Kun Jumala loi ihmisen Aadamin ja Eevan hän loi heistä tietoisia olentoja ja antoi heille vapaan tahdon. Ihminen tuli tietoiseksi hyvästä ja pahasti ja saattoi valita tiensä. Jumala on siis asettanut meille tiedon siitä mikä on oikein ja mikä ei. Tuota hiljaista ääntä joka meissä jokaisessa on voidaan kutsua omaksitunnoksi. Tuo omatunto on itseasissa Jumalan meihin asettama elävä laki. Kun rikomme omaatuntoamme vastaan silloin tuo elävä laki syyttää meitä ja osoittaa meidät rikkoneeksi.
Mennään seuraavaan aiheeseen. Miten käykään jos yhteiskunnassamme tekee rikoksen ja jää siitä kiinni ja joutuu oikeuden eteen vastaamaan. Seuraa rangaistus koska yksilö on silloin rikkonut lakia ja lain. Ja nyt kun ajatellaan että Jumala näkee ja tietää kaiken jopa ajatuksemmekin, me jäämme hänen edessään kiinni jopa pienimmästäkin rikoksesta. Koska olemme rikkoneet omantuntomme ja rikomme kokoajan se asettaa meidän rangaistuksen alaiseksi Jumalan edessä. Jeesus tuli sovittamaan syntimme ja pelastamaan meidät tulevalta Jumalan vihalta. Jeesus tarjoaa sovitusta ja sovittaa ja pyhittää ihmisen jos yksilö tunnustaa ja hylkää syntinsä, eli Paavalin mukaan pyrkii pyhitykseen, silloin saa sovituksen Jeesukselta. On myös annettava anteeksi sinua kohtaan rikkoneille jos mielii saada synnit anteeksi Jeesuksen kautta. Ja Jumalan tekee myös selväksi Pyhässä Sanassaan Raamatussa sen että armon voi myös torjua jolloin joutuu totuudellisesti vastaamaan tekemistään synneistä kadotuksessa. Jumalan armoa ei siis kannata torjua. Jeesus rakastaa sinua suuresti ja haluaa ottaa sinut armoliittoon kanssaan. Ethän torju tuota tarjousta sillä suhteesi Jeesukseen ja Jumalaan sanelee sen missä vietät ikuisuutesi. Ikuisuudessa ei voi enää tehdä uskonvalintaa se on tehtävä täällä ajassa.
Siunausta päivääsi
Jeesus Loves U
Omatunto Elävä Laki
Laki Sydämessä
1
359
Vastaukset
- jeesus2
pappiensa välityksellä.Varmaan samaan tapaan kuin katolisessa kirkossa ja vapaissa suunnissa suomessa.Lapset tuntuvat olevan erityinen "rakkauden"kohde.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1831536
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall1961367Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431119Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad43823- 14720
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30701Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21700- 36681
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20640Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617