Miksi Åbo Akademissa?

Miksi Åbo Akademissa opiskelee suomenkielisiä opiskelijoita ja työskentelee suomenkielisiä professoreja? Eivätkö nämä munapäät osaa muuta tehdä kun myydä itseään Ruotsille?
9184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Åbo Akademi on Suomen Turuss!

Äänestä
  • Ruotsinkielinen laitos Suomessa jota tuetaan ja mainostetaan kuin se muka olisi joku parhain yliopisto Suomessa.

    Äänestä

  • ei saakeli kirjoitti:

    Ruotsinkielinen laitos Suomessa jota tuetaan ja mainostetaan kuin se muka olisi joku parhain yliopisto Suomessa.

    aika paljon suomalaisia on töissö myls ruotsin yliopistoissa - se on yksi pätevöitymisväylä tuleville tutkijoille.

    Periaatteessa Åbo Akademi ei sieppaa ainakaan minua - tämän verran olen valmis myöntymään pohjoismaiselle tiedeyhteistyölle.

    Äänestä

  • Åbo riittää kirjoitti:

    aika paljon suomalaisia on töissö myls ruotsin yliopistoissa - se on yksi pätevöitymisväylä tuleville tutkijoille.

    Periaatteessa Åbo Akademi ei sieppaa ainakaan minua - tämän verran olen valmis myöntymään pohjoismaiselle tiedeyhteistyölle.

    Kun opetusministeri Gestrin aikanaan Kekkosen kanssa kierosti varmisti että Ruotsilla on tässäkin pelissä etulyöntiasema.

    Äänestä

Veronmaksajien kustannuksella. Minunkin lapsuudentoverini oli Lontoon Suomen 'suurlähettiläs', enkä 'ansioistaan' tiedä mitään!

Äänestä
  • Jokainen järkevä menee töihin valtiolla ja julkiseen sektoriin. Hyvinvointivaltiossa on se etu että valtiolta saa paljon rahaa eikä paljoo mittään tarvii tehä.

    Äänestä

Sehän ihan pilipali opisto sisään pääse voittamalla kirjoituskilpailuita. Svekot pääse sieltä läpi jos osaa nimensä kirjoittaa.




Ruotsin kielen kirjoituskilpailu äidinkieleltään suomenkielisille ammatillisen koulutuksen opiskelijoille ja lukion 2. vuosikurssin oppilaille


Kirjoituskilpailu, jossa palkintona on opiskelupaikka Åbo Akademissa ja ensimmäisen vuoden opintojen kulut korvaava rahapalkinto

Kilpailun pääpalkintona on vuoden opiskelustipendi Åbo Akademihin. Stipendi sisältää oikeuden valita mitä tahansa kursseja Åbo Akademin kurssitarjonnasta Turussa. Stipendiaatti saa opinto-ohjausta ja mahdollisesti myös opiskeluoikeuden siihen aineeseen, jonka kursseja hän on stipendivuoden aikana suorittanut. Stipendi kattaa opiskelija-asunnon vuokran, ruokarahan ja näiden lisäksi vielä hieman rahaa muuhun elämiseen. Kokonaisuudessaan palkinnon arvo on noin 9 000 euroa. Voittajan lisäksi palkitsemme myös muita kilpailussa ansioituneita.

Äänestä
  • Jospa se on niin mainostettu yliopisto koska hevosnaama Taxell on sen kansleri? Taxell sai ministerin arvonimen presidentti Koivistolta vuonna 1988.

    Äänestä

Tunnen ulkomaalaisen mille valehdeltiin päin naamaa Åbo Akademissa että ruotsilla pärjää suomessa. No se oli tyytyväinen kun sai opiskella siellä ilmaiseksi. Se kaveri sitten alkoi laajentaa ympäristöään aikomus jäädä suomeen ja huomasi ettei ruotsilla tee mitään suomessa, sitä vitutti suuremmoisesti kun työn vuoksi piti jälkikäteen opetella puhumaan suomea

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Puma Taxell kirjoitti:

Miksi Åbo Akademissa opiskelee suomenkielisiä opiskelijoita ja työskentelee suomenkielisiä professoreja? Eivätkö nämä munapäät osaa muuta tehdä kun myydä itseään Ruotsille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu