Annetaan satamat Baronalle!

Tulevien ongelmien välttämiseksi kannattaisi tehdä kuten monilla aloilla on jo tehty.
Annetaan Baronan hoitaa ahtaajat satamiin. Sillä firmalla on niin hyvät yhteydet Baltian maihin
ja Venäjälle, että 3000 ahtaajaa on pikkujuttu järjestää Suomen palkkatasolla töihin, sittenkin
vaikka palkoista vähennettäisiin vuokratyöfirman kulut.
14163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Annetaan baronan, varamiespalvelun, carrotin ja adeccon konsulteille turpiin. Siinä on ainut ja oikea ratkaisu eikä maksa mitään. Voidaan periä turpaanvetolisä siihen päälle. Se on ihan pikkujuttu.

Äänestä

http://fi.wikipedia.org/wiki/Kompanija_Ust-Luga
Tuo kun valmistuu, niin emme tarvitse ainuttakaan satamaa rahtiliikenteeseen.
Raideleveys on sama kuin Suomessa ja tavarat on joka tapauksessa lastattava junaan, niin on aivan sama vaikka matka pitenee parilla tunnilla.
Samalla vähenee rekkaliikenne tukkoisilla teillämme, emmekä tarvitse enää jäänmurtajiakaan, sillä autolautoilla ei muutenkaan taida moni talvella kulkea ihan vain risteilemässä? Työmatkat hoituvat tietysti lentäen.

Äänestä
  • 5 v päästä ei suomessa ole yhtään tuottavaa teollisuutta kiitos näiden ahneiden ay demareiden jotka kuvittelevat olevansa herroja.

    kuka voi väittää ettei vihaisi sdptä tämän jälkeen, ei kukaan

    Äänestä

  • peruss hallitukseen kirjoitti:

    5 v päästä ei suomessa ole yhtään tuottavaa teollisuutta kiitos näiden ahneiden ay demareiden jotka kuvittelevat olevansa herroja.

    kuka voi väittää ettei vihaisi sdptä tämän jälkeen, ei kukaan

    ennen kuin Kokoomuksen hallituskausi on ohi eikä siihen mene kuin vuosi.

    Äänestä

  • peruss hallitukseen kirjoitti:

    5 v päästä ei suomessa ole yhtään tuottavaa teollisuutta kiitos näiden ahneiden ay demareiden jotka kuvittelevat olevansa herroja.

    kuka voi väittää ettei vihaisi sdptä tämän jälkeen, ei kukaan

    Syytät aivan väärää tahoa Suomen ahdingosta, ay-demareihin luotan 10000-kertaa enemmän kuin sinuun tai kaltaisiisi. Tosipaikan tullen joku ay-demari tai kommari seisoo sorvin ääressä kun sinä vielä ihmettelet mitä pitää tehdä!

    Äänestä

  • ja muille ahtaajille täältä pohjanmaalta. Kyllä en ymmärrä millaista väliinpitämättömyyttä maailmassa esiintyy. Tässä tapauksessa sijaiskärsijöitä on TODELLA PALJON ja tappiot niin suuria jo nyt ettei kehtaa ääneen sanoa...VOI PERK... Kyllä muuten sapettaa.....Yrittäjänä itse joudun laittamaan 4 ihmistä kotiin jos tavara ei saavu ajoissa. Vaarana on myös peruuntua merkittävä kauppa ja raju taloudellinen menetys KIITOS RÄDYLLE ja kumppaneille. Onhan nuo teidän vaatimukset aivan ÄLYTTÖMIÄ, omaan yritykseen en noilla ehdoilla voisi ottaa ketään töihin. Jos lomautuksille tulee akuutti tarve tässä tapauksessa yrittäjä lähtisi itse ja työntekijä jäisi ?????? tai yrittäjä maksaisi kalliit erorahat työntekijällä....VOI PER... MILLAISIA PÖNTTÖJÄ.

    ja seuraavaksi joku alkaa narisemaan ahtaajien työoikeuksista.....haistakaa...PASK... en ole kuullut, että kukaan olisi nälkään kuollut kun on niin huono palkka, tai ei ole työtä mitä tehdä. Jos palkka tai työehdot ei tyydytä MENKÄÄ MUIHIN TÖIHIN.

    Oletteko ylpeitä ja tyytyväisiä itseenne....

    Tule kuule Räty Tervahiihtoon niin minä voitelen sun sukset!!!!!

    Äänestä

  • RÄTYTTÄÄ kirjoitti:

    ja muille ahtaajille täältä pohjanmaalta. Kyllä en ymmärrä millaista väliinpitämättömyyttä maailmassa esiintyy. Tässä tapauksessa sijaiskärsijöitä on TODELLA PALJON ja tappiot niin suuria jo nyt ettei kehtaa ääneen sanoa...VOI PERK... Kyllä muuten sapettaa.....Yrittäjänä itse joudun laittamaan 4 ihmistä kotiin jos tavara ei saavu ajoissa. Vaarana on myös peruuntua merkittävä kauppa ja raju taloudellinen menetys KIITOS RÄDYLLE ja kumppaneille. Onhan nuo teidän vaatimukset aivan ÄLYTTÖMIÄ, omaan yritykseen en noilla ehdoilla voisi ottaa ketään töihin. Jos lomautuksille tulee akuutti tarve tässä tapauksessa yrittäjä lähtisi itse ja työntekijä jäisi ?????? tai yrittäjä maksaisi kalliit erorahat työntekijällä....VOI PER... MILLAISIA PÖNTTÖJÄ.

    ja seuraavaksi joku alkaa narisemaan ahtaajien työoikeuksista.....haistakaa...PASK... en ole kuullut, että kukaan olisi nälkään kuollut kun on niin huono palkka, tai ei ole työtä mitä tehdä. Jos palkka tai työehdot ei tyydytä MENKÄÄ MUIHIN TÖIHIN.

