Joku

Milloinka alkavat myydä täällä suomessakin kiireisesti saleja!

Nykissä ovat kovasti jo myyneet mumm. muslimeille ja monenmoisille lahkoille, joita torni on vuosikymmenten ajan manannut saatanan uskonnoiksi ja nyt tämä torni myy omia "pyhiä" rakennuksiaan heille?

Jossain oli tapaus jossa jotkin vanhimmat kieltäytyivät tornille ettei saa myydä salia torni erotti heidät vastustamisesta heitä vastaan ja kun heidät näin oli pyyhkäisty maton alle myivät kaikessa rauhassa salin.

Nykissä on suurimmaksi osaksi salit rakennettu lahjoitus tonteille jotka on lahjoittanut heidän omat rivijäsenet.
10197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

on nyt tullut tornille?
Suomessakaan ei tiedetä ("jt") porukoissa mitään tällaisesta!

Äänestä
  • 2012? 2036?

    Äänestä

  • New light city kirjoitti:

    2012? 2036?

    2590

    Äänestä

Eihä tuo yksi periamerikkalainen elinkeinosysteemi rahan hajua pahaksi tunne ja raha ratkaisee, koko homma perustuu palkinnolle(paratiisi) ja peloitteelle(ihmisen itsekkyys ikuisine nautintoineen) siinä ei oikeudenmukaisuudella, itserehellisyydellä, puhumattakaan rakkaudesta ole paljon painoa.

Mielenkiintoista on nähdä se, koska loppuu saarnaaminen totaalisesti kuin seinään, sehän on se varmin merkki harman läheisyyden odotuksesta, silloin alkaa kuuronpiilossa tuon heidän jumlakuvan rakkaudellisen tuohoamisajan odotus, ihanaa.

Äänestä

No toi nyt vaan on huhupuheita, joita levittää lähinnä sellaiset tahot, jotka ei enää ole mukana? Totuus asiassa on, että huoneistojen pitää tuottaa. Ja kun niiden kustannus ja tuottorakennetta katsotaan tulevaisuuden perspektiivissä, niin jossain vaiheessa on selvää, että tulee realisoinnin paikka eteen. Siksihän seurakunnissa on kyselty vapaaehtoisen rahalahjoitus sitoutumisen halukkuutta kirjallisesti

Talkootyönä tehdyt ja edulliselle maalle rakennetut kiinteistöt ovat tänäpäivänä kysyttyä tavaraa kasvavien kuten islam seurakuntien parissa, joiden rahoituslähteet ovat monesti riittävät. Siksi tilaisuus on nyt otollinen tällaisille taloudellisille manöövereille. Kaikki muu on luopioiden puhetta, katkeruutta ja panettelua!

Se milloin tämä tulee Suomeen ei oikeastaan ole enää kysymys. Ja lähinnä se koskee niitä seurakuntia, jotka ovat maantieteellisesti lähinnä toisiaan ja joiden tuotto on heikompi, jos ne kokoontuvat eri rakennuksissa. Älkää uskoko tai kuunnelko LUOPIOITA näissäkään asioissa, sillä te tiedätte mistä pöydästä teidän on hankittava hengellinen ravintonne"

Äänestä

Tämä on hyvä muistutus myös vanhimmille siitä mitä luopioisutuminen todellisuudessa merkitsee. Onko huomioita osattu kiinnittää riittävästi itseensä ja muuhun laumaan. Ajatellaanpa sitä, että jos joku uskossa heikompi saisi kuulla vaikkapa vanhimman asettuvan poikkiteloin vartiotorniseuran opetusta vastaan julkisesti. Se voisi olla sellainen tilanne, joka saattaisi monet heikommat veljet ja sisaret kiusaukseen. Jos me tahdomme rehellisesti luoda tasapainoisen näkemyksen asioista, niin keihin meidän tulee kohdistaa katseemme, jos toiminta supistuu tai polkee paikoillaan? Voisiko syy olla ahkeran jäsenistön, joka tekee raskaan kenttäpalveluksensa nurkumatta?

