Tein kokeeksi lidlin 45sentin omppumehusta viiniä, samasta kaupasta sain 1,39 eurolla puoli kiloa rusinoita mukaan käymiseen. Käymispakkaus tarjoustalosta kalliosta 6 euroa. sokerit lidlistä 69senttiä/kilo, laitoin 6kiloa tulee 15% vahvuista 25litraa.
Onnistui todella hyvi, oikeaa omppuviiniä ja hyvää!
-9 purkkia omppumehua jossa ei säilöntäainetta eli ei tarvi pakastaa
-6kg sokeria
-500gram rusinoita-tarjoustalon käymispakkaus
Mehuja ei tarvi pakastaa koska niissä ei ole käymisainetta, kunhan sulattaa veden seassa kattilassa sokerit. Hiivan turvotin lasillisessa haaleaa vettä 15 min.
Litrahinnaksi tuli omppuviinille 70senttiä, eli 0,75 pullo 50 senttiä.
Pullotin kierrekorkillisiin lasipulloihin, ei häsläämistä korkkien kanssa.
Viiniä lidlin 45sentin mehusta
Halpaakin halvempaa
4
1058
Vastaukset
- ettäsillai
Olikin saiturin pörssistä!
- jami223
Onnee vaan
- suosittelen
Valmista tuli ja makosaa on!
- tapiolan vainiolla
suosittelen kirjoitti:
Valmista tuli ja makosaa on!
käymisaineita muualta saa, esim lidlistä? Millä kaavalla yhdeksän omppumehua, paljonko muuta nestettä kun 25 litraa tuli yhteensä. Jos oli käymispakkaus niin paljonko hiivaa. Mistä tyhjät lasipullot, oliko alkon europulloja, jos oli niin tarvitaan 35 pulloa, n.16€ pullo niin hintaa tulee pulloista jo 560€. Melko kallista.
Joillekkin, mutta minullahan menee kaksi tapiota viikonloppuna niin viiden kuukauden kuluttua on pullotkin valmiina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2699872IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3167057Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?831832Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1061474Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61461- 1091171
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut751119Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin47926Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus24780MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312752