Vanhanen haluaa selvittää mahdollisuuden puuttua avainalojen lakko-oikeuteen... ja muiden kuin Valion oikeuteen "tuottaa" maitoa Suomessa... on siinä meillä "pääministeri".
Lakko-oikeus ja maito...
wsxedc
13218
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Vanhanen on täyskahjo.
Vanhanenhan on nyt oikein Valiomies.
Ei toki valtiomies, mutta jotainhan tuokin jo on ikuiselle häviäjälle.
On varmaankin valtiontaluoden kannalta hyvä asia että työurat pidentyy.
Tällaisessa työttömyystilanteessa työurien pidentäminen on täysin mahdotonta.
Monasti on tullut fundeedattua ,puuttuuko pääministeriltä "pelisimää",vai tekeekö tällaisia Rukan hiihtoreissun kaltaisia ehdotuksia tieten!
Ja nyt tässä tilanteessa puuttuminen lakko-oikeuteen on huonosti harkittu ajankohta(pitäisi mölyt mahassaan).
Vanhasen hallituksen vanhasta hallitusohjelmasta on tullut vanha tai vieläkin vanhempi!
Uudet vaalit ja uudet hallitusohjelmat tuntuu olevan oikea ratkaisu.
Vanhanen sanoi, että asiaa pitää tarkastella kolmikannassa.
Ennen sitä tehtiin kolmenlinjan kiväärillä ja paremalla menestyksellä
Oliko Vanhasella kiväärikin mukana RUKALLA
Lakkoilulle annetaan edelleen kaikki vapaudet, samoin maidon tuottamiselle.
Hyvä muuten on, että pääministeri katsoo asiakseen puutua siihen, ettei lakkoilu aiheuta lakon kohteena olevan työnantajan ulkopuolisille kohtuutonta haittaa.
Maitoakin saa uottaa suomalaisistalemitsä ruotsalaisen brändin alla.
Maitoa saa tuottaa... mutta ei veronmaksajien rahoilla.
Hyvä, että saa tuottaa edes kahden brändin nimissä.
Miten ahtaaja voi harjoittaa työtaistelua satamassa aiheuttamatta "kohtuutonta haittaa" työnantajan ulkopuolisille? Joku "kevytlakko", joka ei vaikuta mihinkään?
Sulle on varmaan käsittämätön ajatus, että osapuolia on kaksi ja työnantajakin voisi tehdä sopimuksen ennen vanhan päättymistä.
Lakko on OK, kun sillä oainostetaan työnantajaa eikä paperitehtaita menettämään asiakkaasa siksi, että rullat jätetään laiturille.
Nyt menetti työnsä isompi joukko paperimiehiä, mitä maassa on ahtaajia.
Mihin vitun lakko-oikeuteen tällainen kuuluu.
Kenelläkään - KENELLÄKÄÄN - ei ole mitään oikeutta sellaiseen lakkoiluun, jossa täysin sivulliset menettävät työnsä.
Tällaisia tilanteita varten pannaan pystyyn pakkosovittelu, jossa ulkopiolinen taho pakottaa osapuolet sovintoon: silloin pakkosovonno toisena kärsijänä on vain se työnantaja, jonka pirukat ovat etujaan parantamassa.
Ruhtinaalliset korvaukset kaikille
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Amerin pomo ihmettelee potkujensa syitä/1135254845811
Jutta Urpilainen sanoi että olisi ihmisoikeuksien loukkaus jos puututtaisiin viime vuosituhannen puolella säädettyyn lakiin. Jutan mielestä täytyisi säilyttää pienen avainryhmän lakkooikeus vaikkakin se itsekkäistä syistä pysäyttäisi koko valtion.
maksetaan 1,5 milj eroraha kaikille niin mussutus loppuu!