Suomalaisten täytyy olla maailman tyhmintä kansaa, koska sisäilmaongelmat eivät ole selvinneet noin monennellakaan kertaa.
Tilanne ei tietenkään onneksi ole tämä.
No totta helvetissä on alusta alkaen tiedetty näiden toksiinien vaikutus. Aluksi ei kyllä tiedetty, että nuo myrkyt ovat tappavia. Siinä vaiheessa kun STM:n, KTL:n ja TTL:n puoskarilääkäreille selvisi, että kyseessä saattaa olla kansanmurha, niin alkoivat massiivisen peittelyn. Juuri sen takia vuodesta toiseen olivat samat luennoitsijat, jotka osasivat puhua lahajakkaasti asian vierestä. Oli tuttua ja turvallista puhua esim. homeiden aiheuttamista astmoista ja jopa homepöykeuhkosta ODTS:stä puhumattakaan.
Tilanne muuttui vasta viime vuonna, kun Mirja Salkinoja-Salonen pääsi puhumaan solumyrkyistä ja Henrik Wolff niiden aiheuttamasta valtavasta valkosolukadosta keuhkoissa.
Vanhaa pysähtyneisyyden ajan käytäntöä vielä eilen edusti KTL:n Aino Nevalainen, joka naama peruslukemilla kertoi, että kosteusvaurio aiheuttaa astmaa, vaikka hänen esittelemänsä opus ei kerro sitä. Olen käsitellyt tätä aihetta tässä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8924332
ja tässä:
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8924332/43094346
Nyt on Aino Nevalainenkin lähtenyt myrkkyjahtiin, mutta joutunut turvautumaan itävaltalaiseen Martin Täubeliin. Tämä tapahtui kuitenkin liian myöhään ja köyhän maamme vähäiset voimavarat on ohjattava M S-S:n, TTL:n molekyylibiologien ja Inspector Sec:n yhteiseen projektiin.
Pekka Nikkola
Tilanne ei tietenkään onneksi ole tämä.
No totta helvetissä on alusta alkaen tiedetty näiden toksiinien vaikutus. Aluksi ei kyllä tiedetty, että nuo myrkyt ovat tappavia. Siinä vaiheessa kun STM:n, KTL:n ja TTL:n puoskarilääkäreille selvisi, että kyseessä saattaa olla kansanmurha, niin alkoivat massiivisen peittelyn. Juuri sen takia vuodesta toiseen olivat samat luennoitsijat, jotka osasivat puhua lahajakkaasti asian vierestä. Oli tuttua ja turvallista puhua esim. homeiden aiheuttamista astmoista ja jopa homepöykeuhkosta ODTS:stä puhumattakaan.
Tilanne muuttui vasta viime vuonna, kun Mirja Salkinoja-Salonen pääsi puhumaan solumyrkyistä ja Henrik Wolff niiden aiheuttamasta valtavasta valkosolukadosta keuhkoissa.
Vanhaa pysähtyneisyyden ajan käytäntöä vielä eilen edusti KTL:n Aino Nevalainen, joka naama peruslukemilla kertoi, että kosteusvaurio aiheuttaa astmaa, vaikka hänen esittelemänsä opus ei kerro sitä. Olen käsitellyt tätä aihetta tässä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8924332
ja tässä:
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8924332/43094346
Nyt on Aino Nevalainenkin lähtenyt myrkkyjahtiin, mutta joutunut turvautumaan itävaltalaiseen Martin Täubeliin. Tämä tapahtui kuitenkin liian myöhään ja köyhän maamme vähäiset voimavarat on ohjattava M S-S:n, TTL:n molekyylibiologien ja Inspector Sec:n yhteiseen projektiin.
Pekka Nikkola
Vastaukset 24
Vanhimmat
"Vanhaa pysähtyneisyyden ajan käytäntöä vielä eilen edusti KTL:n Aino Nevalainen, joka naama peruslukemilla kertoi että kosteusvaurio aiheuttaa astmaa, vaikka hänen esittelemänsä opus ei kerro sitä. Olen käsitellyt tätä aihetta tässä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8924332"
Juu - olet käsitellyt. Ja valitsit yli 200 sivuisesta opuksesta kohdan:
"2.3.1.2. Fungal allergens
Many fungal species produce type I allergens, and immunoglobulin (Ig)E sensitization
to the commonest outdoor and indoor fungal species, like Alternaria,
Penicillium, Aspergillus and Cladosporium spp., is strongly associated with allergic
respiratory disease, especially asthma (Chapter 4)"
Sen perusteella sitten väitit, että "Tässä opas kertoo selkeästi ja lahjomattomasti, että astmaan liittyy ahtauman aiheuttajan spesifinen IgE:"
Eli valitsit kohdan, jossa puhutaan nimenomaan vain homeiden allergeeneista ja niihin liittyvistä IgE-astmoista. Sen perusteella sitten väitit, ettei kosteusvaurio aiheuta astmaa.
Täysin järjetöntä. Pidätkö ihmisiä ihan tyhminä?
sairastuttaa muuta kuin kahdella tavalla:
1) IgE-välitteinen allergia eli homeallergia (kuorikerroksen allergeeni tai esim. beta-glukaani)
2) hometoksiinit
Kun hometoksiinit sairastuttavat, niin ei siitä mitään astmaa synny. Beta-glukaani ei tee kuin lievän tulehduksen yksinään, mutta aiheuttaa VALTAVAN tulehduksen yhdessä kehossa olevien solumyrkkyjen kanssa. Syntyy valtava sytokiiniMYRSKY. Lue tästä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8917502/thread
Siinä Harri Alenius sen kertoo.
Tuo on kohta, jossa juuri puhutaan astmasta (especially ASTHMA). Katso, mitkä sen aiheuttaa, siis ITIÖT.
PN
Nisuiisu:
"Suomalaisten täytyy olla maailman tyhmintä kansaa, koska sisäilmaongelmat eivät ole selvinneet noin monennellakaan kertaa."
Salkinoja-Salonen:
"Mutta tietoa tarvitaan paljon lisää. Nyt vasta raavimme tätä aihetta."
vasta raavitaan, koska vähät rahamme meni KTL:n humpuukitutkimuksiin ainakin 20 vuotta.
Perusasiat ja riittävästi kerrottiin jo vuonna 1999 ilmestyneessä "Myrkylliset mikrobit sisätiloissa". Jos se nyt ilmestyisi, niin siitä ei olisi enää mukana Stachybotrus-hometta. Senhän osuus on paljastunut homehuijauksen alkulähteeksi, josta mainitaa HW:n ja H M-R:n artikkelissa, josta tein kattavan selvityksen:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8924833
Etsi ja lue tämä:
Chang C, Gershwin ME. Mold hysteria: origin of the hoax. Clin Dev Immunol. 2005;12:151–8.
Siinä kerrotaan kuinka Stachybotruksella on lietsottu hysteriaa ja tehty miljoonia sen avulla huijaamalla.
Tottakai M S-S haluaa, että kaikki kosteusvauriossa syntyvät myrkyt selvitettään ja siinä suhteessa on raavittu vasta pintaa. Sitä se tarkoittaa.
PN
Osaatko tulkita tai ymmärtää mitään asiaa oikein?
"Salkinoja-Salonen varoittaa tekemästä tässä vaiheessa johtopäätöstä, että sairastumiset johtuisivat suoraan myrkyllisyydestä."
Jäljelle siiten jäisi vain ASTMA !
Nuo myrkyt vievät "vain" ioneja valkosolujen sisään, jolloin konsentraatiomuutos paukauttaa valkosolun rikki. Tämän vuoksi H M-R ja HW löysivät vain 20 miljoonaa valkosolua tupakoimattomalla. M S-S sanoi, että ihan varmasti samaa tapahtuu kudosten soluille. Tätä ei ole vielä pystytty tutkimaan, koska rahat on annettiin aikoinaan Putukselle ja Nevalaiselle Kuopioon. Terttu Vartiainen oli heidän pomonsa eli tämä rahanpyytäjä.
Syövän voi laukaista monet kemikaalit. NK-lymfosyytit syövät syöpäsoluja, mutta niitä on monen kohdalla liian vähän ja näin vain 20 miljoonaa valkosolua keuhkoissa ei estä syövän syntyä. Tämän takia kuolleita on paljon. Tuo jatkuva tulehdus keuhkoissa myös aiheuttaa vähähappiset olosuhteet, joka on edyllytys syövän synnylle. Tupakoijien n. nelinkertainen määrä näyttää estävän syövän synnyn monen kohdalla. Tiedän valitettavan monta tupakoimatonta naista, jotka ovat saaneet syövän ja ovat työskennelleet kosteusvaurioisessa rakennuksessa. Kosteusvauriossa sairastuneilla oli myös vähemmän B-lymfosyyttejä veressä kuin vertailuryhmällä. B-lymfosyytit aikaansaavat vasta-aineiden synnyn. Terveyttä ylläpitäviä vasta-aineita muodostuu huonommin kosteusvauriossa oleskelevilla.
Kyllä tuossa on jo tarpeeksi syitä vakaviinkin sairastumisiin. Astma on lastenleikkiä tuon rinnalla.
Pekka NIkkola
Tulkitsit senkin väärin, kuka on typerä.
Noita ionisuonia muodostaa ihan konkreettiset homeet ja hiivat. Hiivallakin on kyky puhkaista suolenseinä rihmastollaan ja aiheuttaa kasvain / allergiat. Ei se kaasu missään kasva, sen tarkoitus on vain lamauttaa.
sairastuneelle ei tapahdu mitään tuollaista, vaan se on nimenomaan nämä depsipeptidit, jotka pääsevät solukalvon läpi ja samalla kuljettavat ionin solun sisälle, joka sitten poksahtaa.
Kosteusvaurio ei siis aiheuta homeallergiaa, eikä hiiva-infektiota. Hiivainfektion/- allergian saa kyllä aikaiseksi, jos syö esim. 17 piiiiiiiitkää kortisonitablettikuuria, kuten eräs palstamme lukija aikoinaan kertoi syöneensä. Tämän jälkeen löytyi jopa sädesienen IgE:tä. Tästähän tuo TYHOSA-Paananen päätteli, että kosteusvaurio aiheuttaa homeallergiaa. Tuo oli kyllä lääkäriltä taitamattomuuden huippua. Hän taisi olla vieläpä yliopiston professori, joka nuo kortisonit mikrobimyrkyistä pahoin sairastuneelle määräsi.
PN
Esimerkiksi tuo mainitsemasi "eräs palstamme lukija" on Hilkkaliisa. Hänellä oli todettu Streptomyces Albuksen IgE:tä jo vuosia ennen 17 piiiiiiiitkän kortisonitablettikuurin aloittamista.
Sinä puhut kyllä sen verran paljon pehmosia, että etkö itse ole lainkaan huolissasi omasta henkisestä tilanteestasi.
on kaikilla, mutta äärimmäisen vähän. IgE on eräs limakalvonen puolustusmekanismin vasta-aine. Koska sen puoliintumisaika on niin lyhyt, niin on sanottu, että jos on sen vasta-ainetta riittävästi (kukaan ei tiedä määrää), niin on homeallergia. IgE on myös terveyden merkki määrättyyn pisteeseen asti. Samoin valkosoluista makrofagit ja neutrofiilit. Sairauteen jo sitten liittyvät eosinofiilit (astma) ja lymfosyytit.
Tämä on katsos pelkkää biokemiaa. Ei sen kummenpaa.
Sun henkinen kantti tässä romahtaa, jos olet keplotellut väärällä astma-diagnoosilla.
Pekka Nikkola
FM (biokemia)
HL:llä oli IgE:tä Streptomyces Albukselle kolme plussaa ( )
joka hiertää: "Sun henkinen kantti tässä romahtaa, jos olet keplotellut väärällä astma-diagnoosilla."???
Kaiken takana siis perisuomalainen kateus - olisi ollut edes se nainen.
ON OIKEUS luottaa lääkäreiden tekemään ja lausumaan astmadiagnoosiinsa. Heillä on oikeus käyttää satoja euroja kuukaudessa astmansa hoitoon yhteiskunnan piikkiin. Heillä on oikeus lisätä lääkitystä ja saada ylilääkityksestä lisäongelmia, sairauksia ja heillä on oikeus voida jatkuvasti ylilääkittynä huonosti.
HEILLÄ ON SIIHEN OIKEUS.
Heillä on oikeus käydä jatkuvasti erikoislääkäreiden luona hakemassa lisäapua, lisälääkitystä, tutkimuksia sairauteensa, joka ei tokene edes ylilääkittynä.
Heillä on oikeus luottaa lääkäreihin ja heidän kirjoittamiinsa lausuntoihin, lääkitykseen ja uskoa mitä lääkäri sairastuneille kertoo, vaikka se tuntuisikin täysin uskomattomalta.
Heillä on oikeus näiden lääkäreiden tarinoiden jälkeen saa lisää lääkkeitä, vaikka ylilääkittyinä lääkkeistä ei ole kuin haittaa.
Heillä on oikeus kuolla joko sairauteensa, lääkkeiden yliannostukseen tai molempiin.
Lymfosyytit jaetaan T- ja B-soluihin.B-lymfosyytit aktivoituessaan muuntuvat plasmasoluiksi, jotka tuottavat vasta-aineita.
Vasta-aineet kuuluvat valkuaisaineisiin, joita kutsutaan immunoglobuliineiksi (Ig).
Vasta-aineet jaetaan kolmeen pääluokkaan IgG, IgA, IgD (merkitys epäselvä) ja IgE.
Immunoglobuliineista IgG:tä on 2/3:s osaa. Se jakautuu neljään alaluokkaan IgG1, IgG2, IgG3 ja IgG4.
IgA HUOLEHTII ELIMISTÖN ETULINJAN PUOLUSTUKSESTA, Sitä esiintyy RUNSAASTI LIMAKALVOJEN ULKOPINNALLA, RUUANSULATUSKANAVASSA JA HENGITYSTEISSÄ. IgG:tä esiintyy verenkierrossa ja IgM:ää TARVITAAN IMMUNISAATION ALUSSA.
PRIMAARI vasta-ainepuutos on tila, jossa IMMUUNIJÄRJESTELMÄ EI PYSTY muodostamaan riittävästi vasta-aineita BAKTEERITULEHDUKSIA VASTAAN. Hoito: Immunoglobuliinihoito.
Noin siis kertoilee LÄÄKETIETEESEEN PERUSTUVA "BIOKEMIA".
Kun sinä väität IGE:TÄ LIMAKALVOJEN PUOLUSTUSMEKANISMIN VASTA-AINEEKSI, nin väitteesi on hölynpölyä.
ALLERGIASTA lääketiede toteaa näin:
LYMFOSYYTIT, sekä T- että B-solut ovat keskeisiä ALLERGISTEN REAKTIOIDEN (sairauksien) SYNNYSSÄ.
T-solut jaetaan CD4-positiivisiin auttaja-T-soluihin (Th) ja CD8-positiivisiin tappaja-B-soluihin (Tk).
ALLERGISEN IMMUUNIVASTEEN SYNNYSSÄ ovat ratkaisevassa asemassa auttaja-T-solut (CD4 ), jotka voidaan edelleen jakaa Th1- ja Th2-soluihin.
Th1-SOLUT AKTIVOITUVAT VIIVÄSTYNEISSÄ YLIHERKKYYSREAKTIOISSA ja Th2-SOLUT ANAFYLAKTISESSA REAKTIOTYYPISSÄ.
Ja kuten tiedät, niin VAIN anafylaktinen reaktiotyyppi ALLERGISOITUESSAAN tuottaa ALLERGEENI-vasta-aine-IgE:tä.
Anafylaktinen reaktiotyyppi IMMUNOLOGISENA PERUSTYYPPINÄ tarkoittaa PERINNÖLLISTÄ ATOOPPISTA ALLERGIAA alkaen lapsuudessa, ja JOKA ALLERGIA saattaa myös kestää koko eliniän.
Väität myös, että VALKOSOLUISTA makrofagit ja neutrofiilit ovat terveyden merkki ja SAIRAUTEEN LIITTYY EOSINOFIILIT (astma) ja LYMFOSYYTIT.
Ensinnäkin makrofagit eivät ole valkosoluja. Toiseksi kun IV:s tyyypin allergiassa auttaja-T-solujen aktivoimana MAKROFAGIT JA MONOSYYTIT pillastuvat ja paikallinen sytokiinieritys jatkuu, niin makrofagit ja monosyytit muuntuvat epideloidisoluiksi, josta seuraa KROONINEN GRANULOMATOOTTINEN TULEHDUS.
Mitä neutrofiileihin tulee, niin kun neutrofiilisten valkosolujen jyväsistä vapautuu niihin varastoituneita ENTSYYMEJÄ ja MUITA LIUOTTAVIA YHDISTEITÄ, jotka yhdistyvät fagosytoituun materiaaliin, niiin syntyy TOKSISIA HAPPIRADIKAALEJA, joita voimakkaassa tulehduksessa pääsee myös kudoksiin.
Lääketieteen mukaan PPP-autoimmuuniIHOsairaudessa NEUTROFIILIT JA SYTOKIINIT näyttelevät pääosaa IHOKUDOSTUHOSSA.
Kun minäkin olen sairastanut pari kertaa tuohonkin sairauden, niin neutrofiili-sytokiinitykitys, koskien IHOKUDOSTA jalkapohjassani sitä ympäröivine kudoksineen aina nilkkan asti kuin myös kämmeniäni ja sormiani ei tuntunut eikä näyttänyt mitenkään terveyden merkiltä.
NEUTROFIILI-sytokiiniryöpytysKIPU tuntui siltä kuin olisin pitänyt jalkapohjaani nuotion päällä, jossa sitä nuotion liekit kärvensivät.
Ja kipuna neutrofiiliryöpytys saattaa tuntua keuhkoputkissakin. Työpaikka-altistusaikana minulla se tuntui kirvelynä niin nenäni limakalvoilla kuin keuhkoputitulehdusaikana keuhkoputkissanikin.
Ja kas kummaa. KORTISONIvoide toi kipuun helpotuksen, vaan ei parantanut. Käyttö piti lopettaa KORTISONIvoide-allergioitumiseni takia. No onneksi talvipakkaset paransivat PPP:ni, vaikka ihopolin lääkärin mukaan PPP kuuluu kroonisiin sairauksiin.
Kun kirjoitit, että SUN HENKINEN KANTTI TÄSSÄ ROMAHTAA, JOS OLET KEPTOTELLUT VÄÄRÄLLÄ ASTMA-DIAGNOOSILLA, niin et ole huomannut, että sinä olet keplotellut tällä palstalla parisen vuotta OMATEKEMÄLLÄSI MYRKKYDIAGNOOSILLA itsesi suhteen väittämällä, että SINÄ SAIRASTAT MYRKKYALVEOLIITTIA ja mini-Aidsia.
No jokainenhan saa luulla omalla kohdallaan sairastavansa mitä tahansa sairautta, ja voihan sitä aivopestä muitakin luulemaan. Näyttäähän noita mielipidemuokkaajia olevan joka lähtöön, ja jos joku niihin uskoo ottamatta asioista selvää, niin siitä vaan.
Suomessa (ja koko maailmassa) on vain yksi niin viisas ihminen, joka tietää, mikä kosteusvauriossa sairastuttaa. Sehän on tietysi nisuiisu - suomi24:n ikioma tiedemies.
Ai niin - taidan valehdella. Myös pappa-smurffi, tuo nisuiisun tutkijakaveri tietää myös tasan tarkkaan, mikä kosteusvauriossa sairastuttaa. Tosin hekin ovat nykyään eri mieltä asiasta.
allergisen alveoliitin homeista kun haistelit komposteja. Olet siitä kirjoittanut aikaisemmin "vanhalla" tietämykselläsi, tosin nyt olet sitä mieltä ettei homeet aiheuta allergista alveoliittia.
Kuka tässä tyhmä on!!
Salkinoja toteaa Hesarin kirjoituksessa 18.03.2010
"mutta mikä on ihmisten tarkka altistus tai mitkä ovat myrkkyjen tarkat terveyshaitat,
se ei tutkimuksestamme selviä"
HUOM!!! jos tutkija ja tutkimuksen tulos on tämä, voit Nisunasu olla aivan rauhassa
eikä sinun kannata työttömänä atk-tuntiopettajana tehdä virheellisä johtopäätöksiä Salkinojan tutkimuksesta, koska Mirja itsekin toteaa näin.
kukaan ei tiedä mitä myrkyt aiheuttavat ;-)
ihmiset sairastuvat, sairastelevat ja osa kuolee
kukaan ei tiedä mitä myrkyt aiheuttavat ;-)
joku pelastuu puhtaaseen sisäilmaan ja voi hyvin
kukaan ei tiedä mitä myrkyt aiheuttavat ;-)
kukaan ei tiedä
vai olisiko se niin ettei kukaan HALUA tietää ;-)
kukaan ei halua kertoa tietävänsä ;-)
on helpompi olla ja ottaa löylyjä ;-)
kuumia löylyjä ;-)
sillä karaisee itseään tulevaan ;-)
;-)
lääkityksesi ei taida olla ajantasalla, niin
että "kuumia löylyjä" tai paremmin höyryjä pääsi tuottaa.
Rauhoitu ja ota ihan iisisti, Mirja tutkii ja ilmoittaa kun jotain faktaa löytyy.
Etkö enää luota oppi-isääsi. Kyllä hän tietää kaiken ja haluaa myös kertoa kaiken. Hän osaa tehdä vedenpitävät diagnoositkin. Sinullakin on myrkkyalveoliitti, johon ei ole mitään lääkettä olemassa. Vai epäiletkö oppi-isäsi diagnoosia ja hoito-ohjeita?
Pyydä siis oppi-isääsi kirjoittamaan lausunto sairaudestasi. Se on paljon pätevämpi kuin jonkun lääkärin tekemä, koska tässähän on kysymys vain biokemiasta. Hänellä on sitä paitsi maan paras koulutus ymmärtää näitä asioita. Hän on myös ainoa Suomessa, joka osaa tulkita spirometriakäyriä oikein. Hän ei myöskään ole yhtään harhainen niin kuin et sinäkään.
http://www.youtube.com/watch?v=J-z-6fwnoYs
on oikeassa astmojensa kanssa. Ei toksiinit pysty niin millään aiheuttamaan niin vakavaa sairautta kuin homeitiöiden hengittäminen. Putus on nääs huippututkija.
rouva rip-kaarisululta - kaikinpuolin. Erityisesti älyllisesti.
"joo - kyllä astmaa se on"
Siis mikä on astmaa? Kosteusvauriomikrobit voivat aiheuttaa monenlaisia sairauksia. Yksi niistä on astma.
Salkinoja-Salosen mukaan myös mikrobitoksiinit voivat aiheuttaa astmaa. Jännää, että oppi-isäsi unohtaa aina sen. Nisuiisun mielestä homeitiöit menevät keuhkoihin. Lue vaikka:
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/3104848/16040697
"Alveoliittia ei voi parantaa millään! Elimistömme tärkeimmät komponentit ovat proteiineja. Elimistömme tunnistaa välittömästi, jos elimistöömme tunkeutuu vieraita proteiineja (tässä tapuksessa itiöitä) ja immuunipuolustusjärjestelmä alkaa toimimaan. Systeemi toimii erinomaisesti suurimmalla osalla väestöä, mutta ei meillä sairastuneilla.
Nämä reaktiot elimistössämme ovat Luojamme luomia, jotta elämä jatkuisi. Tietenkin tästä biomateriasta täytyy päästä eroon jossain vaiheessa eroon. Kuoleman yhteydessä sitten nämä pöpöt pääsevät varsinaisiin hommiinsa eli tekemään meistä kaikista multaa...
Alveoliitti etenee, koska ulkoilman "Aspergillus fumigatus" pääsee keuhkorakkuloihisi asti.
hometerveisin
Pekka Nikkola
tutkiva homeallergikko
"
kyllä nyt on niin että Putus on ollut ensimmäinen tutkija jolle on tullut edes mieleen että
kosteusvauriomikrobit aiheuttavat muutakin kuin astmaa. Hänellä on myös kokemusperäisesti paljon tietoa
homesairaiden sairauksista, onhan hän myös lääkäri. Häneltä sain itse aikoinani hyviä neuvoja
mitä kannattaa pyytää tutkimuksissa jos ne eivät oikein etene lääkärireissuilla.