Hyvää iltapäivää.

Tulipa möksällä käytyä. Metsän eläimet olivat vierailleet ahkerasti ruokintapaikoilla. Lunta puoleen rieteen, mutta onneksi pienin hankikanto, että jänöjussit ja muuta otukset pääsivät liikkumaan. Meikä humahti heti hangen läpi, onneksi et tarttenut tarpoa pitkää matkaa.

Jotkin vesilinnut olivat jo saapuneet Päijänteen sulapaikkoihin. Joutsenia ei vielä näkynyt, muutama lokki kyllä. Tästä se kevät lähtee käyntiin kunnes tuppaa taas parikymmentä senttiä lunta.
Mukaan sain hyvän mielen ja raikasta ilmaan. Hyvää lauantaita vain huuhaalaisille. :D
8167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

tulipaha Möysässä käytyä, vaan en jäännä pidemmäks aikaa ko bussilla vaa ohi huristi ko turisti. Mä en edes mee kokeilee hankikantoa ko hengen kaupalla päivittäin kuljen kapeaa polkua, jossa näkyy niitä harha-askelia siellä täällä. Ei näytä kivalta. Vaikka voisha sitä ottaa mäyräkoiran mukaan ja pitää taukoa aina ko humpsahtaa..... aarinkoki paistaa sopivasti.

Äänestä
  • ne "mäyräkoiran ulkoiluttajat" kohta ilmesty puistoihin ja rannoille. Nestetasapaino on tärkeä säilyttää jos paljon liikkuu. Olisko ollu jo mäyriksen ulkoiluttajat muuten niitä harha-askelia tekemässä...ei lumienkeleitä näkyny siinä samalla....

    Äänestä

kiitos kotka

Äänestä
  • horoskoopiltani karhu, siis ei mitään yhteistä siivekkäiden kanssa. Paitti että ny meen skruudaa kanatortillaa.....

    Äänestä

  • Tukeva molekyyli pilkkoo vettä
    Massiiviset molekyylit auttavat parantamaan kriittistä reaktiota joka käyttää auringonvaloa pilkkomaan veden vedyksi ja hapeksi. Kyse on prosessista, joka toistaa luonnon yhteyttämisen keskeisen vaiheen.

    Science-lehdessä julkaistu tutkimus auttaa kehittämään vedystä puhdasta, helposti tuotettavaa uudistuvaa polttoainetta.

    Veden pilkkominen tuottaa protoneita ja elektroneja, jotka voidaan muuntaa energiaksi vetykaasun muodossa, kun kasveissa lopputuotteena on hiilivetyjä.

    Ikävä kyllä monet tässä prosessissa käytettävät aktiiviset katalyytit kärsivät syntyvän hapen läsnäolosta.

    Nyt yhdysvaltalainen Qiushi Yin kollegoineen kokeili eräitä hyvin suurikokoisia molekyylejä, polyoksometalaattiligandeja, suojatakseen kobolttikatalyyttejä hapen vaikutukselta.

    Nämä katalyyttiä suojaavat, massiiviset molekyylit koostuvat halvoista ja yleisistä metalleista kuten wolframista ja koboltista.

    Äänestä

  • Tekstiviesti ei koskaan kulje suoraan puhelimesta puhelimeen, vaan se siirtyy lähettäjän puhelimesta ensin oman tele­operaattorin käyttämään verkkoon kuuluvaan tekstiviestikeskukseen. Siellä se tallennetaan.

    Seuraavaksi teleoperaattorin järjestelmä paikantaa vastaanottajan puhelimen. Kun se löytyy, tekstiviesti voidaan toimittaa perille. Useimmiten toimitus onnistuukin siinä samassa. Jos taas vastaanottajan puhelin on suljettu, lähetysyrityksiä saatetaan tarvita useita.

    Äänestä

mutta vain hetken, *nyy oon ihan iloisella päällä, möksötykset ihan tiessään...*

Lauantai-iltapäivänjatkoja...

Äänestä
  • käynti vain että paikat on kunnossa.:)
    Vähäsen tepastelua koiruksen kanssa....
    No sullahan on paikat kunnossa ;-)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


TheEagIes kirjoitti:

Tulipa möksällä käytyä. Metsän eläimet olivat vierailleet ahkerasti ruokintapaikoilla. Lunta puoleen rieteen, mutta onneksi pienin hankikanto, että jänöjussit ja muuta otukset pääsivät liikkumaan. Meikä humahti heti hangen läpi, onneksi et tarttenut tarpoa pitkää matkaa.

Jotkin vesilinnut olivat jo saapuneet Päijänteen sulapaikkoihin. Joutsenia ei vielä näkynyt, muutama lokki kyllä. Tästä se kevät lähtee käyntiin kunnes tuppaa taas parikymmentä senttiä lunta.
Mukaan sain hyvän mielen ja raikasta ilmaan. Hyvää lauantaita vain huuhaalaisille. :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu