Olen miettimässä täystakaus-asuntolainaa, eli mihin ei tarvita takaajia. Säästöpankki on mainostanut tätä täystakausta, mutta minulle sanottiin, että täystakaus on vain 95% ja lopulle 5%:lle tarvitaan takuu. Missä pankeissa tuo täystakaus todella on TÄYStakaus, ettei tarvitsisi olla takaajia tai alkupääomaa? Voiko asuntolainaa saada yli asunnon hinnan? esim. asunto maksaa 75000, voiko lainaa saada 90 000, josta tuon
15 000 käyttäisi asunnon remomtoimiseen?
asuntolaina ilman takuita
4
844
Vastaukset
- hyvä neuvo
Älä astu moiseen ansaa. Kyseessä on mitä härskein omaisuuden siirto pankille ja myös velkaorjuutesi varmistetaan heille. Opettele säästäväinen elämäntyyli, niin pääset omistusasuntoon kiinni pienellä riskillä ja nukut yösi rauhassa.
- 34
onko hyvät suhteen vanhempiisi,
täys takaus on kallista.
toiseksi,
laske oikeasti kokonaiskustannukset ja mieti pari yötä,
älä usko selittelyyn, pyydä numeroita.
kai sulla on todella vakituinen työ ? - Kallista
Ensinnäkin tuo täystakaus on todella kallista touhua.
Toisekseen, jos et ole nytkään onnistunut säästämään mitään pesämunaksi, niin tuskin pankki edes myöntää sinulle lainaa.
Ja kolmanneksi: Asuntolainaa ei voi saada yli asunnon arvon, edes täystakauksella. Jos tarvitset sen remonttirahan, niin sitä varten tarvitset erillisen lainan suuremmalla korolla ja mahdollisilla takaajilla/vakuudella.
Asuntolainaa ei voi myöntää muuhun tarkoitukseen, koska sen verokohtelu on erilainen verrattuna muihin lainoihin. Pankki ei edes voi sitä "ylimääräistä" antaa asuntolainana. Lait estävärt tuollaisen menettelyn. - Salainen_Agentti
Toivottavasti ei. Juuri päästiin yhdestä asunto/pankkikriisistä niin täällä jotkut idiootit ovat jo seuraavaa pohjustamassa. Pysyykää siellä vuokraluukussanne kunnes on taloudelliset edellytkset alkaa harkitsemaan oman hankkimista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4022132Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121999Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501405Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821059Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56975Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402948Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39828- 56789
- 75760
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70734