Kansanedustajien palkat

vois sitoa verotuloihin mitä valtio saa yksityisiltä ihmisiltä. Samoin kuin sen vitun mediamaksunki. Loppuis naukumiset puolin ja toisin. Jos ei pystytä järjestään ihmisille töitä niin mitä ne palkankorotuksillakaan tekee, työhän on silloin huonosti hoidettu
595
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tehdystä työstä kansanedustajille palkka. ai kun tulisi kansalle halvaksi!

Äänestä
  • Miksi Suomessa ns. "kansan"edustajia suurilla palkoilla tarvittaisiin näin valtava sakki? Hoituvathan asiat muuissakin EU-maissa suhteessa paljon vähemmällä edustajistolla! Puolet pois, vaatimus on oikeutettu, koska täydellä palkalla ehtivät lomailla lähes puolet vuodesta. Mikä muu ammatiiryhmä siihen kykenee? Jos olisi todella työllistettyjä ympäri vuoden, ei lähes puolta vuotta ehtisivät lorvia, tämä on tosi. Miksi siis elätämme jatkuvasti ylisuurta eduskuntaa?

    Äänestä

  • Urakkapalkka oli hieno idea! Enemmistö "kansanedustajista" on poissa paikalta aina. Kun siirryttäisiin urakkapalkkaan, maksettaisiin vain tehdyistä esityksistä ja mielipiteen ilmaisusta. "Tuppisuut" jäisivät tulottomiksi.

    Äänestä

töitä järjestäneet,avustajan on jokainen palkannut itselleen ja valtio maksaa palkan.
Eksää oo ymmärtäny hakea hommaa?

Äänestä

Ne pitäisi sitoa euromääräisesti työläisten, keskikorotuksiin. Reilua sen olla pitää.

Lisäksi heiltä pitää poistaa ylipitkät kesä-, syys-, joulu- ja talvilomat. Ei niitä muillakaan ole.

Kulukorvauksia tulisi maksaa hyväksyttyjä kuitteja vastaan, aivan kuten muuallakin teollisuudessa maksetaan.

Kansanedustajaksi pyrkivän pitäisi myös tajuta, että hänen pyrkimänsä duunipaikka sijaitsee Helsingissä ja jos haluaa siitä huolimatta asustella kauempana, voi hakea verottajalta työmatkojen matkavähennystä, ihan kuin muutkin tekevät, ei työnanataja mullekkaan päivärahoja maksele, vaikka asunkin toisella paikkakunnalla, kuin työmaani sijaitsee.

Lisäksi pitäisi poistaa ylimääräiset eläkkeet, eläkeikäähän tulisi edustajiemme mukaan nostaa, joten he tietenkin voisivat suoraselkäisinä mallikansalaisina näyttää meille tavallisille tallaajille esimerkkiä.

Taitaa vaan olla niin, että Sven Dufa on jälleen se, jonka tulee uhrautua. Voi kun saisi noiden eduskunnan Lammioiden tilalle vänrikki Koskelan, joka näyttäisi, miten Suomalaisia tulee johtaa edestä päin esimerkkiä näyttämällä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rkrk kirjoitti:

vois sitoa verotuloihin mitä valtio saa yksityisiltä ihmisiltä. Samoin kuin sen vitun mediamaksunki. Loppuis naukumiset puolin ja toisin. Jos ei pystytä järjestään ihmisille töitä niin mitä ne palkankorotuksillakaan tekee, työhän on silloin huonosti hoidettu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu