Kopio kirjasta lisää infoa?

Sisältääkö kaksi kopiota kirjasta enemmän informaatiota kuin yksi kirja?

Jos,mitä informaatiomittaa silloin käytetään?
290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

... kirja on reseptikirja ja tapahtuu painovirhe, niin uudella reseptillä tulee hiukan erilaista ruokaa....

Äänestä

Kolmogorovilaisella mitalla.

Jos lähetän tukkukaupastamme kaupungin kirjakauppaan 147 identtistä kopiota suosikkikirjasta ja ihmettelevät lukumäärää ja sanon että "kyseessä olevien kopioiden lukumäärä ilmoittaa asiakastunnuksenne kanssamme asioidessamme", niin ilman muuta siihen sisältyy infoa, jota he voivat käyttää hyödykseen.

Eikä tarvi olla edes yhtään mutaatiota tai kopiovirhettä.

Joku geeni oli identtisenä tuplakopiona meissä EU-ihmisissä ja tämä tuplamäärä suojaa meitä HIV:ltä ja AIDSilta eli kopio voi pelastaa henkiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LeopoldXX kirjoitti:

Sisältääkö kaksi kopiota kirjasta enemmän informaatiota kuin yksi kirja?

Jos,mitä informaatiomittaa silloin käytetään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu