Nytkö se vapaa kilpailu meni liian pitkälle, kun se alkoi vaikuttamaan päättäjien omaan jokapäiväiseen elämään.
Se glopaali ja vapaa kilpailu on hyvää niin kauan, kun se muuta mitään "isokenkäisten" totuttuja ympyröitä.
Se glopaali ja vapaa kilpailu on hyvää niin kauan, kun se muuta mitään "isokenkäisten" totuttuja ympyröitä.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Uutisotsikot ja TV 1 Uutiset
1-0 Juomme suomalaista maitoa,se on hyvää.eikä jäät haittaa hurrimaito yök.Myös työ voima suomesta,suomi suomalaisille.
maitoa ja kaikki mahdollinen ruoka VAIN suomalaista! En osta arlan tuotteita, miksi en suosisi suomalaista!!!Ruotsi o ihan ok, mutta ei nyt tässä tapauksessa! Pidetään huoli omasta maastamme!!
Siihen loppui suomalaisen pääministerin klopaalisuus!
Hahahahahahahaha!
Kepulaiset on naurettavaa porukkaa!
mutta ongelmaanhan on helppo ratkaisu. alkaa juomaan maidon sijasta kaljaa, mikäli suomessa valmistettu ja suomalaisesta lehmästä lypsetty maito ylittää noin pahasti masan ärsytyskynnyksen.
Eikös se ole kotimaisestaviljasta tehty?
Tub0rg ;-)
taidanpa korkata toisenkin ... aijaijai, taidan olla alkoholisti, kun kello ei ole vielä yhdeksää.. en välitä.
http://www.youtube.com/watch?v=zpeXq0S5zi8
Lidil myy Mildonan "valion" purkittamaa maitoa, joten Matti on kaiketi siirtynyt Lidilin asiakkaaksi ? Tosin sitä ei saa kuin litran purkeissa.
Vaarallista, jos sitä käyttää pitkään ainoana juomana? Siltä se ainakin vaikuttaa.
Joku homo Helsinkiläinen juo vain oman maansa Ruotsin maitoa ja puhuu onnessaan ruotsin slangia.
on vauvoja ja vasikoita varten. Tosi mies juo...piimää !!!
Uudesta lähikaupasta Vanhanen ei ole löytänyt Ekströmin omena mehua ja nyt kauppamatka pitenee jo kunnanrajojen ulkopuolelle !
Meret 10metriä jäässä onko nyt se aika suosia suomalaista.
kakaroita ja Vanhasen isä tietää sen.
vaikka Arlan maito on osittain suomessa tehtyä, niin voitot valuvat Ruotsiin. Sitten vingutaan, että Suomessa on työttömyyttä, köyhyyttä, leipäjonoja...
Itse valitsen suomalaista esim. Nokian puhelimen, vaikka se onkin tehty jossakin muualla. Ainakin suomalaiset osakkeenomistajat saavat voittoja, siten valtio verotuloja ja minä laadukasta sosiaaliturvaa, kouluja, tervydenhuoltoa ...
Ostakaa Arlaa, Motorolaa yms. ja valittakaa sitten terveydenhuollon jonoja ja koulujen isoja oppilaskokoja.
miettikää seurauksia pitemmälle. Oikeestaan Suomessa ei kannattaisi tehä mitään, koska aina saa muualta halvemmalle. Mitä me sit tehdään ja millä me eletään?
Osta Valiota ja vaihda K-ryhmään. Eikös K-ryhmän kauppiaat ole yksityisyrittäjijä?
"Ostakaa Arlaa, Motorolaa yms. ja valittakaa sitten terveydenhuollon jonoja ja koulujen isoja oppilaskokoja."
Näin ajattelin aiemmin, mutta se on ihan turhaa nyt. Peli on jo menetetty. Musujen, afrojen ja varsinkin somujen määrä tuplaantuu muutaman vuoden välein nykyisellä maahanotto-, "perheen"yhdistämis- (keskimäärin kymmenen somua jokaista kohti lisää...), ja niiden lisääntymistahdilla. Laskekaa huviksenne, mikä on tulevaisuus ja kuinka pian...
