MUUTOS 2015

Hallitus jätti lakiehdotuksen eduskunnalle. Vuoden 2015 ek-vaalissa on käytössä 3 % äänikynnys ja vaaliliitto kielto. Käytännössä tämä tekee mahdottomaksi uusien puolueiden eduskuntaan pääsyn eli muutos2011 on päästävä eduskuntaan vähintään parin edustajan voimin -11, muuten ei kynnys ylity seuraavissa vaaleissa. Vaaliliittokielto selkeyttää sekä vaaleja ja puoluejakoa, toisiaan lähellä olevien kannattaa jo nyt yhdentyä.
4115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Demokratia on jännä juttu.

Lampaat saavat kyllä äänestää, mutta VAIN sopivia ehdokkaita ja puolueita.

Lampaiden mielipidettäkin kysytään, mutta VAIN sopivissa asioissa. Ja vääränlaisia mielipiteitä ei tietenkään sallita missään olosuhteissa.

Onnea Suomi.

Äänestä

Jo olikin aika lopettaa tuollaisten kirkkovene-puolueiden häröilyt,jessus että sitä on jo nähtykin aivan riittävästi!
Erityisesti minua ilahduttaa se että nyt on tie tukossa moninaisille natsipuolueille ja muille vihan- ja riidankylväjille, mädäntykööt rupukellareissaan viimeistä syömähammasta imeskellen,sellaisia ei nykymaailma hiukkaakaan kaipaa

Äänestä

Olavi Mäenpäähän tuosta jo viime syksynä valisti useaan kertaan. Eli nyt kaikille isänmaallisille puolueille kannatuskorttia menemään.

Äänestä
  • Maailman uudelleen järjestys on tulossa vuonna 2012, siitä näkyy jo merkkejä. Sen jälkeen koko systeemi kaatuu. Turha teidän on spekuloida vuotta 2015, silloin pohditte jotain aivan muuta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


graxx kirjoitti:

Hallitus jätti lakiehdotuksen eduskunnalle. Vuoden 2015 ek-vaalissa on käytössä 3 % äänikynnys ja vaaliliitto kielto. Käytännössä tämä tekee mahdottomaksi uusien puolueiden eduskuntaan pääsyn eli muutos2011 on päästävä eduskuntaan vähintään parin edustajan voimin -11, muuten ei kynnys ylity seuraavissa vaaleissa. Vaaliliittokielto selkeyttää sekä vaaleja ja puoluejakoa, toisiaan lähellä olevien kannattaa jo nyt yhdentyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu