Ihminen, joka on saanut etuoikeuden syntyä Jumalasta, on saanut jumallalisen luonteenlaadun.
Ensin ihminen syntyy lihasta, miehen ja naisen tahdosta ja hän perii lihallisen luonteenlaadun, mutta synnyttyään uskon kautta Jeesukseen uudesti ylhäältä ihminen saa uuden luonteen ja näin hänestä tulee uusi luomus.
Uudestisyntymisen yhteydessä Jeesus tulee ensimmäiselle sijalle ihmiseen ja ihminen saa sen takia voiman vastustaa lihantahtoa.
Ensin ihminen syntyy lihasta, miehen ja naisen tahdosta ja hän perii lihallisen luonteenlaadun, mutta synnyttyään uskon kautta Jeesukseen uudesti ylhäältä ihminen saa uuden luonteen ja näin hänestä tulee uusi luomus.
Uudestisyntymisen yhteydessä Jeesus tulee ensimmäiselle sijalle ihmiseen ja ihminen saa sen takia voiman vastustaa lihantahtoa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jokainen, joka tuntee Jeesuksen, tietää millainen on jumalallinen luonteenlaatu. Jeesus oli ihmisenä ollessaan hiljainen ja nöyrä. Hän auttoi jokaista, joka pyysi apua. Hän ei syyttänyt, eikä soimannut. Hän käänsi toisenkin posken vastaamatta pahaan pahan tavalla.
Lihasta syntynyt ihminen ei ole hiljainen, eikä nöyrä. Hän ei halua auttaa jokaista, joka pyytää apua. Hän syyttää usein toista, jopa omista epäonnistumisistaan. Hän ei suostu kärsimään hiljaisena ja nöyränä vääräyyksiä, eikä näin ollen käännä toista poskeaan.
Vain uudestisyntyminen pelastaa ihmisen lihan luonteesta, sillä Jeesusta seuraava ottaa Jeesuksesta mallin elämälleen ja saa sen mallin mukaan elämiseen voiman Jumalalta.
ole uskovan elämää. Vaan eläminen Jeesuksessa, että Hänen Pyhä Henkensä saa johdattaa ja opastaa, matkiminen on omaa lihan työtä, sehän on meistä itsestä kinni, kuinka hyvin osaamme mallinmukaan matkia mallia, eli Jeesusken käyttäytymistä. Ei me koskaan siihen kykenen, turhaa muutenkin, ei se ole uskonvaellusta, vaan matkimista ja kpioelämää.
vaan oppimista.
Matteus 11
29 Ottakaa minun ikeeni päällenne ja oppikaa minusta, sillä minä olen hiljainen ja nöyrä sydämeltä; niin te löydätte levon sielullenne.
Muuta tietä ei uudestisyntymiselle ole kuin usko Jeesukseen.
seuraa uskosta, mutta aina ei ole helppo panna pois omia haluja. Toisinaan se on aika taistelua. Jos haluttais sanoa jollekin pahasti sanoneelle suorat sanat, niin pitääkin muistaa mitä Jeesus teki siinä tilanteessa.
Jumalallista luonteenlaatua ei valitettavasti ole olemassakaan. Tai on. Se on ihminen, joka tulee uskoon tai nimenomaan uudestisyntyneeksi helluntailaisesksi tai kääntyy siihen toisesta uskonnosta.
Siinä voi tapahtua pieniä muutoksia psyykessä. Hän alkaa uskoa sellaisiin asioihin, joita ei voida tiedostaa. Uskomisen kenttä tiedostamattomaan on äärettömän laaja. Avauksessa tarkoitetaan uskomista Jeesuksen ihmeelliseen vaikutukseen, ehkä palkaksi tulevaan taivaspaikkaan kuoleman jälkeen. Allahiin uskominen ja koraaniin tutustuminen muuttuu synniksi.
Avaaja oletti, että Jeesus tulee uskoontulon jälkeen puolison ja lasten edelle, kun sitä ennen perhe oli yksi.
Muutos on tässä tapauksessa huonomopaan suuntaan. Se voi rikkoa jopa perheen ja turhan takia.
Ennen uskoa ihminen on vonut suhtautua homoihin hyväksyvästi. Usko pakottaa leimaamaan homot ja lesbot saastaisiksi ja saattaa rikkoa kaveruussuhteita.
Mohikaani vaihteeksi osui oikeaan. Jeesuksen käyttäytymisen kopioiminen on saastaa. Jokaisen on elettävä omaa elämää ja sovussa kanssaeläjien keskellä. Reaaliseen elämään ei pitäisi uskoa sotkea. Usko on haavetta kuolemanjälkeisistä asioista ja joista ei voida tietää.
Uskon sotkeminen elämään pikemminkin häiritsee psyykettä kuin auttaa ihmisen avarakatseisuuden
syntymistä. Leipää ja lihaa on jokaisen syötävä. Jokaisen on opittava käyttäytymisen ja tiedostamisen alkeet ja kasvettava yhteiskunnan kasvamisen mukana. Ilman ravintoa ja materiaalista ihmistä ei ole henkistä elämää. Tämä on perustotuus eikä uskoontulossa muutu.
tarkoitti vain sitä minkä kirjoitti. Ei kannata lukea rivienvälistä. Olen aina silloin tällöin tällä palstalla Jumalan lähettämänä kirjoitellut, vaikka en olekkaan minkään muun nimen alla uskossa, kuin Jeesus nimen alla. Käytän tällä kertaa lähettiläs nimimerkkiä ainakin välillä.
Vaikka olenkin ollut kauan uskossa, niin ei se ole hajoittanut ihmissuhteitani, vaan aivan päinvastoin. Jeesus on antanut neuvot ja minä olen totellut ja siksi saan elää hyvässä ihmisyhteisössä. Ennen uudestisyntymistä olin niin erilainen luonteeltani, että en usko, että olisin kyenyt koskaan elämään näin hyvää elämää rakkaiden ihmisten kanssa. Minun ei tarvitse arvostella, eikä syyttää homoja sen kummemmin kuin muitakaan, vaan saan esittää heille kutsukirjeen tulla Jeesuksen parannettavaksi. Jeesus paransi minut monta kertaa ja voin sanoa suoraan, että niin syvältä, että kukaan ihminen ei olisi voinut minua sieltä parantaa. Minä murruin näkemään oman arvottomuuteni ja siksi minulla ei ole tarvetta tehdä kenestäkään arvotonta. Minä itsehän oli kaikista arvotomin. Jeesus voi tehdä kaikista arvokkaita Jumalan lapsia. Sen kerron pitkällä kokemuksella. Uudestisyntyminen muutti minut kokonaan ja se on yksin Jeesuksen ansio, ei minun.
Kaikki ovat syntiä tehneet. Ennen uudestisyntymistä ihminen joka haluaa olla uskollinen Jeesuksen seuraaja, joutuu toteamaan, että hän ei siihen kykene. Hän joutuu tutkimaan itseään ja näkemään oman kyvyttömyytensä. Yksiskään ihminen ei voi olla synnitön, se on mahdotonta. Siksi Jumalaan uskova ihminen joutuu kääntymään Jumalan puoleen tunnustaen oman vajavaisuutensa ja heikkoutensa.
Uudestisyntymisessä ihmisestä tulee uusiluomus ja vasta sen jälkeen hän saa kyvyn seurata Jeesusta. Siihen asti ihminen haparoimalla etsii Jumalaa.
Uudestisyntyneet joutuvat usein puolustusasemiin kertoessaan Jumalan suurista ihmeistä. Kun he kertovat, että Jumala otti heistä pois pahan, Jumalasta erottavan luonteen ja antoi tilalle uuden luonteen, jossa on kyky nähdä kaiken yli Jeesukseen ja jossa on kyky pitää Jeesusta mallina, niin he, jotka vielä haparoimalla etsivät Jeesusta alkavat väittää parempaa tietoa vastaan. He eivät usko, että uudestisyntynyt ihminen ei ole samanlainen kuin on lihallinen ihminen. Koska he eivät ole itse saaneet kokea uudestisyntymisen ihmettä, saa se heidät väittämään tuota suurta ihmeellistä asiaa vastaan.
Uusi luomus joutuu tekemään joka päivä valintoja samoin kuin luonnollinen ihminenkin, mutta hän saa kaiken avun taivaasta ja siksi hänen on kykeneen hylkäämään lihantahdon. Kenenkään uudestisyntyneen ei tarvitse jäädä syntielämään, sillä niin suuri on Jumalan Voima, joka on annettu uudestisyntymisen yhteydessä Jumalan lapsille.
Uudestisyntyminen tapahtuu Jumalan ajalla, eikä sitä voi ihminen ottaa, vaan se annetaan hänelle.
Usein kuullee opetusta, jossa ihminen opetetaan luulemaan, että hän on uudestisyntynyt kasteen yhteydessä. Kaste ei ole tae uudestisyntymiselle. Tae uudestisyntymiselle ja Jeesus Kristus ja Hänen täytetty työnsä. Jumala tietää mitä kukakin ihminen tarvitsee tullakseen kelvolliseksi Jumalan lapseksi ja todella taivaasta uudestisyntynyt joutuu tunnustamaan, että hänet murrettiin ja särjettiin ennen uudestisyntymistä. Murtumista ja särkymistä on se, että ihminen joutuu tunnustamaan oman kyvyttömyytensä. Vain Jumala voi tehdä Jumalan lapsia.
Sinä, joka tänään vielä etsit Jumalaa, Jeesusta, Pyhää Henkeä, Jumalan Voimaa, saat luottaa siihen, että etsivä löytää. Jeesus tulee sinua vastaan ja kaikki muuttuu. Jeesusksessa on kaikki. Raamattu lupaa, että jokainen etsivä saa avun ja saa tulla Jumalan luokse.
tietää, että ihminen syntyy uudeksi vain Jumalan Sanan kautta.
1. Pietarin kirje 1
23 te, jotka olette uudestisyntyneet, ette katoavasta, vaan katoamattomasta siemenestä, Jumalan elävän ja pysyvän sanan kautta.
selvä, että jos Jumala ei itse olisi antanut ohjeita, ei kukaan voisi käsitää mitä usko on. Ei usko ole jotakin vaan. Se on Jumalan selvät ohjeet ja neuvot.