Mikään ei enää auta, Suomen viimeiset hetket ovat menossa. Kannattaa lähteä ajoissa.
johtuu Matista ja Jyrkistä. Bemarilla kelpaa ajella ja lainata ystäville. http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/is-mertala-ajoi-yksin-pääministerin-virka-autossa/237450
Todelliseet syylliset suomalaisen arjen köyhyyteen ovat hallitus ja ne kaikki "yritysjohtajat", jotka vievät tehtaansa halpatuotantomaihin ahneuksissaan.
Turha syyttää asiantilasta esimerkiksi ahtaajia, jotka ovat oikeutettussa lakossa.
Kävin tänään tutussa marketissa ja kun pääsin maitohyllyille niin Arlan maitoa.
Kurkin sisään kylmähuoneeseen, olisivatko myyjät unohtaneet täyttää hyllyjä mutta Valion maitoa ei näkynyt.
Illalla uutisista selvisi mistä on kyse.
Valio vetää kunnon voitot Suomi imagolla tässä maassa. Arla Ingmannin tuotteet ovat ihan yhtä maistuvia, mutta usein edullisempia.
Maaseudulla asuvana tietää yhtä ja toista mikä ei nostata kansallishenkeä, tässäkin lähistöllä on Valion laatumaito kylteillä varustettuja maitotiloja, imago mukamas paremmasta maidosta romuttuu justiinsa, kun
näkee näiden junttien elämänmenon!
Polttavat myrkyllisiä jätteitä peltojen ja laidunmaiden läheisyydessä, talvisin vielä armoton moottorikelkkaralli noilla pelloilla. Usein vielä ostavat alaikäisille pennuilleen peltoautoja, joilla nämä arivataset ja tommimäkiset jne. saastuttavat näiden "laatutilojen" maita tunnottomasti.
Mikään lainsäädäntö ei tunnu puuttuvan tuollaiseen hulvattomuuteen, varsinkin tuo jätteiden poltto on ihan virallisesti kielletty asia, mutta eihän nää kepulaiset viranhaltijat siitä piittaa.
Kaikki mikä palaa poltetaan, vaan eipä näy tutkimuksia, miten paljon suomalainen maito sisältää esim. dioksiinia? Tilakohtaisia erojakin voi olla, toisilla näyttää olevan "pyromaanipäiviä" useammin.
Minun uskoni suomalaisen maatalouden kovasti mainostettuun näennäiseen puhtauteen, horjuu vuosikymmenien näkemisen ja kokemisen seurauksena pahasti ,vilppiä on liikaa. Että se siitä joutsenlipusta, variskin välttäisi.
Kun olen kierrellyt maailmalla, niin samantapaista tolkuttomuutta esiintyy kaikkialla, mutta meillähän suorastaan hehkutetaan, miten kaikki täällä tuotettu ravinto on putipuhtoista, hinta ainakin peritään tuon kliseen siivittämänä!
Vanhasesta sen verran, että eikös se keskenkasvuinen juo cokakolaa niiden uunipottujensa kyytipoikana?
Kovin kepulaisen sisäänlämpiävää mennä nyt sorkkimaan markkinatalouden autuutta, kun sellaisessa eurokiimassa ja hepakassa herrat ja rouvat vatkautuneet pitkän aikaa, mitä suotta.
Arla-Ingmanin tuotteet on surkeita,esim. juustot,ei niitä suostu syömään edes meidän koirakaan. Valiolla on tuotekehitys kohdallaan,maistuvia ja hyvin säilyviä tuotteita joka tuoteryhmässä,on jopa yksi tuote jota Arla ei ole vielä onnistunut kopiomaan ja se on KevytLevi. Tuossa valinta asiassa Vanhanen on kyllä oikeassa,valinta kuuluu kuluttajalle,ei kaupalle.
Kuluttaja on kuningas.
tosiaan kuningas,en ole 40 vuoteen ostanut,tai juonut maitoa,koska se ei ole aikuisen ihmisen ravintoa.
Suosittelen pääministerille Maitoa ja Alkoholia, niin kauppaankin on kiva mennä.
Sammakko suusta ..............................
Sammakko.
Kumpi on parempi juusto Pohjanpoika, vaiko Oltermanni kermajuusto ? Molemmat 100% kotimaisia, toinen Valion ja toisen tekee Arla Ingman. Toinen on edullisempaa ja minun suussani maistuu paremmalta.
Oltermannia olen syönyt hyvää oli.
