asunnon myyntivoitto

Jos myy kakkosasunnon, niin miten toimitaan ja ilmoitetaan verottajalle
myyntivoitosta ja koska joutuu maksamaan myyntivoiton veron...?
3755
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

http://www.vero.fi/?article=2610&domain=VERO_MAIN&path=5,40&language=FIN

"Mitä tarkoitetaan vakituisella asunnolla?

Yleensä henkilöllä tai perheellä voi olla samanaikaisesti vain yksi vakituinen asunto.
Henkilöllä voi kuitenkin olla omistuksessaan useampia asuntoja, joita hän on eri aikoina käyttänyt vakituisena asuntonaan siten, että oman asunnon luovutusvoiton verovapauden edellytykset täyttyvät.
Verovapautta koskevia säännöksiä ei sovelleta luovuttajan vapaa-ajan asunnon tai muiden asuntojen luovutuksiin, jos hän ei ole käyttänyt asuntoa vakituisena asuntonaan kahta vuotta.
Asunnon luovutuksen ei tarvitse tapahtua välittömästi oman asumisen päätyttyä. Asunto on voinut esimerkiksi olla vuokrattuna oman käytön ja luovutuksen välisenä aikana.
Jos huoneistosta tai rakennuksesta on alle puolet ollut omana tai perheen vakituisena asuntona, luovutusvoitosta on verovapaata vain tätä omaa käyttöä vastaava osa.

Asunto yhteisomistuksessa
Jos luovutetulla huoneistolla tai rakennuksella on ollut useampia omistajia, kunkin saaman voiton verovapaus ratkaistaan erikseen sen perusteella, onko omistaja tai hänen perheensä asunut asunnossa omistusaikanaan yhtäjaksoisesti kahta vuotta. "

Äänestä

Myyt asunnon ja pidät tallessa rahaa veronmaksuun. Kun saat myyntivuodelta esitäytetyn veroilmoituksen, täytät aiheesta liitelomakkeen ja palautat sen veroilmoituksen kera. Jos odotettavissa on iso summa, kannattaa maksaa ennakontäydennysmaksua ennen tammikuun loppua, jolloin säästyt korkojen maksulta. Mikäli summa on pieni, sen voi jättää maksettavaksi lopullisessa verotuksessa.
Eli jos myyt tänä vuonna, ennakontäydennys tammikuussa 2011 tai mahdollinen jälkivero 2011 joulukuussa.

Jos olet asunnon omistusaikana virallisesti asunut siinä kaksi vuotta, ei veroa tarvitse maksaa ollenkaan.

Äänestä
  • mummi kiittää... tämä selvä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mummi susirajalta kirjoitti:

Jos myy kakkosasunnon, niin miten toimitaan ja ilmoitetaan verottajalle
myyntivoitosta ja koska joutuu maksamaan myyntivoiton veron...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu