Kokoomusjohtaja Ville Itälän näkyvimpiin kaatajiin kuulunut Jan Vapaavuori aiheutti harmaita hiuksia jo edelliselle puheenjohtajalle, Sauli Niinistölle. Tämä antoi potkut erityisavustajanaan toimineelle Vapaavuorelle, joka oli salannut nuoruutensa rötökset.
Rattijuopumustuomio ei ole ollut juristiksi itsensä lukeneelle Vapaavuorelle ensimmäinen käynti leivättömän pöydän ääressä. Vapaavuori oli 17-vuotiaana koululaisena 1982 pahoinpidellyt nuoremman pojan, jolta murtui muun muassa nenäluu. Rangaistus oli puolitoista kuukautta vankeutta ehdollisena.
18-vuotiaana opiskelijana Vapaavuori osallistui varkauteen, jossa joukko nuoria anasti valintamyymälän tuulikaapista kaksi tavara-automaattia rahoineen. Rangaistusta tuli 60 päiväsakkoa.
Niin ja tietysti hänet on tuomittu rattijuopumuksesta, joten tiellä liikkujat varokaa! -AH-
Rattijuopumustuomio ei ole ollut juristiksi itsensä lukeneelle Vapaavuorelle ensimmäinen käynti leivättömän pöydän ääressä. Vapaavuori oli 17-vuotiaana koululaisena 1982 pahoinpidellyt nuoremman pojan, jolta murtui muun muassa nenäluu. Rangaistus oli puolitoista kuukautta vankeutta ehdollisena.
18-vuotiaana opiskelijana Vapaavuori osallistui varkauteen, jossa joukko nuoria anasti valintamyymälän tuulikaapista kaksi tavara-automaattia rahoineen. Rangaistusta tuli 60 päiväsakkoa.
Niin ja tietysti hänet on tuomittu rattijuopumuksesta, joten tiellä liikkujat varokaa! -AH-
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ja noin nuhteettoman näköinen poika. Onko hänestä nyt puheenjohtajaksi? Kertokaa.
No antaa Vapaavuoren itsensä kertoa asiasta. Paha juttu sinänsä jos jätkä on murtovaras. Huom JOS! Toisaalta onhan Sauli Niinistökin pelkkä verorikollinen.
Mutta tällaisissa asioissa pitää antaa syytetylle tilaisuus puolustautua ennenkuin leimataan. Eli Vapaavuori saa pitkän miinuksen jos ei itse tuonut asiaa esille. Mutta kuunnellaan asianosaisen oma selostus tapahtuneesta.
Onhan perussuomalaisilla asemies hormonikäyttäjä joten pitää Vapaavuorelle antaa hieman mariginaalia ennenkuin tuomitaan julkisesti.
...
mikä tommonen rikollinen on sanomaan mistään mitään kun Vapaavuorikin..kokoomuksen porukat näyttää koostuvan tyhmistä julkkiksista tai sitten pikkurikollisista
Vai kokoomuslaiset pikkurikollisia. Kyllä meil Turuss on kokoomuslaisia suurrikollisiakin.
Ja meil täällä Imatran ja Lappeenrannan seuvul. Sie oot miun kaima siel Turus.
...jonnekin muualle!
Eikö sinulla ole alkeellistakaan luontaista moraalia!
Ja kaltaisiasi ei muka saisi pahoinpidellä!
Jok´ikinen idioottikin ymmärtää, ettei sinun pahoinpitelyssäsi olisi mitään pahaa ja se olisi enemmän kuin oikeutettua, jos et ilman erillistä huomautusta itse tajua, että kirjoittelusi on
k r i m i n a a l i a ja erittäin alhaista yhtä kriminaalia kuin niitten kokoomustahojen, jotka ilmeisesti todella ovat aikoinaan vaatineet, ettei kyseinen henkilö voi muka toimia Niinistön avustajana joittenkin nuoruuden juttujen takia.
Miten naurettavaa; miten joillekin voi tulla edes mieleen!
Jotakin tuon suuntaista aikoinaan oli lehdessä.
Kiinostaisi kyllä tietää ketkä ne ulosheittäjät ovat olleet ja ketkä sellaista ovat vaatineet.
Tarvitsisivat turppiinsa oikein kunnolla nekin elukat!
Enpä voi ikinä uskoa, että Niinistö olisi sellaista vaatinut; sehän olisi naurettavaa; ei sellainen henkilö luonnollisesti ikinä voisi olla minkään porvarillisen saatikka oikeistopuolueen puheenjohtaja eikä mikään muukaan; se naurettaisiin välittömästi ulos nykyaikana jo varmaan jopa vasemmistopuolellakin; sen verran ovat onneksi oppineet ihmisten tavoille jo sielläkin.
Tajuatako millainen riesa kaltaisesi sossut ovat!
Suosittelen, että pysyt ainakin Helsingin rajojen ulkopuolella.
Minä nyt en kyllä vaivautuisi sinua edes pahoinpitelemään.
"otsikossa on kaikki" oleellinen...
Turha penkoa vanhoja rötöksiä, Vapaavuori on tarpeeksi turha poliitikko muutenkin ja elävä osoitus siitä, ettei kokoomuksen tapa toimia kentällä ole houkutellut pätevämpää väkeä mukaan.
Osuit muuten naulan kantaan arvioissasi, että kokoomus ei pysty saamaan aidosti asioista kiinnostuneita nuori kyvykkäitä kykypuolueeseen. Ulkokohtaiset syyt ja motiivit ovat asetetut etusijalle. Ollaan julkkiksia tai halutaan sellaisiksi unohtaen, että politiikka on parhaimmillaan/pahimmillaan kovaa duunia.
Ikään kuin vankkurit on valjastettu hevosen eteen! Tämä osoittaa myös, että keskeyttämisprosentti on aika suuri kykypuolueen nuorilla. Mutta ei se tee välttämättä ihmisestä huonoa poliitikkoa, jos on ulkoista kauneutta. Onhan esimerkiksi Tanja Karpela sen osoittanut.
Tanja Karpela on kiivennyt reittäpitkin pallilleen vaihtamalla ukkoa kuin misukka kalsareitaan tarpeen mukaan.
Naikkonen ei ole saanut aikaseksi muuta kuin hämminkiä. Viimeksi opiskelijoiden listimisyritys, joka toivottavasti menee puihin eikä sosionomin pillin mukaan.