otsakkeessahan tuo kysymys jo tulikin.
Voiko luottokorttia höylätä yli luottorajan?
10
10972
Vastaukset
- voipi
jos höyläilee pieniä summia kerrallaan, jolloin ei tarkisteta luottoyhtiöltä onko raja jo ylitetty
- 7+1
maksupäätteestä varmentaako automaattisesti, myös pienet ostokset
Jos olet vinguttanut luottoa yli luottorajan ja jatkat toimintaa, niin luottokortin myöntänyt yhtiö laittaa kortin ns. sulkulistalle -> myyjä ottaa kortin pois ja joudut maksamaan kortin poisottopalkkion (100 - 150€). - 11+19
7+1 kirjoitti:
maksupäätteestä varmentaako automaattisesti, myös pienet ostokset
Jos olet vinguttanut luottoa yli luottorajan ja jatkat toimintaa, niin luottokortin myöntänyt yhtiö laittaa kortin ns. sulkulistalle -> myyjä ottaa kortin pois ja joudut maksamaan kortin poisottopalkkion (100 - 150€).Voit vingutella yli niin kauan kuin myyvä taho ei tarkasta onko kortin luottoraja täynnä. Jos suhteellisen nopeasti maksat ylityksen, viimeistään normaalia laskua maksaessasi, ketään ei kiinnosta. Ellei ole tuhansista euroista kyse. Sulkulistalle laittaminenkin voi kestää suht kauan ja saat kyllä siitä karhun ja ilmoituksen. Mutta jos satasilla ylität luottorajan ja korttilaskua maksaessasi maksat "normaalin" laskun ylittyneen käytön määrän, asia on ok.
Pienistä "epätäsmällisyyksistä" kuukausittaisessa luottotilin rahavirrassa, ei ketään ole kiinnostunut. - alkup.
11+19 kirjoitti:
Voit vingutella yli niin kauan kuin myyvä taho ei tarkasta onko kortin luottoraja täynnä. Jos suhteellisen nopeasti maksat ylityksen, viimeistään normaalia laskua maksaessasi, ketään ei kiinnosta. Ellei ole tuhansista euroista kyse. Sulkulistalle laittaminenkin voi kestää suht kauan ja saat kyllä siitä karhun ja ilmoituksen. Mutta jos satasilla ylität luottorajan ja korttilaskua maksaessasi maksat "normaalin" laskun ylittyneen käytön määrän, asia on ok.
Pienistä "epätäsmällisyyksistä" kuukausittaisessa luottotilin rahavirrassa, ei ketään ole kiinnostunut.Selvä peli, kiitos vastauksista!
- ghteghhgt
11+19 kirjoitti:
Voit vingutella yli niin kauan kuin myyvä taho ei tarkasta onko kortin luottoraja täynnä. Jos suhteellisen nopeasti maksat ylityksen, viimeistään normaalia laskua maksaessasi, ketään ei kiinnosta. Ellei ole tuhansista euroista kyse. Sulkulistalle laittaminenkin voi kestää suht kauan ja saat kyllä siitä karhun ja ilmoituksen. Mutta jos satasilla ylität luottorajan ja korttilaskua maksaessasi maksat "normaalin" laskun ylittyneen käytön määrän, asia on ok.
Pienistä "epätäsmällisyyksistä" kuukausittaisessa luottotilin rahavirrassa, ei ketään ole kiinnostunut.Ja varoitus ed. lisäksi: Muutaman ensimmäisen laskutusjakson aikana ei kannata luottotiliä ylittää, silloin on riski että kortti suljetaan, ellet pysty maksamaa "kunnon" lyhennystä.
Kerran ylitin ihan vahingossa OP Masterin n. 250e:lla ulkomailla. Kotona odotti kirje, jossa pyydettiin leikkaamaan korttia (ennen ekaa laskua siis). Vaadittiin maksukyvyn osoittamiseksi koko saldon nollausta heti ja vähän puhetta että josko kysytään kelpaammeko naapuripankin asiakkaiksi jos siirretään meidän sijoitukset sinne (n. 250k€:sta oli kyse), ja eiköhän palvelu taas pelannut. - var.
7+1 kirjoitti:
maksupäätteestä varmentaako automaattisesti, myös pienet ostokset
Jos olet vinguttanut luottoa yli luottorajan ja jatkat toimintaa, niin luottokortin myöntänyt yhtiö laittaa kortin ns. sulkulistalle -> myyjä ottaa kortin pois ja joudut maksamaan kortin poisottopalkkion (100 - 150€).väärin meni, normaaleissa tilinylityksissä ei mene sulkulistalle, eikä tule poisottopalkkioita,
se on aivan eri syystä.
muutama vuosi takaperin Nordean sen aikaista 30 € vuosimaksullista Visaa ylitin 2-3 kertaa vuodessa moninkertaisen luottosumman verran, ei koskaan ollut mitään huomautuksia
mutta ehkä vaikutti yli 15 vuoden historia, ehkä uusilla olaan tarkempia.
Sitäkin ihmettelen JOS nimenomaan HÖYLÄTESSÄ tarkistetaan/varmennetaan,
luulin etä se on vain sirupuolella ?
- Raakalauta
Missä vielä höylätään?
Eikös ne elä reaaliajassa?
Minulla tuli kerran raja vastaan siten ettei kortti suostunut enää lukijassa yhteistyöhön.
Soitin luottokunnalle ihmetellen ilmiötä.
Kertoivat rajan tulleen täyteen. Nostimme saman tien ylemmäksi.- bgdblökbflbf
Vastaavasti, meillä oli jo ylin luottoraja. Kehosivat vaan välttämään yli 100USD:n ostoksia :)
- ...
itse huomasin ulkomailla että varmennusta ei tehty edes kaikilla pankkiautomaateilla...
Parin viikon hotellien ja ostosten maksamisen jälkeen olin vielä nostamssa automaatista paikallista valuuttaa, ja ihmettelin kun jouduin kahta automaattia kokeilemaan ennen kuin sain rahat ulos.
Kotona sitten huomasin että tuo viimeinen käteisnosto olikin mennyt luottorajan yli. - kluubi
Diners club on maksukortti. Seuraavan kuukauden 15 pv.n paikkeilla maksat määräsumman ylimenevän osuuden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663412Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463232Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1282897- 472598
- 311973
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391341- 391340