Lisää Tyttöviikareita !

...

Pikkulapsi kuolee pahoinpitelyyn joka kuukausi

Lapsen tappaminen liittyy useimmiten vanhemman itsemurhaan tai äidin sekavaan tilaan synnytyksen jälkeen.

Meneillään olevan laajan tutkimusprojektin mukaan noin kaksisataa lasta menetti henkensä vanhempiensa käsissä vuosina 1970-1994. Reilussa parissakymmenessä tapauksessa kuolema seurasi vahingossa pahoinpitelystä.

Vanhemmat pahoinpitelevät jollain tavoin arviolta noin 50 000 lasta vuosittain.

Tutkimusprojektin tutkija, lastenpsykiatri Anne Kauppi korjasi aiemmin julkisuudessa olleita tietoja STT:lle. Niiden mukaan vanhemmat olisivat pahoinpidelleet tutkimusaikana lähes kolmesataa lasta hengiltä.

(MTV3 - STT)

4

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Femmenist

      Vanhemmat pahoinpitelevät. Missään ei sanota, että syyllisiä olisivat juuri naiset. Lastaan pahoinpitelevä nainen voi kärsiä esimerkiksi synnytyksen jälkeisestä masennuksesta, jolloin hän ei ole vastuussa teoistaan.

      • Hammurab II

        feministien olevan kehityksellisesti alemmalla tasolla koska ne eivät edes pienten vauvojen murhaamisen jälkeen tunne syyllisyyttä.
        Toki viimeaikojen "tyttöviikaritapaukset", insuliinimurhaaja, hkiläinen vanhusten murhaaja, jne tapaukset todistavat että raakuus, kylmyys ja tunteettomuus on feministien lajityypillisiä ominaisuuksia. Joten feministi "uskoo" vain voimaan ja pakkoon.


      • Max123

        > nainen voi kärsiä esimerkiksi synnytyksen jälkeisestä masennuksesta, jolloin hän ei ole vastuussa teoistaan
        Just näin... kö? Kännipäissään ryyppykaverinsa tai muijansa tappanut mieskin kärsii alkoholin nauttimisen jälkeisestä humalasta, jolloin hän ei ole vastuussa teoistaan. Kelpuutatko tämänkin vapautukseksi vastuusta? No et toki, tekijähän on "väärää" sukupuolta...

        > Missään ei sanota, että syyllisiä olisivat juuri naiset.
        Eihän sitä tiedotusvälineissä tosiaan paljoa sanota, koska asia on tyypillisesti naispuolisille toimittajille ilmeisen kiusallinen. Tosiasiat eivät kuitenkaan katoa sillä, ettei niistä puhuta. Tilaston vuosilta 2003–2007 voit lukea raportista http://www.optula.om.fi/uploads/3ey309hz08t.pdf.


    • Max123

      Näin itsekin uutisen Ylen Aamu-tv:ssä. Nyt pikaisen nettiselailun jälkeen mikään media ei näytä kertovan yhtä aihepiirin olennaista tekijää - perheensisäisten, lapsiin kohdistuneiden henkirikosten tekijöiden sukupuolijakaumaa.

      "Lapset henkirikosten uhreina. Henkirikollisuuden seurantajärjestelmän mukaan Suomessa surmattiin 2003–2007 yhteensä 29 alle 15-vuotiasta lasta. Näistä 20 joutui äitinsä, 7 isänsä ja 2 veljensä surmaamaksi. Lasten ja nuorten kuolleisuus henkirikoksiin on Suomessa samalla tasolla kuin muissakin Euroopan unionin vanhoissa jäsenmaissa."
      (Salmi, Venla et al.: Perheväkivalta Suomessa, Oikeuspoliittinen tutkimuslaitos Verkkokatsauksia 12/2009, http://www.optula.om.fi/uploads/3ey309hz08t.pdf)

      Siis 69% on naisten tekemiä. Juuh, en nyt oikeasti odotakaan sukupuolittuneiden valtamedioiden nostavan asiaa esille. Eihän nyt nainen eikä varsinkaan äiti voi tällaiseen syyllistyä, eihän? Mahtaisiko tämän palstan lukijoista olla analysoimaan, mitä näiden tekojen taustalla on? Enkä nyt todellakaan jaksa kuunnella feministien automaattivastauksia ja höpöhöpöteorioita tyyliin "miehiset valtarakenteet, jotka naiset ovat omaksuneet", "naisen euro on vain 80 senttiä, voi kyynel".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      101
      1795
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1170
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      444
      1139
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1043
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      131
      822
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      821
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      49
      766
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      763
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      718
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      681
    Aihe