    Oletteko ylpeitä ja tyytyväisiä itseenne....

    Tule kuule Räty Tervahiihtoon niin minä voitelen sun sukset!!!!!

    Voiteet esiin! Yrittäjä voi ja saa lomauttaa jos töitä ei ole. Ahtaajien lakossa ei lomautuksia vastaan taistella vaan irtisanomisen varalle halutaan parannettua turvaa. Puhelimet on keksitty jos tavaraa pitää saada kaupat saa kyllä hoidettua jso haluaa oli lakkoa tai ei. Älytöntä on tämä "yrittäjien" vaahtoaminen täällä! Se ei minun käsittääkseni tuo yhtään tilausta/kauppaaa yritykselle, eikä edistä edes lakon loppumista. Suksien voiteluun aikaa kyllä tällä meininginllä tulee!

    Äänestä

  • peruss hallitukseen kirjoitti:

    5 v päästä ei suomessa ole yhtään tuottavaa teollisuutta kiitos näiden ahneiden ay demareiden jotka kuvittelevat olevansa herroja.

    kuka voi väittää ettei vihaisi sdptä tämän jälkeen, ei kukaan

    EK kapitalistihallituksen tuella!!!

    EK on SYVÄLTÄ SIELTÄ!

    Äänestä

saada taas kerran lisää halpatyuövoimaa Suomeen olisi merkinnyt sitä, ettei valtio olisi saanut kohta penniäkään verotuloja!
Hienoo EK!
EK ei välitä, kuin ökörikkaiden eduista!
Ne sattuu vain olemaan Suomen edun vastaisia!
EK yrittää Suomesta "banaanivaltiota"!
EK haluaa Suomalaisten elintason romahtavan TOTAALISESTI!

Äänestä

ja ne ukot sinne töihin heti, ei siis nämä ahneet ay demarit vaan oikeisto duunarit.

Äänestä

mutta firman voittorahat on jäätävä suomeen köyhille jaettavaksi

Äänestä
  • Aloittaja haluaa "antaa" satamatyöt vuorafirmalle. Miksi? Miten se, että tänne tulisi ulkomaista halpatyövoimaa ja valkoista roskaväkeä lisää, lisäisi isänmaamme hyvinvointia. ei millään tavalla. Niin kauan kuin vuoravälitysfirmat eivät omaa minkäänlaista sosiaalista omaatuntoa suhteessa työntekijöihin, niin pysykööt vaan vaikka kokonaan poissa.
    Enedes tunne yhtään ahtaajaa enkä tiedä mitä oikeasti tekevät mutta sen sijaan jotenkin tunnistan ihmisvihamielisyyden joka paistaa läpi tänä päivänä kun puhutaan työntekijöistä. Vuositolkulla on työnantajapuoli monella alalla turvautunut vuokratyövoimaan ja pätkä töihin ja sitten ihmetellään miksi ihmisiä ei kiinnosta sitoutua pätkääkään.
    Työvoiman halveksunta johtaa ennen pitkää siihen, että työvoimaan ei voi luottaa. Se on turvatonta. Ei rikas isäntä voi luottaa siihen, etteikö vuokrafirman henkvartija sittenkin myy häntä tai kotiapu ryöstä.
    Mutta sitä saa mitä tilaa , kai se sitten niin on. Mutta tyhmä ei kannata olla helpon rahan käärimisen toivossa.

    Äänestä

miksi annat työt ulkomaisille? mamujako kaipaat sontatunkiolle? ei käy.
uskotko asioiden niin hoituvan? ei onnistu.
työnantaja on vain kiristämässä ja alistamassa kaikin keinoin tekijöitään entisestään,
koska ek:n suunta on vain raha.
ns. tappioita uutisoidaan päivittäin,mutta niillä rahoilla jo olisi asiat selvinneet ja työt jatkuisi.
toisaalta jos ek käänsi itse esittämänsä kelkan päinvastaiseen suuntaan,vika on vain ek:ssa.
ahtaajat ovat vain sattumalta mukana.
työsuhdeturvaa pitää ehdottomasti parantaa kaikilla aloilla,koska yritykset vie kohta kaikki työt ulos.
onneksi pää jää vetävän käteen jonkun ajan kuluttua ja silloin ek on todella kusessa.
ek:n katse on aivan liian ahne ja lyhyt näköinen,se johtaa maailmanlaajuiseen pahempaan tilaan. näin vain on.

Äänestä
  • On hyväksynyt vuokratyövoiman käytön.
    Itse halusi sitä, jiten miksi nariset ?
    Jos olet jäsen niin olet ollut asian kannalla. Tutki sopimuksia ja herää todellisuuteen. Itse sahaatte omaa oksaanne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Järkiratkaisu kirjoitti:

Tulevien ongelmien välttämiseksi kannattaisi tehdä kuten monilla aloilla on jo tehty.
Annetaan Baronan hoitaa ahtaajat satamiin. Sillä firmalla on niin hyvät yhteydet Baltian maihin
ja Venäjälle, että 3000 ahtaajaa on pikkujuttu järjestää Suomen palkkatasolla töihin, sittenkin
vaikka palkoista vähennettäisiin vuokratyöfirman kulut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu