olen suomalainen ja valkoihoinen. Erityisesti minua hävettää silloin, kun joku tummaihoinen on yrittänyt antaa tippiä. En ole kuitenkaan kieltäytynyt ottamasta. Tekisin mieluummin jotain muuta työtä, mutta en ole sieltä ihan fiksuimmasta päästä. Kuntokin on niin päässyt huonoksi, että ei oikein muuta hommaa pystyisi tekemäänkään. Onhan tässä tietysti hyviäkin puolia. Tolpilla on mukava seisoskella toisten samanlaisten seurassa ja joskus yksin ajellessa tuntee nauttivansakin työstään. Useimmiten kuitenkin ihmiset haukkuvat minua milloin mistäkin syystä. Monta kertaa vuoron päätteeksi raahaudun kotiin nukkumaan itsemurha-ajatukset päässä kiertäen. -- - Minua rupesi nyt niin itkettämään, että en voi kertoa enempää.. .
minua hävettää olla taksikuski
,..,
8976
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ahtaajaks,siinä hommassa saa ajaa yksin,eikä kontit vittuile.Ja piakkoin maksetaan kotiin sohvalle palkkakin jos niiden mouhot ay johtajat saa tahtonsa läpi.
mutta älä välitä. Eihän tää taksikuskin homma niin häävi ole mutta minkäs teet. Kerran mulla oli kuule ystävällinen asiakas mutta en mä ehtiny sille paljon puheleen kun piti opettaa muita autoilijoita koko ajan. Nähdään taas tolpalla.
Itse olen tuurannut stadissa jo kaksi vuotta (lähinnä viikonloppua) ja nyt lopetan hommat. Olen luonteeltani aika stressaava ja siksi käyttäytymiseni saattaa vaikuttaa monen ihmisen mielestä oudolta. Olen kuitenkin positiivisesti yllättynyt siitä, kuinka mukavaa porukkaa kyydissäni usein on, vaikka olenkin vastuuntuntoinen ja siksi vähän tylsän ja tosikon oloinen. Kyllä se vituttaa esim. kun jotkut asiakkaat haluavat kuunnella musaa kovalla, mutta ennemmin annan heidän soitella tyytyväisenä kuin vittuilla. Tyytyväisyys on nimittäin tärkein juttu työssä kuin työssä (heti kunnolla tehdyn työn jälkeen).
Mä en ymmärrä, minkälaiset taksikuskit tykkäävät jutella toisten kuskien kanssa. Enemmän kuskit vaikuttavat aina mulkoilevan vittuilevasti kuin asiakkaat ja muutenkin ovat vittumaisempia (paitsi ne jotka ajavat samaa taksia). Tolpilla pyörii juuri niitä vanhoja ikärasisteja, jotka tuntevat kyllä "pienet piirinsä". Asiakkaiden kanssa tulee kyllä juteltua aina silloin tällöin, joko asiakkaan aloitteesta tai sitten omasta (jos tietää juteltavasta asiasta jotain). Mutta hätänappia en varmaan painais, vaikka hengenhätä olisikin.
Ai et painais hätänappia hengenhädällä? taidat olla täysin pelle
Tsemppiä jos tuntuu siltä.
Kiitä onneasi ettet aja vantaalla!!
Muuten voisit toteuttaa itsemurha ajatuksesi.
En voi kirjoittaa enenmpää koska rupean parkumaan........
arvostettua työtä (elämäntapa) olet varmaan huomannut palstaa lukiessasi että kuinka sankoin joukoin kansalaiset haluasivat tulla taksia ajamaan on kuulemma (Amerikkaa) rahaa tulee ovista ja ikkunoista,vaikkei pyhätyö olekkaan !00 %.. kuljettajatkin saavat insinöörin palkkaa,tulijoita on niin pajon että liikenneluvat pitäis oikein vapauttaa ,että kaikki kansalaiset pääsisivät taksiyrittäjiksi , empä ilmeisesti itse ole vielä 30 vuoden alkana huomannutkaan kuinka hienoa ja arvostettua taksarin homma onkaan,tai sitten olen ollut väärällä alalla.
Yrittikö joku kuski antaa sulle tippiä?