olen kärsinyt lievästä aknesta noin kolmisen vuotta, ja itse tunto on aivan nollissa. olen kokeillut vaikka ja mitä aineita mutta mikään ei tunnu tepsivän ja olen ihan epätoivoinen.
kasvoissani on finneistä aiheutuvaa punoitusta erityisesti poskissa jatkuen leukaa kohden ja mustapäitä nenässä ja poskipäissä runsaasti. muutama tulehtunut finni leuassa koska olen niitä puristellut ja räpläillyt. ihoni ei ole kovin rasvainen kuitenkaan.
pesen kasvoni aamuin ja illoin ja joskus vähän useamminkin cliniquen kasvoihin tarkoitetulla saippualla ja rasvaan pesun jälkeen nivean young visage rasvalla. yksittäisiin näppylöihin pistän cliniquen täsmävoidetta joka on tarkoitettu finneille. näitä tuotteita eräs sokoksen myyjistä minulle suositteli. olen käyttänyt niitä nyt noin kuukauden verran enkä ole huomannut mitään huomattavaa tulosta. ihon kunto on ehkä vähän mennyt parempaan päin.
äitini ehdotti että kannattaisi aloittaa joku sisäinen kuuri vai miksikä niitä nyt sanotaan :D syödään esimerkiksi tabletin muodossa muutaman kuukauden ajan ja pitäisi auttaa akneen. voitteko suositella jotain tällaista kuuria jonka luulisitte sopivan minun iholleni? ja saisi apteekista ilman reseptiä? kiitos jo etukäteen!
kasvoissani on finneistä aiheutuvaa punoitusta erityisesti poskissa jatkuen leukaa kohden ja mustapäitä nenässä ja poskipäissä runsaasti. muutama tulehtunut finni leuassa koska olen niitä puristellut ja räpläillyt. ihoni ei ole kovin rasvainen kuitenkaan.
pesen kasvoni aamuin ja illoin ja joskus vähän useamminkin cliniquen kasvoihin tarkoitetulla saippualla ja rasvaan pesun jälkeen nivean young visage rasvalla. yksittäisiin näppylöihin pistän cliniquen täsmävoidetta joka on tarkoitettu finneille. näitä tuotteita eräs sokoksen myyjistä minulle suositteli. olen käyttänyt niitä nyt noin kuukauden verran enkä ole huomannut mitään huomattavaa tulosta. ihon kunto on ehkä vähän mennyt parempaan päin.
äitini ehdotti että kannattaisi aloittaa joku sisäinen kuuri vai miksikä niitä nyt sanotaan :D syödään esimerkiksi tabletin muodossa muutaman kuukauden ajan ja pitäisi auttaa akneen. voitteko suositella jotain tällaista kuuria jonka luulisitte sopivan minun iholleni? ja saisi apteekista ilman reseptiä? kiitos jo etukäteen!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ilman reseptiä ei saa valitettavasti mitään mikä oikeasti tehoaa. Voithan kokeilla tietysti syödä lisää sinkkiä ihoon esimerkiksi, minkä olen kuullut joillekkin auttavan (miedoissa aknetapauksissa) Se ensin pahentaa ihoa hetkellisesti, mutta olen kuullut kaverille tehoavan. Hän söi kaksinkertaista suositeltua annosta parin viikon ajan. Itse en ole kokeillut, joten en voi suositella. MUTTA suosittelen että menet ihotautilääkärille.
Ihotautilääkäri määrää sisäisiä lääkekuureja ja kannattaa mennä mahdollisimman ajoissa.
Aika kallis 50e:sta 80e:n hintahaarukka riippuen varmaan kauan menee siellä ja millä paikkakunnalla käy.
Ja plus siihen lääkkeiden hinta, mikä ei ainakaan apocyclinissä ole kauhean kallis.
