Paljonko nykyään on kuukaudessa toimeentulotuki yhdelle henkilölle --siis ns. "peruspäiväraha"?
Peruspäiväraha?
paljonko?
9901
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
nyt mitä.Ihan se perusosa mikä jää ns.ruokaan on 417eur/kk.
Tämä olisi perus toimeentulo.
http://www.sosiaalikollega.fi/asiakkaat/copy2_of_toimeentulotukilaskuri/view
Perus on yksin asuvalla ihmisellä 417 euroa; kuukaudessa
Ravintomenot 48 % = 200,16 €/kk = 6,67 €/ ruokapäivä
Vaate- ja jalkinemenot 7 % = 29,19 €/kk
Informaatiomenot (lehti, TV, puhelimen käyttömenot) 19 %
(tähän kuuluu myös netti, on tuosta 417 € = 79, 23 € / kk, yksin asuvalla)
Vähäiset terveydenhuoltomenot 3 % = 12,51€/kk /150 € vuodessa
Muut jokapäiväiseen toimeentuloon kuuluvat menot*) 23 % = 95,91€/kk
yhteensä 100 % = 417 €
Eli toimeentulotukea ei lasketa henkilöä kohti vaan, aina taloutta kohden.
ENSIMMÄISEN AIKUISEN PAINO ON YKSI,
SEURAAVIEN 0,5, puoliso ja yli 13v. lapset.
LASTEN TAAS 0,3 (tässä yhteydessä lapsiksi luokitellaan 0-14 v.)
ELI tuo 417 EI OLE kokonaan ruokaan.
Kaikki loisimisraha on aina liikaa.
Olen havainnut, ettei rahatta täällä selviydy. Mistä sitten hankimme elantomme me, työmarkkinoiden ylijäämät? Mielestäni on jo yhteiskuntarauhankin kannalta huomattavasti parempi turvata jokaiselle edes minimitoimeentulo kuin sallia ne viidakon lait, joita väistämättä ruvettaisiin soveltamaan nykyistä laajemmin, jos työikäisille ja -kykyisille tarkoitettu sosiaaliturva poistettaisiin.
Meitä pitää toki aktivoiva työelämään - EI eläkkeelle - muttei kurjistamiskeinoin.
kierrätys sullekkin tekis hyvää.Työtä ei kaikille suomessa ole.Tuo raha on alle eun köyhyystason kuitenkin ei sillä elä.Herrojen palkoista pitäs nipistää 2-3 työpaikkaa.Onko kukaan alkanut miettiä korkeapalkkaisille potkuja jo?saatas työtä kaikille halukkaille eka suomen tyttömät työllisttetävä sitten nuoret, mamut sitten.Mihin töihin se suomi tarvitsee mamuja lisää?kun työpaikkoja ei enää juurikaan synny millään allalla tehtaat muutanet muualle ja kaupanala ei vedä, koska ei ihmisllä varaa ostaa juuri mitään liian kallista.
Vienti maasta on heikkoa.Tuontia on mutta miettikääpä laatua mitä se on.Vaarallisia tuotteita ja ihmiset sairastuneet tekijä maissa>lähde media.Ulkoa tuodaan ruokakin ja mistä oloista.Ruuasta sairautta moni lisäaine allergikko esim sairastuu.Kuten itse en voi syödä vihanneksia en hedelmiä.Kuorien kyllä mutta mitä kalliista hinnasta jää jäljelle melkoiset lääkekulut ainoastaan.
Se perustoimeentulo tulisi antaa asuntolapaikkana, jossa on ruokatarjoilu. Ilmaisen rahan jakaminen voitaisiin vihdoin lopettaa, kun sitä rahaakaan ei kohta ole enää lainkaan jaettavaksi.
korjaamista, kun näemmä kuvittelet, että elantoomme riittää asuntolapaikka ja ruoka. Kun köyhä saa toimeentulonsa rahana - olkoonpa tulo sitten vaikka KERJÄTTYÄ sosiaalietuutta - niin hän voi itse valita, miten ainakin pienen osan rahoistaan käyttää. Jos perustoimeentulo annetaan vain asuntolapaikkana ja ruokana tms. hyödykkeenä, niin valinnan mahdollisuutta heikennetään. Muistelen, että tällaista menettelyä on jo aikoinaan sovellettu siten, että rahansa saman tien tuhlaaviksi tiedetyille käyhäinapuasiakkaille annettiin perusosa ruokalippuina tai maksusitoumuksina tms. sosiaaliviraston sopimusliikkeisiin. Kuulemma näitä ´fattan lipareita` vaihdettiin innokkaasti tuotteisiin, joita kyseisin lipukkein ei voitu suoraan ostaa...
Ihmisarvoiseen elämään kuuluu myös valinnan vapaus.
"Ihmisarvoiseen elämään kuuluu myös valinnan vapaus."
No se vapaushan tulee tasan siitä, että voi itse valita, tekeekö töitä rahan eteen, vai ei. Jos on valinnut aikanaan sen tien, että häiriköidään koulussa muita ja sitten ollaan ilman tulevaisuutta, niin sehän on oma vapaa valinta.
Sosiaalituen koko perusajatus on olla hetkellinen apu hädässä, jos ei välistä kykene itselleen ruokaa ja vuodetta hankkimaan. Kerro minulle, miksi muiden täytyy tänä päivänä maksaa epäonnistujille asunnot, telkkarit ja harrastukset? Ei sekään raha tyhjästä ole tullut. Miksi sen rahan tekijä ei saa itse käyttää sitä omiin harrastuksiinsa?
Kyllä asuntolapaikka, jossa on ruokatarjoilu (ei millään lipukkeilla, vaan nimeen sidottuna) ja esim. 100 e/kk pikkuraha omiin hygieniavälineisiin yms. olisi aivan riittävä sosiaaliturva. Se ratkaisis sen, mitä sosiaalituen tarkoituskin on: Pitää ihmiset hengissä ja lämpimässä huonompinakin aikoina. EI sosiaalitturvan tarkoituksena ole antaa samaa elintasoa kaikille!!!!!!!!!! Se on kommunismia ja kommunismi on lakikirjaan merkittyä varkautta.
Kaikilla ei ole todellakaan saman suuruinen ja nettilaskurit ja muut ovat höpöjä. Kannattaa soittaa ja kysyä, selittää menot ja tulot.
Kaikki ei ole aina niin yksinkertaista.