Miten hevonen nukkuu?

Hirvet makaavat

Tuli vaimokkeen kanssa keskustelua että miten hevonen nukkuu? Meillä ei ole hevosista kokemusta mutta emme ole koskaan nähneet missään laitumella hevosta kyljellään tai "polviensa" varassa. Miten tallissa, aina jaloillaanko?

1

2101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • agrologi AMK

      Hevosen unirytmi on aikalailla erilanen kuin ihmisellä. Yksimahaiselle saaliseläimelle tyypilliseen tapaan hevonen nukkuu enimmäkseen lyhyissä (5-30min) pätkissä ja jos olot ovat rauhallisen niin yhden hiukan pidemmän pätkän. Päivitäinen varsinainen unen tarve on vain 2-3h, tämän päälle sitten torkkumista ja nuokkumista useampi tunti.

      Hevonen voi nukkua seisalleen. Silloin se lukitsee polven nivelet siten, ettei kaadu ja nukkuu lyhyissä pätkissä. Jos hevonen tuntee olonsa erityisen turvalliseksi (esim. öisin hiljentyneessä tallissa tai isolla laitumella siten että osa porukasta lepää ja osa pitää vahtia), se voi nukkua myös kyljellään pää rentona maata vasten, joskus hiukan levottomassa tallissa väsyneen tai jalkavaivaisen hevosen näkee torkkuvan myös rintansa päällä, jalat mahan alla, turpa maasta tukea ottaen, mutta tämä ei ole hevosen luonnollisimpia lepoasentoja. Varsojen unentarve on suurempi ja niitä näkee useammin ihan kyljellän syvässä unessa jopa päivisin. Moni aikuinen hevonen ei siis nuku päivittäin pitkällään vaan tyypillisin nukkumaasento on seisallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      82
      3596
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1792
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      106
      1102
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      99
      1075
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      60
      933
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      164
      840
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      836
    8. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      791
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      59
      769
    10. Kannan sinua mukanani

      Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii
      Ikävä
      28
      735
    Aihe