Erään lähteen mukaan 300miljardia euroa
Mikä on kreikan valtionvelka
33
3273
Vastaukset
- kissamies57
tuon edellisen lähteen mukaan
- kissamies57
kissamies57 kirjoitti:
tuon edellisen lähteen mukaan
- kissamies57
kissamies57 kirjoitti:
Siis toisen lähteen mukaan vaje on 12% bkt stä ja toinen mainitsee luvuksi 200%.Mitä matematiikkaa nuo poliitikot käyttävätkään??
- Kissamies57
kissamies57 kirjoitti:
Siis toisen lähteen mukaan vaje on 12% bkt stä ja toinen mainitsee luvuksi 200%.Mitä matematiikkaa nuo poliitikot käyttävätkään??
Ja velkaa 300 miljardia.Suhteutettuna Suomeen jonka velka on n60miljardia on summa korkea mutta maksajia puolet enemmän.minkälaisia maksajia se on sitte eri juttu?
- kissamies57
Kissamies57 kirjoitti:
Ja velkaa 300 miljardia.Suhteutettuna Suomeen jonka velka on n60miljardia on summa korkea mutta maksajia puolet enemmän.minkälaisia maksajia se on sitte eri juttu?
27272é per asukas,Selkosuomeksi ,kaksikymmentä, seitsemän ,tuhatta, kaksisataa ,seitsemänkymmentä, kaksi Euroa
- Levyttäjä Soppaaja
kissamies57 kirjoitti:
27272é per asukas,Selkosuomeksi ,kaksikymmentä, seitsemän ,tuhatta, kaksisataa ,seitsemänkymmentä, kaksi Euroa
paskaakaan. Ton verran valtio on aina velvollinen elävyttämään.
- kissamies57
kissamies57 kirjoitti:
27272é per asukas,Selkosuomeksi ,kaksikymmentä, seitsemän ,tuhatta, kaksisataa ,seitsemänkymmentä, kaksi Euroa
Siis jokaista kreikkalaista kohti on velkaa yhden yksiön verran .Kuka voi pelastaa tuosta helvetistä??
- Iivan
kissamies57 kirjoitti:
asiaa käsitellään asiantuntemattomasti, 13%/BKT on budjettivaje vuoden ajalta, eikä kokonaisvelka
Isompi summa, 115%/BKT julkisen talouden kokonaisvelka. - KimmoJ-9
"Pääministeri esitti äskettäin kriisin vaihtoehdot hallituksensa kokoukselle. ”Joko me hävitämme velan tai velka hävittää meidät”. Ongelmana on se, että kapitalistien velkaa voi hävittää vain hävittämällä työihmisiä milloin nälällä, milloin työttömyydellä ja milloin sisäministerin koplilla."
Tulee ihan noi 90-luvun Suomilaman ajat elävästi mieleen... Kovahan se oli yritys aikanaan "Vinosuu Viinasella" ja "Asko Eholla" pistää suomen kansa näkemään vilua ja nälkää... - Jussuf(se sama)
kissamies57 kirjoitti:
Siis jokaista kreikkalaista kohti on velkaa yhden yksiön verran .Kuka voi pelastaa tuosta helvetistä??
Kreikan ainoa mahdollisuus pelastua on ottaa meitä ahkeria ja sopeutuvia somaleja kääntämään talous nousuun.
- Kuinka ne voisi
Kissamies57 kirjoitti:
Ja velkaa 300 miljardia.Suhteutettuna Suomeen jonka velka on n60miljardia on summa korkea mutta maksajia puolet enemmän.minkälaisia maksajia se on sitte eri juttu?
maksaa mitään takaisin kun oikeastaan kukaan ei maksa veroa palkastaan. Veronkierrolle kun saadaan loppu niin velkojen takaisinmaksukin alkaa onnistua.
- löysää on sano jk
Kissamies57 kirjoitti:
Ja velkaa 300 miljardia.Suhteutettuna Suomeen jonka velka on n60miljardia on summa korkea mutta maksajia puolet enemmän.minkälaisia maksajia se on sitte eri juttu?
Suomen valtion velka on noussut sadan miljardin kokoluokkaan lisäksi on
epämääräisiä takuu ja vastuu sitoumuksia noin 30 miljardia. - possusika;(
Se on vain piirrettyjä numeroita, ei mitään todellista. Kuitenkin suomalaiset veronmaksajat köyhtyvät.
- Näin se vaaan on
..., koska Kreikan valtiovarainministeriön myymät velkapaperit ovat Goldman Sachsin kutomia epämääräisiä luottojohdannaisia (credit swap derivatives), joista kukaan ei tiedä mitä siellä on, puhmattakaan mikä on niin todellinen arvo.
- budjettivaje
Tuolla edellä ihmeteltiin onko vaje 12% Bkt:sta vai 200 %.
Tuo 12% on budjetin alijäämä, suurempiakin lukuja on esitetty. 12 % on nelinkertainen EU:n vaatimaan nähden. Siitä vaatimuksesta lipsuvat monet muutkin maat kuin Kreikka.
Arvioitu kaikien velkojen yhteismäärä 200% bkt:sta voi hyvinkin olla oikeaa luokkaa. Velkaa on kertynyt pitkältä ajalta ja se on onnistuttu salaamaan erittäin arveluttavilla keinoilla. - roskalainoittaja
budjettivaje kirjoitti:
Tuolla edellä ihmeteltiin onko vaje 12% Bkt:sta vai 200 %.
Tuo 12% on budjetin alijäämä, suurempiakin lukuja on esitetty. 12 % on nelinkertainen EU:n vaatimaan nähden. Siitä vaatimuksesta lipsuvat monet muutkin maat kuin Kreikka.
Arvioitu kaikien velkojen yhteismäärä 200% bkt:sta voi hyvinkin olla oikeaa luokkaa. Velkaa on kertynyt pitkältä ajalta ja se on onnistuttu salaamaan erittäin arveluttavilla keinoilla.Kukan EI tiedä Kreikn valtiontalouden velan todellista määrää! Ei edes Goldman, VM:sta puhumattakaan.
- Eu
Tuhannet mielenosoittajat kaduilla, maa luisumassa kaaokseen.
Haloo talousministeri.- eu
Mitä, HÄH? kirjoitti:
Kuka on talousministeri?
http://www.valtioneuvosto.fi/hallitus/jasenet/fi.jspPiti sanoa talouskomissaari/EU
- eu
eu kirjoitti:
Piti sanoa talouskomissaari/EU
Eli Rehn.
Näin se homma alkaa. - jåå jåååå
eu kirjoitti:
Eli Rehn.
Näin se homma alkaa.mikkeliläisen autokauppiaan poika asiat tietää.
- viintä jooo...
Kreikkalainen viini.
http://www.youtube.com/watch?v=9wNJShUqIkI&feature=related - olijoo..
http://www.youtube.com/watch?v=t9Knf1RwRIs&feature=related
Anna German oli Neuvostoliittolainen laulaja. - ttkk
Pienistä puroista kertyy iso virta!
- Kälviäläinen
Kreikan valtion velka on nyt 85000€ / työssä käyvä kreikkalainen ja lisäksi aina kuutta töissä käyvää kohden löytyy yksi työtön jonka työssä käyvät joutuvat elättämään, työttömyyskassat lienevät olleet tyhjiä jo pitkän ajan.
Kreikka ei selviä tästä millään, jollei myy pari saarta ( esim. Samos ja Kreeta ) sekä selvitä mihin hallinto on rahat piiloittanut.
- Kataisen luomus
Nyt on taas löytynyt 5.5 miljardin AUKKO pudjetista , ja montako niitä jo onkaan löytynyt ennen tätä. Ja mikä on todellinen bruttokansantuote , jatkuvasti yleislakossa olevalla maalla se ei voi olla kovin iso , jolloin velka saattaa olla
hyvinkin 200-250 % BKT:tä , EU:ta vedetään kyllä nyt oikein kunnolla höplästä.
Kepuli-Renhiä narutetaan kuin kissanpentua , eikä hölmö voi kuin leikkiä. - konkkaan menee
Tässä Kreikan oma velkakello...
http://nationaldebtclocks.com/greece.htm
330 mrd, rajut on lukemat. 5% koroillakin pelkät korot syö vuodessa 16,5 mrd!! 20% korot syö jo 66 mrd, vuodessa!! Ei se ihme jos ei 110 Mrd riitä.
Jos tuohon lukeemaan laitetaan 110 mrd lisää ollaan jo 440 mrd velassa. Suomeksi sanottuna Kreikka on menossa tilanteeseen missä valtion budjetista (veroista) valtaosa menee korkojen maksuun. Tätä kansa ei tule hyväksymään ja valtion tulot tulevat romahtamaan, jos nykyinen säästöohjelma menee läpi. Velkajärjestely on ainoa vaihtoehto. - kyllä tuo tuosta
Realiteetit on selvät. Mutta eihän kutosen matikka ja rahapiirien orja sellaista tajua.
Kreikassa on karheesti puolta ennempi ihmisiä kuin Suomessa mutta ei lammaspaimenet ja oliivin kasvattajat pysty hoitamaan edes korkoja,joten aivan naurettava ajatus edes yrittää.
Eli irti EU ja oma raha käyttöön ja haistattaa sakupankeille pitkät pas.... - joppis99
Suomen valtion velka on tällähetkellä 80 miljardia. eli jokaisen suomalaisen osuus on melkein 15000e... http://velkakello.fi/
- Itkuko pitkäst ilost
Suomen yleis-radio ilmoitti eilen iltapäivällä 07.08.2013, että Suomen valtion velka nousee budjetin seurauksena 92 miljardiin.Myöhemmin illalla torvesta alkoi kuulua, että lähes 100 miljardiin.Viimeinen toitotushan on liioittelua sillä yksi miljardi on niin suuri luku, että jos verrataan 92 ja 100 miljardia niin siinnä on vielä rahapinon korkeudessa eroa.Minusta 92 miljardiakin on aika muhkea summa.Paljonkohan tästä määrästä menee korkoa ja paljonkohan sitä lyhennetään vuosittain.Suomessa naurettiin makeasti kun kreikkalaiset upposivat kaulaa myöten kakkaan.Puhuttiin veltosta välimerellisestä kansasta, kun taas me viikingit tai ainakin melkein viikingit hoidamme asiamme kunnolla.Onko Suomi samassa kakassa Kreikan kanssa, ei ehkä vielä kaulaa myöten mutta ehkä rintakarvoja myöten.Muuten olen sitä mieltä, että kaveria on hyvä jeesata mutta kannattais ensin maksaa omat velat pois.Jos kerjäläinen jeesaa toista kerjäläistä se on semmoista, että tarjotaan pikku ryyppy ja sitten mennään toisen kulunutpalttoisen luokse ja sanotaan ``onks sul pient ryyppyy tarjot``.
- Anonyymi
ses
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2556523Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2016062Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai275589Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1274838Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1733625Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1313405HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok323107Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2902623Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan192552- 1442436