Muistisairaiden vanhusten hoitaja,

ja miehensä

Vanhusten hoitajat omaisten haukkujen kohteena. Miksi hoitajat, jotka hoitaa omaisten läheisiä? Hoitajat tekevät kukin parhaansa työssään. Hoitajat ovat jaksamisen äärirajoilla, koska rikkaat haluavat kaikki rahat. Omaisilla on tietenkin paha olo kun läheinen on laitoksessa, esim.lapsi huostaanotettuna tai läheinen vankilassa tai lataamossa. Omaisten hätä ja paha olo johtuu myös häheisen heikkenemisestä, esim. muistisairauden pahenemisvaiheesta. Omaisten tulee suunnata ne ylenpalttiset hoitajien toimien kyttäämisenergiat, lieneekö kunnan peruspalvelulautakunta oikea osoite, valituksien, ja uusien valituksien laatimisiin. Muistisairaan hoito täystyöllistäisi hoitajan lähes 24/7,eli saman kun yhden ikäinen lapsi. Käytännössä on usein näin, kun kaksi hoitajaa on saanut muistisairaan vaippaan ja puettua, siirtyvät seuraavaan, saavat kuntoon, niin edellinen puettu seisoo alasti ovenlävessä. Meillä kotona vaihdettiin syksyllä keittäjä vaimosta mieheen, kun vaimo polttaa itseensä muistisairaiden vanhusten sydämellisenä hoitajana. On muuten harvoja työpaikkoja, missä ulkopuoliset pääsee arvostelemaan työntekijöitä.
Laittakaa hyvät hoitajista valittajat ehdottomasti hoitopaikan nimi ja paikkakunta, ettei aina tule haukuttua koko valtakuntaa. Ei valituksella muuten ole mitään vaikutusta.

3

536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muistisairaan tytär

      Omaisten kannattaisi vierailla laitoksissa muulloinkin kuin juhlapäivinä, jolloin vanhukset istuvat pyntättyinä kahvipöydässä. Menkää vaikka tavallisena lauantai-iltana, jolloin ainoa ainoa hoitaja saunottaa yhden hoidokkinsa kerrallaan ja jääkää itse osastolle muiden kanssa. Tai vielä parempi, jos satutte paikalle silloin, kun siellä onkin joku keikkahoitaja, jolta ei voi edellyttää vakituisen hoitajan tasoista potilaan- tai omaisentuntemusta. Ottakaa lisäksi vuoronvaihdon ja raportoinnin ajaksi koko osasto haltuunne edes varttitunniksi. Kyllä siinä silmät avautuvat!

    • suomimummo

      työntekijästä on rankkaa työtä, ja omaisista vielä rankempaa katsoa voimattomana vierestä. Nämä vanhustentalot pitäisi sijoittaa parempiin paikkoihin, jossa olisi aidattua, viihtyisää pihaa käyskennellä. Myös muistisairas kaipaa liikuntaa.
      Nämä vankilatyyppiset tai sisäoppilaitosta muistuttavat laitokset eivät todellakaan muistuta kodinomaisuutta, koska huoneiden ovetkin lukitaan. Ei sellainen ole elämää. S
      Suomeen pitäisi perustaa jokin suuri ketjuyritys, jonka toimintaperiaatteet tukisivat kodinomaisuutta. Turvallisuudentunne on kuitenkin se, jota kaikki potilaat varmasti eniten kaipaavat. Asiallinen kohtelu lisää turvallisuuden tunnetta.
      Jos potilas pelkää esim. yöhoitajaa, mitä omainen voi tehdä sen asian suhteen? Eihän potilas pelkää, ellei ole annettu siihen aihetta. Potilasta on kohdeltava asiallisesti. Se ei ole liikaa pyydetty. Ja jos potilas on levoton, omaiset voi soittaa apuun rauhoittamaan tilanne. Yönhän he nukkuvat lääketokkuroissa. Ainakaan minua ei kysytty apuun äitini osalta kertaakaan, vaikka hän oli miten mustelmilla tahansa. Kerran kun menin sinne vanhainkotiin, lattialla oli iso verilammikko ja äitini oli kauttaaltaan mustelmilla. Ei ne mustelmat voineet kaatumista tulla. Siksi on varottava, ketä vanhusten hoitajiksi palkataan. Mutta niitä, jotka tykkäävät työskennellä vanhusten parissa, heidät häädetään jo pian pois. Miksi?

      • Muistisairaan tytär

        Äitini on onneksi aivan toisen ääripään modernissa kodinomaisessa laitoksessa, josta ei todellakaan ole moitteen sanaa sanottavana. Mutta en usko, että (valikoitunut) henkilökunta näissä paikoissa pääsee mitenkään helpommalla. Oma rimakin on varmaan korkeammalla, kun koulutuksensa ja kokemuksensa myötä tietää, etteivät ne pelkät seinät takaa hyvää hoitoa. Kaiken voisi aina tehdä paremminkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      561
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      217
      503
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      494
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe