Homoliitot pikavahdilla kirkkoon

Uusi homoutta ajava piispa valittiin vain 1,8 % niukalla enemmistöllä mutta tää rittää "lipilaaripiireille".

Mä ainakin nostan kytkintä ja liityn Ortodoksiseen kirkkoon.
486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei sinun tarvitse ryhtyä homoksi tai tulla ulos kaapista vaikka jotkut saavat kirkonkin siunauksen rakaudelleen.

En ymmärrä? Sitä paitsi on vain ajan kysymys milloin katolinen kirkko ja ortodoksinen seuraa perässä. Vähän kauenmmin kestää enenkuin joki islamilainen seurakunta uudistuu mutta sekin aika koittaa.

Jo nyt ollaan monessa maassa luopumassa katolisen papin selibaattista, koska siitä on ilmiselvästi enemmän haittaa kuin hyötyä.

Maailma muuttuu ja uskonto sekä kirkko sen mukana.

Äänestä
  • Ihmettelen miksi näitten homoparien pitää saada se kirkon siunaus? Asuuhan Suomessa oikeitakin pareja avoliitossa, miksi ei homopareillekin kävisi sama juttu?

    Äänestä

  • Ei siunattais kirjoitti:

    Ihmettelen miksi näitten homoparien pitää saada se kirkon siunaus? Asuuhan Suomessa oikeitakin pareja avoliitossa, miksi ei homopareillekin kävisi sama juttu?

    Minä taas ihmettelen että miksi ihmeessä ei? Ehkä ymärtämättömyyteni liittyy siihen etten ole uskovainen, mutta minusta Jesus sanoi että antakaa kaikkien tulla tyköni. Vikoihin ja erilaisuuksiin katsomatta.

    Jeesuksen aikana oli vielä yhteiskuntamuodot sellaisia että kaikkensa piti tehdä tuottaakseen mahdollisimman paljon lapsia. Jo silloin tiedettiin että kohtalaisen suuri osuus ihmisitä rakatuvat vain samaan sukupuoleen. Näin ollen oli yhteiskunnan kannalta viisasta kriminalisoida homolilu. Tänään tilanne on eri, ja lisäksi yhteiskuntamuoto ei enään perustu kuninkaan tahtoon vaan yksilön oikeuksin.

    Jeesuksellakin oli lähinnä vain poikakavereita. Tosin jotkut väittävät että Magdaleena olisi ollut vaimo/rakastaja ja jopa synnyttänyt Jeesukselle lapsia. Vanhollisen raamatuntulkinnan mukaan Magdaleena oli huora, mutta Jesus hyväksyi hänetkin kaverikseen. Miksei siis olisi hyväksynyt homoja, muutenkin seksuaalisesti todella poikkeeavaan perheensä (neitseellisine synnytyksineen).

    Äänestä

mutta enpä taida nyt liittyäkkään. homot on vihreiden ja punkkien kuten sdpn sairaus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Moraali hoi kirjoitti:

Uusi homoutta ajava piispa valittiin vain 1,8 % niukalla enemmistöllä mutta tää rittää "lipilaaripiireille".

Mä ainakin nostan kytkintä ja liityn Ortodoksiseen kirkkoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu