Millaisia ne paljon puhutut pohjanmaan tulvat oikein ovat? Jääkö laajoja alueita veden alle ja mistä tuo kaikki johtuu? Onko aina ollut tuollaista?
Pelottaako kevään tulo?
Pelottaako kevään tulo?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
No emmä ny tiijä: http://www.youtube.com/watch?v=_i7p5OwuBO0
ihmisen paikka asua.
No tuosta filmistä on sentään jo yli 25 vuotta, ja tulvansuojelu toimii nykyään jo, ellei ihan mahdottomaksi mene tuo vesimäärä... Ja eihän noilla tulva-alueilla oikeastaan ketään asu, eikä sinne sattuneesta syystä saa oikein rakentaakkaan...
sama kuin tulivuoren juurelle tai maanjäristysalueelle rakentaisi. Säännöllisin väliajoin tulee suurkatastrofi. Onko noilla pelloilla mitään arvoa? Kasvaako siellä puita ollenkaan?
Kukapa tulva-alueelle rakentaisi, varsinkaan kun ei siihen saa edes lupaa? Ootko kuullu puhuttavan lakeuksista? Siellä ei todellakaan puut kasva, vaan siinä on peltoa silmänkantamattomiin: http://www.vastavalo.fi/albums/userpics/12625/lapuanjoki.jpg ja kuvasta varmaan näet että pellot on käytössä, eikä todellakaan ole arvottomia. Nuo tulvat ovat nykyään harvinaisia, tänä keväänä saattaa vähän tulvia, mutta ei puhettakaan katastrofista.
vähän kuin ulkomaille matkustaisi. Ei mitään tuulensuojaa missään. Ei ihme, jos ihmiset ovat kärttyisiä ja kovia tappelemaan.
Miksi ette muuta pois sieltä? Hae turvapaikkaa?
Ulkomaille? Tuulensuojaa, missä, ja mihin sitä tarvit? Täälläkö kärttyisiä ihmisiä :D Tuu kuule kattomaa ja totea asia toisenlaiseksi. Olet kyllä ennakkoluuloinen tapaus. Miksi muuttaisin pois täältä?
halua mennä metsään kävelemään ja rauhoittumaan? Kyllä minä arvostan enemmän metsää kuin peltoa. Eikö ole tylsää jumputtaa traktorilla yhtä ja samaa maisemaa?
En ole ennakkoluuloinen, vaan olen nähnyt paljon kärttyisiä pohjalaisia. Se murrekin on kyllä sellaista, että sitäkään ei kauan jaksaisi kuunnella. Sinä tosin osaat kirjoittaa ihan ymmärrettävästi.
Minä en ole traktorimiehiä ollenkaan.. Pääsen metsään rauhoittumaan jos huvittaa, kun se tuosta talon vierestä heti alkaa :) Siis tuo lakeus on vain pala pohjanmaata. Suosittelen käymään täälläpäin, että voit todeta täällä olevan metsää, ja jopa järviäkin! http://static.panoramio.com/photos/original/1427373.jpg http://lh3.ggpht.com/_kXjbN4rhM1E/SKCgwFSyfWI/AAAAAAAACSI/eVTrhx7y3J0/IMG_2156.JPG
sinä sitten olet? Osaatko käyttää moottorisahaa?
Ystävällistä laittaa noita kuvalinkkejä, ne havainnollistavat tilannetta. Itse asiassa on suunnitelmissa tulla käymäänkin kevään/kesän mittaan, mutta lakeuksia ei halua nähdä, vaan niitä metsiä.
Osaan käyttää kyllä, harvemmin kuitenkaan tarvii... Usko tai älä, mutta kyllä sä täältä metsää löydät.
ilouutinen, ettei ole ihan paljaaksi hakattu.
että eepeellä ollaan räiviä!
Viekää nyt joku ruokaa noihin taloihin! Näkeekö ne siellä nälkää?
mikä tilanne on EU:n makaroni ja vehnäjauhopussien suhteen. Vieläkö riittää jaettavaa köyhille..?
Jokunen UPPOPUMPPUKIN tuonne taidetaan tarvita!?
Ei näe nälkää, kyllähän täällä sen verran peltoa on että ruokkii koko suomen.
potaskaa, että huhhuh! Niinhän ne japanilaisetkin väittää, että ruokkisivat koko Euroopan, jos heillä olisi Suomen järvet.
Mikä on totuus? Mikä oli viljan sakoluku viime syksynä? Aloitetaanpas siitä.
otit tuon siis ihan kirjaimellisesti, voi hyvää päivää! mistä näitä pellejä oikein tulee? no kehä kolmosen sisäpuolelta tietenkin!
Meni sormi suukkuun, kun piti ruveta puhumaan asiaa.
No kai tässä sitten täytyy sanoa että sakoluku ei poikkea mitenkään keskimääräisesti muusta suomen viljasta.
Ja pelkästään viime vuodella ei ole merkitystä, sillä se vaihtelee vuosittain paljonkin.
Eräänlainen näkökulma kevättulviin on se että Etelä-Pohjanmaalla kevättulvat tulevat jatkuvasti lisääntymään maankokoamisen vuoksi ellei asialle tehdä jotakin. Maa nousee länteen virtaavien jokien suuosassa enemmän kuin latvaosissa.
Kuollaanko me kaikki?
Niin se vaan on.
maasta tulivuori ja sen takia maa kohoaa?
Kyllä nyt peikottaa.
minä en vielä halua kuolla.
ei nouse tulivuorta. http://fi.wikipedia.org/wiki/Maankohoaminen
joskus kauan sitten pudonnut kraateri?
Jääkauden kilometrien paksuiset jääkerrokset lähtivät noin 10000 vuotta sitten näiltä seuduilta ja sen jäljiltä maa vielä nouseskelee sen mitä on aikoinaan jäitten alla painunut.
Pudonnut kraateri? Mikäs se sellainen on?
..paras paikka maailmassa.niin ja varsinkin Kauhavan seutu....:)
meteoriitin vastakappale.
jokaikinen pohjalaismies ottaa kuokan käteensä ja rupeaa kaivamaan ojaa?
onko se meteoriitti siellä Lappajärven pohjassa ja se rupeaa sieltä nousemaan?
Miks pitäis ojaa kaivaa? Eikö kaivinkone olisi kätevämpi?
Ootko jostain törnävältä, vai?
Housuus sulla veikkaaja on vastakappale. Jos se on ruvennu nousemha jostain
kumman syystä.
Törnävä on? Onko sielläkin tulvia?
Siellä on se sun paikkas, pyöreä huone (ja pehmustettu), siis hullujenhuone.
Mikäs sinut itsesi johdatteli aikoinaan sinne? Ei kai väkisin kuitankaan viety?
No joo, minulla on opinnot vielä kesken, jotta jätän valelääkärinä leikkimiset muille. Palataan asiaan sitten, kun valmistun. Kiitos kuitenkin mielenkiinnosta! :)
Kaikkein kätevin on pelastusvene. Sellainen joka mökin pihaan. Evakuointisuunnitelma ja taskulamppu käteen kun mennään nukkumaan.
Purkkiruakia ja näkkileipää on kans ja juamia ja vesikanisterit varattu.
opinnot ikään valamistukkaan!
Kannusta nyt vähän, niin jaksan paremmin lukea!
vene riittää, ettei sentään tarvitse arkkia rakentaa.
Lukekaa sää-palstalta ennustus!
>>Huhtikuusta näyttäisi tulevan vesisateineen poikkeuksellisen lämmin josta seuraa suurtulvat
Alkaa huhtikuussa olee nii lämmintä, lumet sulaa nopiasti!
kyllä on nytte jo komiat kelit. pian nuo lumet o lähteny ku vielä muutaman vesi sateen pukkaa, saas nähä tuleeko minkälaiset tuluvat!
kyröjoki tuluvii jo...