Mikä on, kun ei päivitys Win Vista Home Premium => Windows 7 Home Premiumiin onnistu?
Yhteensopivuusongelmana ei ole kuin ATI Radeon näytönohjaimen mahdollinen toimimattomuus, ellen poista sitä ennen asennusta. No, ajattelin laittaa uudet ajurit vasta Win 7:n asennuksen jälkeen.
Sitten asennusohjelma herjaa jostain Telia Antivirus Säker Surf -ohjelmasta. En ole koskaan tuollaista edes ladannut itselleni (???).
Win Vistan päivitys Win 7:aan ei onnistu
4
542
Vastaukset 4
- 1.
Sinulla on oltava win7 asennuslevy.Kun käynnistät koneen dvd-asemalta jossa ko. levy on,se kysyy asennetaanko win7.Sen jälkeen se suorastaan pakottaa tekemään varmuuskopion,jota ei tosin ole pakko tehdä.Kannattaa valita asennus,joka tuhoaa kaiken entisen.Enpä ole tuohon telia antiviriin törmännyt,näkyy olevan jokin swedujen homma.
- Jareliino
uudelleen asentaa sitä ja menettää kaikkia tiedostoja eli ei clean install, vaan päivitys. Win XP:ssä se on pakollinen, ei tässä. Asennuslevy mulla kyllä on.
- j
Jareliino kirjoitti:
uudelleen asentaa sitä ja menettää kaikkia tiedostoja eli ei clean install, vaan päivitys. Win XP:ssä se on pakollinen, ei tässä. Asennuslevy mulla kyllä on.
Moi. Päivitin oman Vista home premiumini 7 home premiumiin. Ennen kuin voit päivittää ohjelman, sinulla on oltava Vistassa vähintäin service pack 1 tai service pack 2 asennettuna. Ilman näitä voit toki asentaa sen puhtaalle kovalevylle, tällöin menetät kaikki Vista-tiedostosi. Henk.koht. olen sitä mieltä, että kopioi tärkeät tiedostosi ulkoiselle asemalle ja aja seiska suoraan puhtaalle koneelle. Huomasin omassa päivityksessäni koneeseen jäävän paljon erilaisia ristiriitoja päivitysasennuksen jälkeen ja niitä sitten sai viritellä paljon. Päivitysasennukseen tarvitaan runsaasti aikaa n. 4-5 tuntia, kone tekee sen aika itsenäisesti ilman päivystämistä. Lopussa annat vain tuotetunnuksen ja se on siinä....
- cdw2
Kyllä se on niin että seiska levy sisään ja puhdas asennus, eikä mitään Vistan päälle juttuja, ainoa keino saada virheettömästi toimiva kone. Vaikka ohjelmien asennukseen menisi 2 päivää, siltikin se kannattaa tulevaisuutta silmällä pitäen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 107720
- 39675
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.17623Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32619Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38557Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?50519Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?63516- 34515
- 63491
- 68489