Talalla suuri hyöty "pakkoruotsista"

Katsokaa nyt vaikka profeettanne Talaa, ilman ruotsinkielentaitoja niin ukko ei osaisi lukea "suomenruotsalaisen eliitin" lehtiä ja ulos ulkona kuten lumiukko. Nyt äijä lukee Hufvudstadsbladetia suurennuslasilla jotta voisi löytää jotain mikä voisi sairaalla mielikuvituksellaan tulkita "suomalaisvihamieliseeksi". Eikö olisi suuri etu suomenruotsalaiselle salaliitolle jos suomalaiset eivät osaisi lukea mitä he kirjoittavat lehdissään ja täten avoimesti kertoa mitä mieltä he ovat suomalaisista? =D
16228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Olet tapio tasaisen tyhmä, kirjoittanut tänään noin 20-30 eri nicillä sanomatta mitään

Äänestä

Se satusetä joka itse keksi "Svenska sNUs" ja antaa ymmärtää sen olevan Ruotsin, Rkp:n (ja Folktingetin?) yhteinen projekti.

Sitten kun aiheet loppuvat niin keksitään itse.

Äänestä

Tala istuu hiljaa nurkassaan eikä uskalla kommentoida tätä viestiketjua koska ei voi muuta kuin todeta että asian laita näin on... Oi oi, miten tylsää Talan elämä olisi jos ei osaisi lukea Hufvudstadsbladetia joka ja etsiä sieltä jotain mistä voi itkeä. Tala eikai vielä ole taiunnut että "pakkoruotsi" on ollut juuri se kouluaine mistä hänellä on ollut eniten hyötyä elämässään.

Äänestä

Tala istuu hiljaa nurkassaan eikä uskalla kommentoida tätä viestiketjua koska ei voi muuta kuin todeta että asian laita näin on... Oi oi, miten tylsää Talan elämä olisi jos ei osaisi lukea Hufvudstadsbladetia joka päivä ja etsiä sieltä jotain mistä voi itkeä. Tala eikai vielä ole taiunnut että "pakkoruotsi" on ollut juuri se kouluaine mistä hänellä on ollut eniten hyötyä elämässään.

Äänestä

Tala on monikielinen fennomaani kuten Snellman oli.

Äänestä

Tala lukee niin paljon ruotsinkielistä kirjallisuutta että kohta hänelle kasvaa häntä ja muuttuu Muumipeikoksi!

Äänestä

on 400k ruotsinkielen osaavia Suomalaisia. moni heistä mielellään tukee Suomenkielisiä Suomessa pakkkoruotsikysymyksessä

Äänestä

Tala kulta Tala kulta herää jo herää jo

Missä se Tala piileskelee kun häntä kaivataan? =D

Äänestä
  • kun oli kertomassa iltasatuja netti fennoille?

    Äänestä

  • - Thor - kirjoitti:

    kun oli kertomassa iltasatuja netti fennoille?

    Mää löisin sentin vetoa että se on jossain temppelissä ja rukoilee Väinömöiselle ja muille Kalevalan jumalille =D

    Äänestä

  • hekomies kirjoitti:

    Mää löisin sentin vetoa että se on jossain temppelissä ja rukoilee Väinömöiselle ja muille Kalevalan jumalille =D

    Ehkä hän on tajunnut muuttaa vanhustenkotiin ja pelaa parhaimmillaan bingoa tai kutoo sukkia mummojen kanssa.

    Äänestä

Höblää pitäisi lukea kiikarilla väärinpäin, jotta EI näkisi suomalaisuuden halveksuntaa. Tai sitten pitäisi olla sokea.

Svekomedia on kauttaaltaan kielteisen asenteinen suomalaisutta kohtaan sen kaikissa ilmenemismuodoissa.

Syyhän on se, että suruilla ei ole muuta identiteettiä kuin ei-suomalaisuus.

Se on aika surullista....

Äänestä

Tala on käynyt koulunsa jo kauan ennen pakkoruotsin ilmaantumista suomalaiseen koulujärjestelmään.
Hän ei siis mitenkään ole voinut hyötyä pakkoruotsista jota ei hänen kouluaikanaan ollut olemassa.

Pakkoruotsi tuli 60-70 lukujen vaihteessa asteittain peruskouluun ja siitä sitä on sitten laajennettu edelleen.

Ennemminkin Tala on hyvä esimerkki siitä mihin päästään vapaaehtoisella ruotsinkielen opiskelulla.

Äänestä
  • Tyrvään Suomalaisessa yhteiskoulussa ruotsi oli ensimmäinen pakollinen vieras kieli, kun aloitin siellä vuonna 1950. Aika oli silloin toinen ja ruotsin kieli oli ihan oikeasti hyödyllinen. Luimme englantia 7 vuotta ja saksaa 3 vuotta.
    Tänään tarjoan uutta kielipoliittista mallia; säilytetään pakkoruotsi, mutta säädetään suomen kieli ainoaksi viralliseksi kieleksi.

    Äänestä

  • old_profile_24681 kirjoitti:

    Tyrvään Suomalaisessa yhteiskoulussa ruotsi oli ensimmäinen pakollinen vieras kieli, kun aloitin siellä vuonna 1950. Aika oli silloin toinen ja ruotsin kieli oli ihan oikeasti hyödyllinen. Luimme englantia 7 vuotta ja saksaa 3 vuotta.
    Tänään tarjoan uutta kielipoliittista mallia; säilytetään pakkoruotsi, mutta säädetään suomen kieli ainoaksi viralliseksi kieleksi.

    Ruotsinkielisten määrä oli 1950 7% ja nykyään 5,6% ;-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Fenno <3 Pakkoruotsi kirjoitti:

Katsokaa nyt vaikka profeettanne Talaa, ilman ruotsinkielentaitoja niin ukko ei osaisi lukea "suomenruotsalaisen eliitin" lehtiä ja ulos ulkona kuten lumiukko. Nyt äijä lukee Hufvudstadsbladetia suurennuslasilla jotta voisi löytää jotain mikä voisi sairaalla mielikuvituksellaan tulkita "suomalaisvihamieliseeksi". Eikö olisi suuri etu suomenruotsalaiselle salaliitolle jos suomalaiset eivät osaisi lukea mitä he kirjoittavat lehdissään ja täten avoimesti kertoa mitä mieltä he ovat suomalaisista? =D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu