Luin britanica hellbookglopedicasta, että Mannerheimi yritti 1939 sykysyllä vaihtaa Suomenlahden saaremme 850 grammaan englantilaista teetä ja hyvään pyllyactioniin. Stalin kuuli sen ja alkoi heti vastatoimiin.
Hitleriä sellainen mies etoi, joka työntää mielihyvää ja sontaa samasta aukosta. Siksi 1942 kesäkuussa täällä ei ollut oikea Hitler vaan hänen vaikeiden paikkojen kaksoisolento Otto von Kurebröstlid.
Myöhemmin Mannerheim sähkötti Matammi Kollotusksen kautta Kremlöiin, että "Tapellaan saatanan Stalin!"
Vastaus tuli 29.11.1939 ja kuului: "Hyvä on senkin tsaarin upseerikelmi ja Haminan upseerikoulun mätäpylly! Huomenna sitten Rajajoella"
Kielitaitoisena kuulee ja näkee
9
245
Vastaukset
- Jim-Hammurabbi
Juuri tätä kouriintuntuvaa historiankirjoitusta tänne tarvitaan!
- avaaja
Ilmeisesti ketjun avaaja on Johan Bäckmanin oppilaiden parhaimmistoa.
Kun työn näkee, niin tekijät tuntee..............
- 16548
Ei ole uutta tai tuntematonta tämä infosi. Melkein kaikki sotakorkeakoulun luennoitsijat tämän tietää, mutta Katainen ja Puheloinen on kieltänyt jyrkästi siitä puhumasta.
Siinähän oli vielä se ajatus, että Ruotsin homo kuningas Homo-Kustaa ja meidän Kalle-Eemeli tekee homoliiton Ruotsi-Suomi-gay-unioni on poikaa- pikkutieto
Muistutan, että tuohon salaliittoon kuului mm. Kallion tappaminen Helsingin asemalla ja Vallisaaren räjäytys. Sotamuseon rampavääpelit ovat polttanee kaikki todisteet Kekkosen käskystä.
- SF-studiokummitus
pikkutieto kirjoitti:
Muistutan, että tuohon salaliittoon kuului mm. Kallion tappaminen Helsingin asemalla ja Vallisaaren räjäytys. Sotamuseon rampavääpelit ovat polttanee kaikki todisteet Kekkosen käskystä.
Viimeisin ooli tietenkin Bodomjärven murhat, jotka haluttii saksalaisen Altmannin syyski. Oli tarkoitus saada lisää USA-myönteisyyttä filmeihin.
- jo vain...
Minäkin olen kuullut tuon huudahduksen: "Haminan upseerikoulun mätäpylly!"
Sitä huusivat kuolintuskissaan keskisuomalaiset haavoittuneet, kun suojeluskuntalaiset pistimin teurasti niitä sänkyyn Kuhmoisissa 1918.- 34443
Mutta pelottavat korpisoturit hyökkäsivät ja huusivat 1941 korvessa
"Kristus! Maria! Haminan mätäpylly!
Voittivat melkein Stalinin.
- Rateki
ja totesi, tunnettuna kulinaristina:
"Tuosta viis, mutta ah olispa siinä yksi lämpimäisleipä ja voita sen päällä.
Ja voin päällä vielä maan kauhea pyllimakkara!"- niin varmaan
Oletan, että kaikki paperinen lähdeviite "on hävitetty" 70 vuoden aikana kaikista arkistoista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad961605- 541083
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4151017- 166952
- 57782
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän126752- 51688
- 78675
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38655- 57651