Roacutan on vahva lääkekuuri, jonka ohjeita täytyy noudattaa hyvin!! Mutta tehokas, sitä annetaan kyllä vasta pahoissa tilanteissa. Tämä hinta saattaa tuntua pahalta, mutta itseensä satsaamisessa ei pitäisi ajatella hintoja. Ja jos miettii kuinka paljon rahaa menee kaikenmaailman humpuukeihin ja kokeiluihin mitä ei tiedä auttaako vai ei. Tässä minun vinkkini eli mene ihotautilääkärille!! :D onnea ihonhoitoon!
kiitos :D olen itsekkin miettinyt tota ihotautilääkärille menoa, mutta en kyllä usko että äitini suostuu maksamaan sitä, koska aina se rupeaa valittamaan siitä kuinka paljon hänellä on mennyt rahaa akneni hoitoon,joka on kyllä totta koska lähes kaikkea on kokeiltu apteekista ja kaupan hyllyiltä. olen kertonut että ne cliniquen kalliit ihonhoitotuotteet eivät tehonneet niin äitini sanoo siihen vaan että eivät mitkään tuotteet heti tepsi!, vaikka olen käyttänyt niitä jo runsaan kuukauden ja eikö siinä ajassa jo pitäisi näkyä tuloksia,edes jotain!? :D
no mutta jos saisin äitini ylipuhuttua että hän suostuisi maksamaan tämän ihotautilääkärin niin tehoavathan ne lääkärin määräämät tuotteet aivan satavarmasti?? nimittäin tollasta hintaa ei kukaan halua maksaa turhasta :D
Ymmärrän, että tällaisenä aikana on kauhea kinuta sataa euroa ihotautilääkäriin. :)
Auttaako vai ei niin on aika tapauskohtaista. Itse olen tapellut ihon kanssa yli kymmenen vuotta, mutta minulla on perinnöllistä molemmilta puolilta isältä sekä äidiltä. Itsellä on siis vaikea asteella iho.
Mutta itsellä on aina helpottanut lääkekuurin jälkeen ja kesällä. Mutta kannattaa mennä vasta syksyllä, koska kesäksi eivät myönnä lääkkeitä (ainakaan itsellä ei koskaan ole) Koska lääke ohentaa ihoa ja altistaa auringolle. Voit siis esittää äidillesi asian, että kun menee syksyllä niin voi nyt jo laittaa sivuun kympin kuussa lääkäriin ;)
Roacutan auttoi parhaiten, mutta sivuvaikutukset on rankat. Muissa sisäisesti otettavissa tulee vain oksettava olo lääkkeenoton jälkeen. Mutta kannattaa selata tätä keskusteluosastoa taakseppäin, löytyy satoja keskusteluita aiheesta. Roacutan, apocyclin on ainakin niitä lääkkeitä mitä ihotautilääkäri antaa.
Apocyklinin saat terveyslääkäriltä/koululääkäriltä ja sen kanssa esim sellanen voide kuin epiduoo, nii pitäisi olla aika tehokas compo lievään/keskivaikeaan akneen. Ja jos sinulla on pintakuiva, mutta rasvoittuva iho, nii suosittelen ostamaan erisanin puhdistusgeelin ja erisanin kosteusvoiteen, sillä kosteutus akne ihossa on tärkeää! Sitten suosittelen syömään d-vitamiinia, omega 3:sta ja sinkkiä ravintolisänä, nämä kaikki auttavat tulehduksiin ja ihonkuntoon ja kosteuteen. Suosittelen että vähennät myös hiilihydraattisia ruokia, eli vältä roskaruokia, sokereita, perunaa, riisiä, pastaa, vaaleita leipiä (ei kokonaan tarvitse lopettaa, mutta vähennä). Ja hinnoista, niin terveyslääkäri maksaa 12e ja koululääkäri 0e. Ja tuo apocyklin maksaa 12e/100kpl, ja niitä syödään yleensä 2x/päivä, elikkä 1,5kk/12e ja yleensä 6kk kuuri. Ja tuo epiduoo geeli 24e/30g, ja se riittää jopa puoleksi vuodeksi, kun käyttää ohuelti ja vain ongelma kohtiin. Itse olen syöänyt roaccutan kuuriakin 3,5kk mutta eise nyt kauheasti auttanut (ehkä liian lyhyt kuuri) ja siinä tulee ilkeitä sivuvaikutuksia, en ainakaan itse siks suosittelisi. Kannattaa aloittaa noilla yllä olevilla vinkeillä. nimim. 2v kokemus akne asioista. Ja tietysti terveelliset elämäntavat ja tarpeaksi unta, niin kyllä se siitä!
