ylläpidetty rasistinen etujärjestö Folktinget kaikesta valtionavustaan huolimatta ei anna suomenkielisiä versioita sivuillaan olevasta materiaalista. Esimerkiksi tältä sivulta joka kaiken mukaan on suomenkielinen avautuu sivu jossa sanotaan, että "Klikkaamalla otsikkoa pääset lukemaan ruotsinkielisen kirjelmän."
Pääsen siis lukemaan ruotsinkielisen kirjelmän, en suomenkielistä. Kaikkeen tähän olen minäkin maksumiehenä mutta mihin minun rahat menevät en saa lukea mitään suomen kielellä.
http://www.folktinget.fi/suomeksi/kirjelmat/
http://www.folktinget.fi/sve/
Pääsen siis lukemaan ruotsinkielisen kirjelmän, en suomenkielistä. Kaikkeen tähän olen minäkin maksumiehenä mutta mihin minun rahat menevät en saa lukea mitään suomen kielellä.
http://www.folktinget.fi/suomeksi/kirjelmat/
http://www.folktinget.fi/sve/
Vastaukset 3
Vanhimmat
on tukevasti pensaassa, kun se yrittää uskotella, että "vain pieni piiri on pakkoruotsia vastaan". Saahan sitä kuvitella, mitä lystää. Tosiasiana pysyy, että selvä enemmistö suomalaisista haluaa pakkoruotsin pois. Kuten Osmo Soininvaara sanoo plokissaan; "suomalaiset nuoret päättävään asemaan tultuaan inhoaa pakkoruotsia niin paljon, että poistaa sen varmasti."
Kuunnelkaapa Youtubessa tai Yle Areenassa ruotsinkielisen Radio Vegan ohjelmaa Veikkolan peruskoulun ruotsintunnilla, niin saatte tuntumaa todellisuuteen.
Keinotekoinen kaksikielisyys on tulossa tiensä päähän, ja Suomi siirtyy pohjoismaiseen käytäntöön, johon kuuluu enemmistön kieli ainoana virallisena kielenä - Ruotsissa ruotsi, Tanskassa tanska, Norjassa norja(t), Islannissa islanti. Ja pian myös Suomessa suomi - olemmehan Pohjoismaa! Meidän identiteettimme on pohjoismaista suomalaisuutta.
saa valtionapuja ja toimii valtionvaroin, eikö sillä ole velvollisuutta olla kaksikielinen. Kaikki materiaalihan pitäsi löytyä myös suomeksi, tai valtionapujen pitäsi mennä.
Eikö kannattaisi rustata valituksia valitusten perään, ihan piruuttaan.
Tietäähän sen miten meidän svekomaaninen ja korruptoitunut oikeuslaitos asiat ratkaisee, mutta kuitenkin.
Periksi ei tämöisissä saa antaa, koko ajan on näytettävä että vastarinta ja vapaustaistelu elävät!
toimitaan kielen kääntäjänä ja saa valtavan palkkion niistä tuhansista virallisista sivuista joita se kääntää ruotsiksi. Vuonna 2004 yksi sivu maksoi 58 euroa.