Krisselit tappoivat intiaanit, krisselit orjuuttivat afrikkalaiset, krisselit aloittivat maailmansodat, krisselit nukettivat japanin, krisselit tuhosivat vietnamin, krisselit tuhosivat afganistanin, krisselit tuhosivat irakin.
Jos krisseleit eivät ole tuhoamassa jotain toista kultuuria niin he tuhoavat toisiaan.
On ne hurjia.
Hurjat krisselit
20
201
Vastaukset
- true skottiman
Vastaanpa sinulle näin ateistina ennen kuin joku hihhuli ehtii töksäyttämään sen täällä jo
tuhannesti nähdyn ja läpeensä kyllästyttävän epätoivoisen seli-selin: Ne olivat niitä vääriä
kristittyjä, oikeassa uskossa oleva kristitty ei tietenkään koskaan tekisi mitään sellaista.
Harmi ettei ihmiskunnan historia ja koko maailmanhistoria tunne yhtään ainoaa oikeaa
kristittyä, eikö vain? Maailman suurin ja laajimmalle levinnyt uskonto, jolla on vain ja
ainoastaan ollut vääriä kannattajia kautta koko 2000-vuotisen historiansa? Maailman
suurin väärin uskovien uskonto, kenties?- ajatteles nyt!
Monet kuuluisat ihmiset jotka sotivat sotiaan, olivat tapauskovaisia, joille nimi "kristitty" teki tietynlaista arvostusta ja sharmia. Eivät he olleet välttämättä oikeasti edes uskossa.
ajatteles nyt! kirjoitti:
Monet kuuluisat ihmiset jotka sotivat sotiaan, olivat tapauskovaisia, joille nimi "kristitty" teki tietynlaista arvostusta ja sharmia. Eivät he olleet välttämättä oikeasti edes uskossa.
M.O.T.
(että ihan joku muu keltti, ehkä jopa walesilainen tai britti ;o)
- knowhow,,.,,,,,,.,..
artikkeleita aiheesta:
http://www.christianitytoday.com/ct/special/christiansoldiers.html - Esko .
sinä olet lukenut? Ennen en ole tuollaista historiaa lukenut.
http://www.evoluutio.com/data/im/Time_evolution_wars_1158745577.jpgKyllä sinä olet lukenut sama historian kirjaa kuin me muutkin. Sinä olet vain lukenut sitä väärin.. Sinulla ei ole ollut totuutta sydämessäsi historiaa lukiessasi..
- Se on niin
Krisselit aloittivat holokaustin.
- nimi merkitön
Tuokin riippuu siitä miltä kantilta asiaa tarkastelee. Hitler ja natsit eivät varmaan olleet mitään
puhdasoppisia kristittyjä, vaan käyttivät kristinuskoa ja uskontoja yleensäkin taitavasti hyväkseen
omien etujensa ja asioidensa ajamiseksi. Hitlerillä oli kai suunnitelma korvata kristinusko jollain
uusvanhalla arjalaisella pakanauskonnolla, mutta vasta sotien jälkeen.
Toisaalta ne Hitlerin kuuliaat käskyläiset eli saksalaiset sotilaat, jotka kaikki ne kauheudet sitten
käytännössä toteuttivat, olivat kylläkin yli 90-prosenttisesti tavallisia kirkkoon kuuluneita perus-
ja tapakristittyjä, vähintäänkin. Ja tämä taas on fakta. Saksalaisten sotajoukkojen mukana
liikkuneista kenttäpastoreista ja heidän järjestämistään hartaustilaisuuksista on vaikka kuinka
paljon dokumentoitua tietoa. Yksi hyvä esimerkki löytyy Stalingrad-dokumentistä, jossa on juuri
tuollainen suuri kenttähartaustilaisuus - joku kenttäpastori (tai mikälie) siinä pitää tilaisuutta
kaupunkiin hyökkäämään valmistautuville sotilaille ja raamattu kädessään ja kultainen risti
kaulassaan kertoo heille, miten on heidän Pyhä Velvollisuutensa hyökätä kaupunkiin ja tuhota
kaikki kirotut jumalattomat bolshevikit ja lopuksi vielä veisataan yhdessä ja rukoillaan. Aika
vaikeaa se on selitellä, ettei tuolla muka olisi kristinuskon kanssa mitään tekemistä, paitsi
tietenkin heittämällä peliin sen iänikuisen No true Scotsmanin...
Ja sitten on vielä ne kuuluisat Lutherin teesit juutalaisista:
1) Juutalaisten synagogat ja koulut pitää polttaa maantasalle, mutta vain *meidän Herramme kunniaksi*.
2) Juutalaisten talot pitää sytyttää tuleen.
3) Kaikki rukouskirjat ja Talmud-tekstit pitää takavarikoida juutalaisilta, jotta he eivät voi levittää valheitaan.
4) Rabbeja täytyy kieltää opettamasta uskontoaan, kuoleman tai raajan menetyksen uhalla.
5) Juutalaiset eivät saa käyttää valtateitä.
6) Kaikki hopea ja kulta täytyy takavarikoida juutalaisilta.
7) Nuoret ja vahvat juutalaiset täytyy laittaa pakkotöihin.
Jokaista kohtaa sovellettiin myöhemmin natsien laatimassa juutalaisohjelmassa, joka on
kuin suora kopio tuosta Lutherin laatimasta. Alkuperäinen Lutherin kirjoitus "Juutalaisista ja
heidän valheistaan" uudelleenjulkaistiinkin natsisaksassa juuri surullisenkuuluisan kristalliyön
aikoihin. Tästä uusintajulkasusta vastasi piispa Martin Sasse, joka kirjoitti uuden painoksen
esipuheeseen " 10 marraskuuta, Lutherin syntymäpäivänä, synagoogat palavat Saksassa"
Lutherin alkuperäinen kirjoitus löytyy täältä:
http://www.humanitas-international.org/showcase/chronography/documents/luther-jews.htm
- tottaontämä
eli jumalankieltäjät toimivat juuri noin. Rinnastan ateistit ja lahkot toisiinsa,
Aidot kristityt eivät moisiin tekoihin sotkeudu.Kerropa, notta mikä se sun uskosi nimi sitten on, kun se ei lainkaan ole mikään lahko ;o)
Ootte te vesseleitä...
- hurjaa!
Viimeisimpien tutkimusten mukaan ateismi on saanut alkunsa kamelin perseessä. Siellä ovat tämänkin palstan ateistien isoisoisät maistaneet ateismin jaloa aatetta.
Yritätkö nyt vakuuttaa jotenkin rivien välistä, että ateistit eivät tapa,orjuuta,sodi,tuhoa tai tee pahaa? Uskonottomassa Neuvostoliitossahan ei tehty pahaa? Eihän? Uskonnoton Pohjois-Koreahan ei hyöykännyt Etelä-Koreaan 1950? Eihän? Uskonottomassa Kiinassahan ei poleta ihmisoikeuksia eikä tapahdu mitään pahaa? Eihän? Eihän Make?
- Tämä jatkuva
samojen asioiden toisto alkaa kuulostaa jo niin kahelilta,
että uskovana tekisi mieli jo sanoa, että varokaa ateistit..
mutta jos ateistit ovatkin liian tosikkomaisia, niin ottavat
pian todesta ja tiesmitä kauheaa tapahtuu.. - ehaehaeha
Tämä jatkuva kirjoitti:
samojen asioiden toisto alkaa kuulostaa jo niin kahelilta,
että uskovana tekisi mieli jo sanoa, että varokaa ateistit..
mutta jos ateistit ovatkin liian tosikkomaisia, niin ottavat
pian todesta ja tiesmitä kauheaa tapahtuu..kaikki uskovaisten tähän mennessä antaneet vastaukset ovat olleet "No true Scotsman" argumentaatiovirheitä tai kysymysten väistelyä.
"Eivät he olleet välttämättä oikeasti edes uskossa."
"Aidot kristityt eivät moisiin tekoihin sotkeudu."
sitten juhanin väistöliike:
"ritätkö nyt vakuuttaa jotenkin rivien välistä, että ateistit eivät tapa,orjuuta,sodi,tuhoa tai tee pahaa? Uskonottomassa Neuvostoliitossahan ei tehty pahaa? Eihän? Uskonnoton Pohjois-Koreahan ei hyöykännyt Etelä-Koreaan 1950? Eihän? Uskonottomassa Kiinassahan ei poleta ihmisoikeuksia eikä tapahdu mitään pahaa? Eihän? Eihän Make?"
Neuvostoliitto/Korea/Kiina kortti jälleen pöytään, hohhoijakkaa. Esim. neuvostoliitto oli virallisesti sekulaari valtio, mutta yli puolet kansasta luokitteli itsensä uskovaisiksi. Että silleen. Tuo sinun vastauksesi oli vain surkea yritys kääntää huomio muualle. - M@k3
Onneksi ateistit saivat nopeasti myös ydinaseet ja niiden tuomalla peloitteella estivät krisseleitä tuhoamasta koko maapalloa.
M@k3 kirjoitti:
Onneksi ateistit saivat nopeasti myös ydinaseet ja niiden tuomalla peloitteella estivät krisseleitä tuhoamasta koko maapalloa.
Et kuitenkaan kyennyt vastaamaan tai halunnut vastata yhteenkään kysymykseeni. Toivottavasti kuitenkin ymmärsit niiden pointin?
ehaehaeha kirjoitti:
kaikki uskovaisten tähän mennessä antaneet vastaukset ovat olleet "No true Scotsman" argumentaatiovirheitä tai kysymysten väistelyä.
"Eivät he olleet välttämättä oikeasti edes uskossa."
"Aidot kristityt eivät moisiin tekoihin sotkeudu."
sitten juhanin väistöliike:
"ritätkö nyt vakuuttaa jotenkin rivien välistä, että ateistit eivät tapa,orjuuta,sodi,tuhoa tai tee pahaa? Uskonottomassa Neuvostoliitossahan ei tehty pahaa? Eihän? Uskonnoton Pohjois-Koreahan ei hyöykännyt Etelä-Koreaan 1950? Eihän? Uskonottomassa Kiinassahan ei poleta ihmisoikeuksia eikä tapahdu mitään pahaa? Eihän? Eihän Make?"
Neuvostoliitto/Korea/Kiina kortti jälleen pöytään, hohhoijakkaa. Esim. neuvostoliitto oli virallisesti sekulaari valtio, mutta yli puolet kansasta luokitteli itsensä uskovaisiksi. Että silleen. Tuo sinun vastauksesi oli vain surkea yritys kääntää huomio muualle.Minun vastaukseni oli haaste vastata siihen että ateistitko eivät harrasta pahuutta? Näin yksinkertaiseen kysymykseen en tunnu saavan vastusta. Mikä lienee syynä?
Sinullakaan ei ollut mitään kommentoitavaa itse asiaan. Ja Neuvostoliitossa usko ajettiin alas,bannattiin, kouluissa alakouluista yliopistoihin harjoitettiin valtion toimesta ateistisia ohjelma uskonnon pois kitkemiseksi.
Syytät meitä kysymysten väistelystä. Itse en ole saanut vielä vastausta kysymykseeni. Eivätkö ateistit sodi ja tee pahaa? Kykenetkö vastaamaan vai väistätkö?juhani1965 kirjoitti:
Minun vastaukseni oli haaste vastata siihen että ateistitko eivät harrasta pahuutta? Näin yksinkertaiseen kysymykseen en tunnu saavan vastusta. Mikä lienee syynä?
Sinullakaan ei ollut mitään kommentoitavaa itse asiaan. Ja Neuvostoliitossa usko ajettiin alas,bannattiin, kouluissa alakouluista yliopistoihin harjoitettiin valtion toimesta ateistisia ohjelma uskonnon pois kitkemiseksi.
Syytät meitä kysymysten väistelystä. Itse en ole saanut vielä vastausta kysymykseeni. Eivätkö ateistit sodi ja tee pahaa? Kykenetkö vastaamaan vai väistätkö?No sitähän minäkin!
Aina olen ajatellut, että jotain hyvää siellä Neuvostoliitossakin oli, kun siitä niin kovasti moni tykkäsi.
Onko tosiaan niin, että ateismi on sama kuin kommunismi? Sulla, Jussi, on hiukan ongelmia käsittää, että ateismi ei ole sen enempää ismi kuin alkoholismi tai botulismikaan ;o)
Tottakai on ollut monia murhaajia, jotka eivät ole uskoneet taivaallisiin superolentoihin ja kuolemanjälkeiseen elämään. Mitä sitten? Ei uskontojen nimissä tapettujen, kidutettujen, raiskattujen ja muuten vaan piinattujen määrä vähene siitä pätkääkään.
Kukaan ei kuitenkaan ole koskaan tappanut ketään ateismin jalon aatteen nimissä. Tiedät varmaan miksi...juhani1965 kirjoitti:
Et kuitenkaan kyennyt vastaamaan tai halunnut vastata yhteenkään kysymykseeni. Toivottavasti kuitenkin ymmärsit niiden pointin?
Montakos kiinalaista ja entistä neuvostokansalaista tunnet? Minä tunnen monia. Yhtäkään en voisi mennä ateistiksi sanomaan. Kiinalaiset ovat hyvin uskonnollisia ja palvovat ja kunnioittavat esi-isiään. Lähes kaikki uskovat kuolemanjälkeiseen elämään. Lisäksi heidän rituaalinsa ja uskomuksensa eivät missään tapauksessa ole ateistisia. Vain täystollo pitää kiinalaisia ateisteina, anteeksi nyt vaan. Mietipä tätä onnen ja epäonnen jakaantumista syntymäajankohdan mukaan nyt vaikka aluksi tai numeroiden merkityksiä kiinalaisessa, jokapäiväisessä elämässä...
Mitä muuten luulet ryssän sodassa hihkaisseen viimeisinä sanoinaan, kun Rokan Antin luoti löysi maaliin? Leniniäkö siinä huhuiltiin?
Kommunistiset valtiot ovat olleet aatteensa kanssa aina hyvin lähellä muita fanaattisia uskonjärjestelmiä. Ton vanhan virren voisi jo lopettaa. Mitä seuraavaksi? Natsikortti?- Pete S
UskonnotonLähimmäinen kirjoitti:
Montakos kiinalaista ja entistä neuvostokansalaista tunnet? Minä tunnen monia. Yhtäkään en voisi mennä ateistiksi sanomaan. Kiinalaiset ovat hyvin uskonnollisia ja palvovat ja kunnioittavat esi-isiään. Lähes kaikki uskovat kuolemanjälkeiseen elämään. Lisäksi heidän rituaalinsa ja uskomuksensa eivät missään tapauksessa ole ateistisia. Vain täystollo pitää kiinalaisia ateisteina, anteeksi nyt vaan. Mietipä tätä onnen ja epäonnen jakaantumista syntymäajankohdan mukaan nyt vaikka aluksi tai numeroiden merkityksiä kiinalaisessa, jokapäiväisessä elämässä...
Mitä muuten luulet ryssän sodassa hihkaisseen viimeisinä sanoinaan, kun Rokan Antin luoti löysi maaliin? Leniniäkö siinä huhuiltiin?
Kommunistiset valtiot ovat olleet aatteensa kanssa aina hyvin lähellä muita fanaattisia uskonjärjestelmiä. Ton vanhan virren voisi jo lopettaa. Mitä seuraavaksi? Natsikortti?Eikö teillä ole todellakaan muuta tekemistä...kuin haukkua ja syyttää muuta. Ei vaikuta aivan täysipäisen hommalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei194983Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1271575- 1011450
Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi701389Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli3281309- 491298
Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk721200Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/12541035- 86935
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?50928