Viisikymmentuhantisen Linfenin seurakunnan kirkko takavarikoitiin Kiinan hallituksen toimesta syyskuussa 2009. Armeijan poliisi vahtii rakennusta vuorokauden ympäri, ja sotilaita on sijoitettu rakennuksen sisälle jotta seurakunta ei voi kokoontua. Maaliskuun 4. päivänä 2010 Linfenin kaupungin viranomaiset ilmoittivat ChinaAidin kontaktihenkilölle että kuusikerroksinen kirkkorakennus tullaan tuhoamaan.
Kiinan väestön uskonnnollinen jakautuminen
50 % uskonnottomia (ateisteja)
29 % kiinalaisia uskontoja
8,4 % buddhalaisuus
7,3 % kristittyjä
4,3 % traditionaalisia uskontoja
2 % muslimeja (lähinnä uiguurit)
Ateistista fundamentalismia
4
304
Vastaukset 4
- Break_
Oikeastiko luulet, että ateismi on sama kuin kommunismi?
- ++++++++++
"Ateistista fundamentalismia"
Sellaista ei olemassa, fundamentalismi tarvitsee opin. Ateismissa ei ole oppia.
"Viisikymmentuhantisen Linfenin seurakunnan kirkko takavarikoitiin Kiinan hallituksen toimesta syyskuussa 2009. Armeijan poliisi vahtii rakennusta vuorokauden ympäri, ja sotilaita on sijoitettu rakennuksen sisälle jotta seurakunta ei voi kokoontua. Maaliskuun 4. päivänä 2010 Linfenin kaupungin viranomaiset ilmoittivat ChinaAidin kontaktihenkilölle että kuusikerroksinen kirkkorakennus tullaan tuhoamaan."
Onko syytä sanottu?
"Kiinan väestön uskonnnollinen jakautuminen
50 % uskonnottomia (ateisteja)
29 % kiinalaisia uskontoja
8,4 % buddhalaisuus
7,3 % kristittyjä
4,3 % traditionaalisia uskontoja
2 % muslimeja (lähinnä uiguurit)"
Miten tämä tieto liittyy ylläolevaan?- Atte Ateisti
"50 % uskonnottomia (ateisteja)"
Kiitos!
Menepä nyt Ateismi-palstalle ja yritä saada siellä kirjoittavat uskikset myöntämään tuo sama. Heistä monesta ateismi on uskonto.
Uskonnottomat kiinalaiset siis kiusaavat laajenemishaluisia kristittyjä? Tai oikeammin maan hallitus. Ateismi ei kiusaa ketään. Fundamentalistista ateismia ei oikein saa aikaiseksi, ateismilta kun puuttuvat uskonnoille tyypilliset opinkappaleet.
- Atte Ateisti
"7,3 % kristittyjä"
Eli kristitythän siellä ovat mukana kanssauskovaisiaan kiusaamassa! Eli otsikoit väärin!
Miksi olette sellaisia? Osaatko vastata?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4051706- 1451111
- 871055
- 661046
- 95958
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku142802- 94731
- 45691
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50669En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57644