Lars Vilksin muhammad piirrokset ovat nerokkaita. Naurettavaa että rättipäät vainoaa sitä.
Lars Vilks, NERO
K_Salmelainen
49279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Ählämit on suvaitsemattomia. Ei kristityt suutu, jos näkevät pilakuvan Jeesuksesta. Minusta olisi hyvä, jos tulisi lisää pilakuvia aiheesta.
edes uutisissa näyttää kuvia. voi vitun punavihreät velliperseet, mamuttajien ystävät! rahoitis pois valehtelevilta ekokommareilta. menkää kykyjänne vastaaviin töihin = nenän kaivaminen
Eikö olisi kaikkien tärkeimpien Suomalaisten lehtien aika julkaista yhtä aikaa Muhammed pilakuvat. Suomalaisia ei rättipäät määräile.
Mis' niit' voi näkkööö?
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Jyllands-Posten-pg3-article-in-Sept-30-2005-edition-of-KulturWeekend-entitled-Muhammeds-ansigt...
Kaikesta naurettavasta sitä jotkut suuttuu
http://en.wikipedia.org/wiki/Jyllands-Posten_Muhammad_cartoons_controversy
Jihad Jane sopisi hyvin tähän YLE:n näyttämään sarjaan.
Mitähän mieltä suomessa asuvat mamut on hauskoista kuvista?
Pilakuva Hesarin etusivulla olisi kiva ylläri.
Ählämit-Normaalit ihmiset = 0-6
Muhis, Muhammed, möhämmed, analled....jne
Missä ählämit? Ählämit, hieman huumorintajua pltzz
Mitä täysihoidossa Suomessa nauttivat somalit tunnustaa uskokseen?
paljon muutakaan mistään. Mene runkkaamaan mopoasi.
Minua ei haittaisi, jos joku liimaisi Suomessa noita möhämmed pilakuvia joka paikkaan. Voisi nauraa joka paikassa. Itsellä on wc paperia jossa hahmo esiintyy.
Uskonnot eivät saa rajoittaa sananvapautta.
Mistä saa Larsin materiaalia lisää?
Lisää vaan pilakuvia, ne on hauskoja. Jos mehmetit ei tykkää, parempi vaan. Teetin itselleni Muhammed pilapiirros t-paidan ja menen kesällä se päällä itä-keskukseen. Painan 120 kg ja olen pelkkää lihasta.
Kuka uskaltaa olla Suomen Vilks? Kenen vaan åitäisi uskaltaa.
Kutsukaa Lars kunniavieraaksi seuraaviin linnan juhliin.
Larsin tapaista huumoria pitäisi opettaa jo ala-asteella.
Minun mielestäni Larsin tapaisen huumorin pitäisi myös jäädä ala-asteen tasolle.
kirjoittaa, että Lisää pilkkaa..Larsin tapaista huumoria pitäisi opettaa...
Huumorin tendenssi ei kuitenkaan ole pilkka/pilkkaaminen. Se on vain yksi pieni osa sitä.
tr 5 5
Media vain nosti tuon yhden framille.
Se ukkohan on jo melko vanha eikä elä pitkään enää muutenkaan, luulen että Lars oli jurrissa tai kanuunassa kun piirsi Muhammed-juttunsa.
Paljon "pahempiakin" teoksia Muhasta on, uskallan väittää.
Larsilla vain taisi olla sen verran nimeä että mikä tahansa joutava tuherrus on uutisen aihe.
Lars pääsi siis asemaan jota jokainen taiteilija salaisissa unissaan havittelee. Hänet ikonisoivat juurikin ne keitä hän pyrki ärsyttämään.
Ja ne vielä lankesivat siihen!!!!!
Kyse on vain nykyaikaisesta tiedonvälityksestä. Jos elettäisiin aikaa ennen Internetiä, ketään ei edes kiinnostaisi jossain Lähi-idässä, mitä Lars piirtelee Svedulandiassa (tulevaisuudessa Svenskastan).
Varmaankin Muhammadista on pilapiirroksia myös islamilaisissa maissa. Ei tietysti lehdissä, mutta töherrettynä mihin lie seiniin...
Mutta anyway, Allahihan on the sana ja muhammed sen ykkösprofeetta, jos koskaan hankin koiran, sen nimeksi tulee Mohammed.
Se tulee olemaan hieno koira.
Nämä kuvat pitäisi saada näkyviin muropaketteihin, jotta kenellekään ei jäisi epäselväksi se asia että, sivistysvaltiossa ei kuvia kumarrella.
Maailmassa on olemassa vain suuria taitelijoita ja mitättömiä harhaanjohtajia. Jokainen saa silti valita puolensa. T: Kadunlakaisija.
http://en.wikipedia.org/wiki/Lars_Vilks_Muhammad_drawings_controversy
Aion tatuoida muhiksen perseenreiän yläpuolelle. Kukaan ei voi sitä estää. Eikä saa estää. Tekstinä: " smell it"
Oma kehomme on sentään vapaa.
Irlannissa on vapautettu 3 muslimi rottaa, jotka suunnittelivat Larsin päänmenoa. Ei olisi saanut päästää noita saastaisia sikoja vapaaksi.
Lapset juoksivat itäkeskuksessa ja huusivat Allah on OMO, Allah on OMO. Mietin, onko Allah pesuaine, vai puuttuiko sanan edestä kirjain.
Epäilen että H kirjain puuttui alusta.
Larsille voitaisiin tehdä patsas Helsinkiin. Rohkea mies, kun uskaltaa heittää huumoria Muhamedista.
yleisiksi kuin Al.. kulttuurin teot.
Voisiko Larsin pilkka osua parempaan kohteeseen? Ei voisi.
Aikamoista lynkkausmentaliteettia olisi Suomessakin havaittavissa, jos sotaveteraaneista julkaistaisiin homopornokuvia, joissa heidät sitten aktin lopuksi silvottaisiin partaterillä ja kustaisiin päälle. Tai sama teema lapsia tai jopa vielä henkilökohtaisemmin: omia lapsianne kohtaan. Ja ihan oikeutetusti sitä paheksuttaisiinkin. Miksi ei sitten ymmärretä, että toisille ihmisille toiset asiat ovat pyhiä? Älkää sanoko suuttumusta aiheettomaksi, sillä itsekin käyttäytyisitte aivan samalla tavalla, jos teidän mielestänne pyhinä pitämiä asioita kohtaan jatkuvasti hyökättäisiin. Rauhaa.
Vain idiootti kuvittelee, että jokin olisi pyhää.
"Vain idiootti kuvittelee, että jokin olisi pyhää."
Monelle suomalaiselle mainitsemani sotaveteraanit ovat niin pyhiä, että heitähän ei pilkata!
Ja ihan ymmärrettävästi lapsiin kajoaminen on asia, jota monet pitävät koskemattomana alueena. Joillekin mikään ei ole "pyhää", ja sekin sallitaan.
Ei kuitenkaan pidä pitää naurettavana sitä, että jotkut suuttuvat asioista, jotka täällä koetaan naurettaviksi.
Menkööt mamut kotimaahansa harjoittamaan niitä itselleen pyhiä asioita. Mitä vittua ne täällä lorvii, hä?
Onko tietoa, onko Lars tehnyt uusia pilakuvia?
turbaani päässä
joo tekis vaikka sellaisen kuvan missä jeesus nussii äitiänsä
tai lammasta ja sitten se vois vaikka kusta spitaalisten päälle ja kusi parantaa ne ja paskasta tekis leipää kaikille saatanan juutalaisille.
maailmassa ole vain me -eurooppalaiset. On niin paljon erilaisia kulttuureja joista monet tuntuvat meistä kivikautisilta ja silti sieltä on tullut esimerkiksi matematiikan, astronomian, taiteiden ym. peruskäsitteet jo tuhansia vuotta sitten ja me täällä Suomessa vielä viime vuosisadalla järsimme lanttua savumajassa.
Niin, että jos joku olisi Jeesuksesta - joka teidän jumalanne nyt tuntuu olevan, epäilen, tehnyt pilakuvan Euroopassa vaikka 200 vuotta sitten, niin eiköhän tuosta ainakin elinkautinen olisi rävähtänyt.
Aloittajakin vertaa neroutta ja loukkaavuutta toisiinsa; että jos mä nerokkaalla tavalla lyön turpiin häntä niin on käsittämätöntä miten hän ei tajua sitä?
Kun ei viitsi ajatella, haluta tajuta mitään, kun on oma pää jumissa ties mistä kenelläkin, niin silloin hyökätään jotain vastaan -AINA, KAIKKIALLA. Mutta jos samaan aikaan omia arvoja pilkataan, niin se silloin ei ole ollenkaan nerokasta vaan räävitöntä. Niin on AINA, KAIKKIALLA.
Miksi pilaat hyvän ketjun laitoshörhön kirjoituksella?
mikä on väärin. Kirjoita, jos osaat. Odotan.
En korjaile vajaaälyisten kirjoituksia.
älä huutele jos et tiedä/ymmärrä mitään. Sääliö, ota nalle kainaloon.
Tuskin nero, vain vähä älyinen nolla ilman järkeä ja näkemystä kuinka joku muu ajattelee ja mikä valta heillä voi olla, siis täysin nolla.