko vähän sitä teidän ohrarieskaa? Sitten kun pääsen jaloilleni niin voin minä tarjota puolestani naapurille kaurapuuroa ja näkkileipää mitä yleensä pöydästäni ei puutu.
No voi voi ohrarieska!
Opiskeluaikanani oli luokallani
pari lest.diol.tyttöä.
Ope kysyi et jos et saisi muuten lääkettä kivuiaalle
ja kuoleman sairaalle henkilölle,mitä tekisit...
Varastaisitko lääkkeen vai antaisitko henkilön kärsiä..
Vastaus tuli:
Ev varastaisi,koska potilaan aika on tullut....Huoh!
Että näitähän löytyy vaikka ei uskoisi nykyaikanakin.
Minä antaisin kyseiselle naapurille leivän,
ja myös särvintä kyytipojaksi.
Ja tode antaisi sienisoossia.
...murustakaan ei tippuisi naapurille....niille kakaroille voisin antaa sillä eholla että pistäisin ne pyhäkouluun syömään ohrarieskapalastansa
Onhan se mahtavaa nähdä jo tänäkin päivänä, kun ihmiset puutteestaankin auttavat avun tarvitsijaa.
Karjalaiset ovat muuten auttavaisia, esim. ruuan suhteen ja eiks asia ole niinkin ettei romaanitkaan viimeiseksi jää vieraanvaraisuuden suhteen, kun ruokapöydästä on kyse.
Se on vain siunattua kokea, että kun toista auttaa, niin Jumala täyttää omat tarpeemme ja sydänkin saa ilon, eli iloista auttajaa Jumala siunaa.
Kyllä helarit auttavat ruuan suhteen, täälläkin avasimme viime kuussa lapsille ruokailu mahdollisuuden ja nyt käy noin 20 lasta ilta-päivisin kirkon kahvilassa ruokailemassa ja se on mahtava apu monelle köyhälle perheelle.
Alkuun ihmiset epäilivät, et mitä ihmeen hommaa se on, et uskovaiset alkavat ruokaa tarjoamaan, mutta nyt ovat iloiten lapsiaan lähettäneet ruokaileen ja saa nähdä kuinka suureksi se paisuu, sillä tarvitsijoita varmaan on monin verran lisää.
Eli kyllä kristitty huolitsee ateistinkin hyvin voinnista, sillä sitä vartenhan Jeesuskin tuli, että etsii kadonneita.
katso, onko joku ihminen ateisti tai joku muu - auttaminen kuuluu aina,
kun joku on tarpeessa ja sen voi tehdä !
Raamatussa sanotaan,(en muista sanatarkasti) että meidän tulee tehdä hyvää,
mutta varsinkin toisille uskoville.
siis: tehdä hyvää kaikille, mutta varsinkin uskoville.
Oletteko te tosiaan noin sinisilmäistä porukkaa. Minä en tule millään tavoin auttamaan ateisteja, kommunisteja, natseja, homoja, vankilakundeja, huumeveikkoja, alkoholisteja, onpas niitä muuten paljon näitä ällöttäviä ryhmiä. Ihan itse ovat elämänsä sekaisin panneet ja koskaan en tule auttamaan heitä siitä loasta mihin ovat itsensä ajaneet, saavat ihan itse rämpiä sieltä ylös miten vain osaavat. Sitäpaitsi, jos naapuruston äkkirikastuneille käykin huonosti, niin en takuu varmasti auta missään asiassa, päinvastoin naureskelen, kun raha ei tule ratkaisemaan kaikessa.
Uskoville teeskentelijöille, joita seurakunnat on pullollaan, ei tipu myöskään yhtään mitään. Siinäpä teeskentelisivät, että maha on täynnä, vaikka se onkin tyhjä.
Mulle on jo kaks naapuria maksanut todellisen hyvän pahalla, joten aion olla vastedes kaikissa tilanteissa niinkuin heitä ei olisi koskaan luotukaan, koska eihän noin idioottimaisia ihmisiä voi olla olemassakaan. Oikein odotan sitä aikaa, kun joku tulee pyytämään apua ja saan sanoa, että "Uppoudu suohon".
Ylpeys käy lankeemuksen edellä..
Vuosia avustustyössä mukana olleena on helppoa
ottaa kantaa asiaan.
Tiedän, mitä inhimillinen hätä on, ja kun on kyse
ruuasta, joka kuuluu perustarpeisiimme, kaikki
jaetaan tasapuolisesti. Silloin on parhaat
mahdollisuudet useamman selvitä koetuksesta.
Mainittakoon nyt tässä, että ateisti naapurini
sai syksyllä hirven, (hirvi-porukka).
Hän tiesi, etten ollut itse mukana metsällä,
niinpä hän toi meille ison pussillisen hirvenlihaa.
Siinäpä hyvä esimerkki ateistista, jota meidän
uskisten on hyvä seurata.