Eli sitä kaksi euroa kilolta kalliimpaa Valion juustoa. Pohjanpoika maistuu taas minun leivällä, eikä vain hinnan johdosta. Maku on pehmeä ja täyteläinen. Ostin kerran Lidilistä kotimaista kermajuustoa ja se oli kuin sulatejuustoa, vaikka olikin kotimaista.
Perhana kun en löytänyt sen juuston valmistajaa, olikohan joku Jokiniemen tai sinnepäin kermajuusto.
http://www.lidl.fi/cps/rde/xchg/lidl_fi/hs.xsl/6010.htm?offerdate=&ERR=noservice
Valiolaiset talonjussit alkavat oikeasti opetella ympäristöasioita ja eläimien olosuhteet pystytään pitämään edes siedettävinä, voin kuluttajana auttaa osuudellani nousua, vielä aikoihin ei ole mainoksilla luotu imago
sitä luokkaa, että kestäisi kriittisen tarkastelun.
Tämän saatte uskoa vapaasti totena, olen tarkastellut asioita maitotiloilla "sisäpiiristä" käsin, erään suuren eurooppalaisen yhtiön palveluksessa, mikä rakentaa näitä lypsyasemia,ruokintalaitteita jne. (robottejakin), että olen kyllä nähnyt kaiken mahdollisen ja mahdottoman, vilippiä piisaa.
Tällähaavaa se varis siihen joutsenlipun tilalle tölkkiin, olisi kuvaavampi, vaikka onkin viisaampi lintu kuin moni noista maidontuottajista!
Verratkaapa juustoissa myös kevyitä 5% Arlan Kadettia vastaavaan Valion Polariin, mikä on ihan mautonta "kumia". Tosin onhan niinkin, ettei pelkistä makuasioista huoli kiistellä, mutta kumminkin.
Ei ole omena pudonnut kauaksi puuta, vaan suoraan päähän.
Isältä tulleen geenit jyllää.
Ja ketä kiinnostaa, mitä vanhanen syö ja juo???
Ruokavalio juomineen ei ole terveellistä pitkän päälle näyttöä on.
ilmeisesti tiedä tai muista, että S-ryhmän Ingman-maito tulee Hämeenlinnan osuusmeijeristä joka on SUOMALAISTEN tuottajien omistama. Ruotsista tulee vain 1% maidosta mikä myydään Arla-nimellä. Tämä maitokohu on vaan Valion organisoima ja yksi kepuli on hommattu mannekiiniksi.
Sehän sanoo vaan tunnettuja totuuksia, mitä ei muut uskalla julkituoda.
Vanhanen on nyt julkisesti ilmoittanut, että haluaa Hämeenlinnalaisille kenkää meijeristä, ja suomalaisten juovan vain muiden kuin Hämeenlinnalaisten maitoa.
Tässä purkissa lukee :
Arla Ingman Oy Ab
01150 Söderkulla
Suomi/Finland
www.arlaingman.fi
Kuluttajapalvelu
Konsumentservice
0800-0899
Valmistaja/Tillverkare
HÄMEENLINNAN
OSUUSMEIJERI
13100 Hämeenlinna
Purkissa myös varoitetaan Matti Vanhasesta, joka tuhoaa suomalaisten aivotoiminnan.
samaa tavaraa oli se sitte suomalaista tai ruotsalaista.. =) yhtä herkkua!
Itsehhän se haluaa globaalia toimintaa, myy kaiken suomesta minkä irti saa, on eu,n talutusnuorassa ja nyt sitten kritisoi omia päätöksiään.
Pitää myös huomata että yli puolet äänestäneistä sanoi jaa eu-vaaleissa.
Kansa saa nyt sitä mitä halusi niin hartaasti, kaikki omaisuus viedään ulos ja kenkätään pois.
Hyvä Suomalaiset, niin sitä pitää !
Taitaa Vanhasen ero johtua siitä että on viimein tajunnut mitä on kolme viime hallitusta tehnyt Suomen tuhoamiseksi, olleet vaan marionetteja.
Myöhässä, kun "paska on jo housussa". Siitä tajusta en ole ihan sata varma.
Näyttää kirjoittelevan ihan omilla aivoillaan ajattelevia ja hyvähoksaisiakin kansalaisia, tsemppiä teille!
Jos puhdas vesi on kalliimpaa kuin maito ja sitä on helpommin saatavissa, niin eikö olisi tehokkaampaa käyttää vettä?