Kuinka paljon syöt lisäaineita?

Q.Wert46

2

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kenkura

      Lisäaineita ei kaikkia (luontaisia ja luontaisen kaltaisia) ehkä kannata niin kamaltasti pelätä: esim (luomu)puolukoita tuli syksyllä kerättyä ja nyt niitä syödään pitkin talvea ja niissähän on noita sorbiini- ja bentsoehappoja (E 200, E 210), hyytelöimisainetta pektiiniä (E 440), väriaineita karotenoidia ja antosyaania (E 160a, E 163). Sitten kaikkiruokaisena tulee syötyä lihaa, sieniä ja tomaattejakin, joten tuota natriumglutamaattiakin tulee saatua; lesitiiniä (E322) erityisesti munasta, askorbiinihappoa (E300) saa vaikka mistä marjoista ja hedelmistä jne.

      Toisaalta vierasaineita yritän pääosin välttää minkä voin, esim. saasteet ja homemyrkyt, paitsi savustettua ja paistettua ruokaa rakastan, enkä malta olla syömättä noita polyaromaattisia hiilivetyjä (savustettu kala NAM ;)). Kun onnistuisikin noita raskasmetalleja välttämään, mutta miten se lie olisi nykymaailmassa mahdollista?

      Teollisia kemikaaleja yritän sitten käyttää melko vähän, en esim. meikkaa tai käytä hiuskiinteitä kuin juhlatilaisuuksissa. En värjää hiuksia ja hajusteita ja hajustettuja tuotteita ja pesuaineita vältän lähes täysin myös, mutta kyllähän useimmat pesuaineet jo itsessään ovat teollisia kemikaaleja, joita oletan aloittajan kysymyksessä tuolla kemikaali-sanalla tarkoitettavan. Pyykit pesen ja huuhtelen kunnolla ennen käyttöä, jotta niihin jäisi mahdollisimman vähän säilöntä- ja irrallisia väriaineita. Rakennusmateriaalit ja muovit, niitä on tosi vaikea välttää myös. Onhan noita teollisia kemikaaleja joka paikassa, mutta vaikea välttää, todella vaikea.

      Toisaalta kaikesta tästä pommituksesta huolimaatta ihmiten keskimääräinen elinikä on toistaiseksi noussut (ainakin länsimaissa) koko ajan lisäaineista ja kemikaaleista huolimatta.

      • ei samaa mieltä

        Luin jostain tutkimuksen, jossa sanottiin että suurempi todennäköisyys voittaa lotossa täysosuma, kuin kuolla lisäaineisiin. Joten tuon jutun jälkeen, en ole jaksanut enää lisäainevöyhötyksestä välittää :) Ja sehän voi olla seuraava tienylitys kun jään auton alle, joten eiköhän elämässä muitakin huolia. Ei voi kuin ihailla että sinulle on aikaa ja energiaa miettiä tuollaisia asioita. Ei taida oikeita sairauksia olla, kun voi noin pieniä miettiä :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      187
      7242
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      125
      3274
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      116
      1942
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      51
      1866
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      61
      1847
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1799
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      81
      1776
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1675
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1561
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1383
    Aihe