Olen kahden lapsen yksinhuoltaja ja kaiken lisäksi työtön. Sain tänään vastauksen sosiaalihuollon hakemukseen jossa minulle myönnettiin maaliskuulle tukea 26,20 € . IHANAA. Mihinkähän käyttäisin tuon kaiken? Mitäs tähän sanotte somalit? Käykö kateeksi? Itse maksan vuokran ja sen jälkeen ei jääkkään mitään ja tällä 26,20 eurolla maksan ruoat, matkat, hammastahnat ja muut kulut. Tässä näemme, että kuinka tasavertaisia olemme sosiaalihuollon asiakkaina maahantunkeutujiin nähden.
Kiitos sossu
Yksinhuoltaja.
4180
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No jostainhan niissä harkinnanvaraisissa sosiaalituissa on nipistettävä, kun joillekin niitä maksetaan mediassa olleiden tietojen mukaan 7-kertaisesti suositeltu normi
Tällaista tää nyt on. Kaveri oli töissä Helsingissä sossussa (fatassa stadilaisittain;), toimenkuvana tietoliikenteen ylläpito ja päätösten kirjaaminen koneelle. Hän kertoi työkseen lukuisia päätöksiä lukeneena, harkinnanvaraisten tukien olevan juuri se, joka tekee eron meidän Suomensuomalaisten ja Suomeen pyrkivien sossupäätöksiin. Ketjun aloittaja kertoi oman tilanteensa, joka vastaa tendenssiä. Suomeen pyrkivät lapsiperheet saavat sossusta harkinnanvaraisella tuellla mm. rannekkeita Lintsille (Linnanmäki) ja muuta.
Eiköhän ala olemaan jo aika vaihtaa äänestyskäyttäytymistä ja lopettaa niiden "kolmen koplan" äänestämistä? Tällä menolla Suomi on pian ympäri veloissaan ja nykyinen hallitus ottaa sitä vielä lisää. Ja tällä velkarahalla mm. maksetaan maahanpyrkijöille mm. Lintsirannekkeita.
Olisipa joku maansa edestä uhrautuva töissä tuolla sosiaalitoimistolla ja toisi turhaketuet julkisuuteen. Siinä tapauksessa että olisi tosiaan jotain paljastettavaa vaikkapa juuri huvipuistorannekkeet, syyrialaiset 12 hengen sohvat tms..
älä ymmärrä mistään mitään ja pidä saatananmoista älämölöä, niin sinulle tuodaan kottikärryllinen rahaa kotiin.