herneiden tuenta

-K-

Vaikka pihalla on vielä lunta puolitoista metriä oon jo ihan innoissaan suunnittelemassa kasvimaata kesäksi. Mietin vain, että kun haluaisin vähän jotain näköä sinne ja vihaan niitä herneiden tukikeppejä, niin mietin voiko tukena käyttää vaikka sellaista kartionmuotoista hökötystä (en muista nimeä), niitä myydään kaupoissa ja on kai tarkoitettu köynnöskukkien tueksi esim. ruukkuun, mutta mietin onnistuisiko sellaisten käyttö myös herneiden kanssa? Lähteekö herne kietoutumaan sellaisen ympärille?

Eli jos vaikka istuttaa herneet pari riviin ja jättää rivien väliin vaikka 30cm tilaa ja laittaisi ne pyöreät jutut siihen keskelle tueksi. Onnistuisiko tälläinen vai pitääkö miettiä jonkin muun laista systeemiä?

Toivottavasti joku ymmärsi tuosta mun selityksestä jotain:)

3

6646

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kasvimaalla

      paririviin, 10cm väliä, niin ei tarvitse tukea, herneet tukevat itse toisiaan kasvaessaan.

    • stevia

      Kyllä onnistuu, ehkä joitain hernelajeja pitää vähän kyllä auttaa, mut se on pieni homma. Vois olla oikeesti hienon näköstäkin!

      Mun herneet on heinäseipäiden väliin pingotetun verkon tuessa. Jos on ns. korkeaksi kasvavaa hernettä, ni sellasenaan kasvamaan jättämisessä on se vaara et esim. rankkasateen jäljiltä löytyy kurainen mytty maasta.

      Niitä hernelajikkeita on niin paljon, mut kaikki pääsääntöisesti hyötyy jostain tuesta, joka nostaa ne maasta, eikä sit homekkaan vaivaa ihan alkusyksystä =).

    • mihin vaan

      Herneiden tueksi voi laittaa mitä vaan, ne tarttuu kärhöillä ja saa otteen vähän paksummastakin kepakosta. Ittelläni oli viime vuonna pajusta tehtyjä haitarimaisia aidanpätkiä, ne peittyi aika äkkiä kasvuston alle. Jonakin vuonna oli kanaverkko, yhtenä vuonna minikasvihuoneen verkkohyllyt. Kaikki käy, luovuutta vaan peliin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      865
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      629
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      49
      490
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      417
    Aihe