mutta vielä tuosta hiilihydraattisten ruokien vähentämisestä.... olen lueskellut näitä keskusteluja ja olen huomannut monen kirjoittavan että hiilihydraattisten ruokien vähentäminen ei auta aknen kanssa suuntaan eikä toiseen, mutta voishan sitä jokatapauksessa kokeilla :)
No mulla se ensin pahensi tilannetta, noin 3vk sit aloitin sen, mutta nyt tuntuu että alkaa menemään parempaan päin. Ja siis kyllähän se vaikuttaa hormoonitoimintaan, jolloin ei pitäisi tulla nii paljoa talin eritystä.
Itse kärsin finneistä ja huonosta itsetunnosta, tiedän hyvin miltä sinusta luultavasti tuntuu. Jos haluat finneistäsi eroon tässä muutamia keinoja:
- Jätä valkoiset viljat ja sokerit pois ( aiheuttavat aknea )
- Käy kosmetologilla
- Käy ihotautilääkärillä
- Liiku säännöllisesti ja syö terveellisesti
- syö Omega 3 tabletteja
- ÄLÄ KOSKE IHOOSI PÄIVISIN KOULUSSA/TÖISSÄ VAIN PAHENTAA!!
- käytä PALJON rasvaa. Jos iho on kireä eikä jousta finnien ''neste'' ei tule ulos. Jos rasvaat kunnolla niin iho pysyy joustavana ja finneistä ei jää aknearpia
Älä pese liikaa ja muista kosteuttaa iho myös.
Ja sitten se tärkein eli ruokavalio, jotta saat kaikki iholle tarvittavat ravinteet oikeassa suhteessa ja luonnollisesti.
D-vitamiinia ei saa auringosta kuin pari kuukautta kesällä keskipäivällä, joten sitä täytyy syödä purkista läpi vuoden. Syö sitä 50µg/vrk.
Se on halpaa kuin saippua ulkomailla, joten tilaatte äitinne kanssa koko perheelle D-vitamiinit samalla.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/D3.htm
Ja tässä sinulle ruokakolmio.
http://www.hiilaritietoiset.net/pyramidi1.pdf
Tuolla ruokavaliolla pysyt sitten muutenkin terveenä ja hoikkana.
Älä osta omegoita purkissa (sisältävät synteettistä E-vitamiiniakin), vaan syö kalaa. Siika ja silakka ovat hyviä vaihtoehtoja.
"""Ulkolinja esittää raportin Kalastuksen loppu? (The End of the line? Britannia 2009) tuhoisasta ylikalastuksesta, joka uhkaa merien kalakantoja. Mikäli kalastusta ei merkittävästi vähennetä, loppuvat kalat vuoteen 2048 mennessä, ennustavat tutkijat. Esimerkkinä he käyttävät turskaa, joka on jo monin paikoin hävinnyt."""
http://ohjelmat.yle.fi/ulkolinja/kalastuksen_loppu
""""Länsi-Saharan pakolaisten ruokaa myydään Pohjoismaihin terveystuotteina"""
http://yle.fi/uutiset/luonto_ja_ymparisto/2010/03/lansi-saharan_pakolaisten_ruokaa_myydaan_pohjoismaihin_terveystuotteina_151896...