Sentähden on katsottu ajankohtaiseksi myydä sellaiset kiinteistöt, jotka eivät enää tuota hedelmää. Ja nämä rahat käytetään osaksi tulevien kriisialueiden telttasalien ostamiseen ja erikoistienraivaajien kouluttamiseen, sekä kirjallisuuden ja materiaalin lähettämisen sinne missä niitä kipeästi kaivataan.

On ymmärrettävää, että etuisuudet voidaan ottaa pois. Vain tämä antaa riittävän nöyryyden palvella järjestöä. Toisille tämä tuo tietysti tullessaan hieman pidemmät matkat ja tutustumisen uuteen saliin, mutta mistään luopioiden esittämästä kokonaistoiminnan hiipumisesta tässä ei ole kysymys.

Äänestä

Millainen on tyypillinen valtakunnansalin pohjapiirros,paljonko yleensä istumapaikkoja? kiinteät penkit vai irtotuolit? Onko itse kokoustilan lisäksi pienempää tilaa pyhäkoululle? Onko keittiötä? Tilaa pienelle toimistolle?
Ollaan kovassa nousussa oleva liike, tarvitaan tiloja kokouskäyttöön!!

Äänestä
  • Nämä asiat on hoidettava suoraan Betelin veljien kanssa. Paikallistasolla voi olla vastarintaa, mutta seuraamuksethan ovat jo tiedossa? Soittamalla kiinteistömassasta vastaavalle hän voi kertoa salien sijainnit ja pohjapiirrokset, joiden pohjalta voidaan niiden soveltuvuutta omiin tilaratkaisuihin verrata.

    Äänestä

Ruotsissa myytiin sali muslimeille:

http://veljesseura.org/?q=uutiset/sali-sai-moskeijan-sisustuksen

Muslimit saivat vihdoinkin oman moskeijan Ruotsin Örebroon. Uusi demokratia ja Elämän sana eivät halunneet myydä omaa kiinteistöään muslimeille, mutta onneksi jehovantodistajat tulivat hätiin. He myivät vanhan 1800 neliömetrin salinsa muslimeille 1,3 miljoonalla eurolla. Salin sisustus on muslimien tapaan itämaisvaikutteinen."

(Valitettavasti linkki itse uutiseen ei enää toimi.)

Sali myytiin episkopaaliselle seurakunnalle:
http://www.bonnercountydailybee.com/articles/2010/02/07/news/doc4b6e3ca8cf288704635407.txt

Sali myynnissä:
http://www.patriotledger.com/news/x686278928/Marshfield-religious-landmark-up-for-sale

Strängnäsin entisessä konventtihallissa pidetään nyt mm. pappien kokouksia:
http://ekuriren.se/nyheter/strangnas/1.370456

Espanjan kirjapaino myynnissä:
http://veljesseura.org/?q=uutiset/espanjan-kirjapaino-suljetaan

Brooklynin huippukalliit talot myynnissä ja toiminnot siirtyvät halvempaan kaupunkiin:
http://www.brooklyneagle.com/categories/category.php?category_id=5&id=31423

Äänestä
  • Mitkä lähtee ensiksi Suomessa myyntiin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


merkitys. kirjoitti:

Milloinka alkavat myydä täällä suomessakin kiireisesti saleja!

Nykissä ovat kovasti jo myyneet mumm. muslimeille ja monenmoisille lahkoille, joita torni on vuosikymmenten ajan manannut saatanan uskonnoiksi ja nyt tämä torni myy omia "pyhiä" rakennuksiaan heille?

Jossain oli tapaus jossa jotkin vanhimmat kieltäytyivät tornille ettei saa myydä salia torni erotti heidät vastustamisesta heitä vastaan ja kun heidät näin oli pyyhkäisty maton alle myivät kaikessa rauhassa salin.

Nykissä on suurimmaksi osaksi salit rakennettu lahjoitus tonteille jotka on lahjoittanut heidän omat rivijäsenet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu