Mikä on, kun ei päivitys Win Vista Home Premium => Windows 7 Home Premiumiin onnistu?
Yhteensopivuusongelmana ei ole kuin ATI Radeon näytönohjaimen mahdollinen toimimattomuus, ellen poista sitä ennen asennusta. No, ajattelin laittaa uudet ajurit vasta Win 7:n asennuksen jälkeen.
Sitten asennusohjelma herjaa jostain Telia Antivirus Säker Surf -ohjelmasta. En ole koskaan tuollaista edes ladannut itselleni (???).
Yhteensopivuusongelmana ei ole kuin ATI Radeon näytönohjaimen mahdollinen toimimattomuus, ellen poista sitä ennen asennusta. No, ajattelin laittaa uudet ajurit vasta Win 7:n asennuksen jälkeen.
Sitten asennusohjelma herjaa jostain Telia Antivirus Säker Surf -ohjelmasta. En ole koskaan tuollaista edes ladannut itselleni (???).
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sinulla on oltava win7 asennuslevy.Kun käynnistät koneen dvd-asemalta jossa ko. levy on,se kysyy asennetaanko win7.Sen jälkeen se suorastaan pakottaa tekemään varmuuskopion,jota ei tosin ole pakko tehdä.Kannattaa valita asennus,joka tuhoaa kaiken entisen.Enpä ole tuohon telia antiviriin törmännyt,näkyy olevan jokin swedujen homma.
uudelleen asentaa sitä ja menettää kaikkia tiedostoja eli ei clean install, vaan päivitys. Win XP:ssä se on pakollinen, ei tässä. Asennuslevy mulla kyllä on.
Moi. Päivitin oman Vista home premiumini 7 home premiumiin. Ennen kuin voit päivittää ohjelman, sinulla on oltava Vistassa vähintäin service pack 1 tai service pack 2 asennettuna. Ilman näitä voit toki asentaa sen puhtaalle kovalevylle, tällöin menetät kaikki Vista-tiedostosi. Henk.koht. olen sitä mieltä, että kopioi tärkeät tiedostosi ulkoiselle asemalle ja aja seiska suoraan puhtaalle koneelle. Huomasin omassa päivityksessäni koneeseen jäävän paljon erilaisia ristiriitoja päivitysasennuksen jälkeen ja niitä sitten sai viritellä paljon. Päivitysasennukseen tarvitaan runsaasti aikaa n. 4-5 tuntia, kone tekee sen aika itsenäisesti ilman päivystämistä. Lopussa annat vain tuotetunnuksen ja se on siinä....
Kyllä se on niin että seiska levy sisään ja puhdas asennus, eikä mitään Vistan päälle juttuja, ainoa keino saada virheettömästi toimiva kone. Vaikka ohjelmien asennukseen menisi 2 päivää, siltikin se kannattaa tulevaisuutta silmällä pitäen.