herneiden tuenta

-K-

Vaikka pihalla on vielä lunta puolitoista metriä oon jo ihan innoissaan suunnittelemassa kasvimaata kesäksi. Mietin vain, että kun haluaisin vähän jotain näköä sinne ja vihaan niitä herneiden tukikeppejä, niin mietin voiko tukena käyttää vaikka sellaista kartionmuotoista hökötystä (en muista nimeä), niitä myydään kaupoissa ja on kai tarkoitettu köynnöskukkien tueksi esim. ruukkuun, mutta mietin onnistuisiko sellaisten käyttö myös herneiden kanssa? Lähteekö herne kietoutumaan sellaisen ympärille?

Eli jos vaikka istuttaa herneet pari riviin ja jättää rivien väliin vaikka 30cm tilaa ja laittaisi ne pyöreät jutut siihen keskelle tueksi. Onnistuisiko tälläinen vai pitääkö miettiä jonkin muun laista systeemiä?

Toivottavasti joku ymmärsi tuosta mun selityksestä jotain:)

3

6058

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kasvimaalla

      paririviin, 10cm väliä, niin ei tarvitse tukea, herneet tukevat itse toisiaan kasvaessaan.

    • stevia

      Kyllä onnistuu, ehkä joitain hernelajeja pitää vähän kyllä auttaa, mut se on pieni homma. Vois olla oikeesti hienon näköstäkin!

      Mun herneet on heinäseipäiden väliin pingotetun verkon tuessa. Jos on ns. korkeaksi kasvavaa hernettä, ni sellasenaan kasvamaan jättämisessä on se vaara et esim. rankkasateen jäljiltä löytyy kurainen mytty maasta.

      Niitä hernelajikkeita on niin paljon, mut kaikki pääsääntöisesti hyötyy jostain tuesta, joka nostaa ne maasta, eikä sit homekkaan vaivaa ihan alkusyksystä =).

    • mihin vaan

      Herneiden tueksi voi laittaa mitä vaan, ne tarttuu kärhöillä ja saa otteen vähän paksummastakin kepakosta. Ittelläni oli viime vuonna pajusta tehtyjä haitarimaisia aidanpätkiä, ne peittyi aika äkkiä kasvuston alle. Jonakin vuonna oli kanaverkko, yhtenä vuonna minikasvihuoneen verkkohyllyt. Kaikki käy, luovuutta vaan peliin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      73
      4486
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2541
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2374
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      21
      1835
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1722
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      82
      1573
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1572
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1397
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      23
      1267
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1155
    Aihe