Saisiko yksityiskohtaisen selonteon miten tämä takavuosien suosittu pila oikein toimii?
Pirunviulu
Merkku7656
28648
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pirunviulu tuossa ohjeet olen itse kuullut että voi tehdä siimalla ja strysoksen palalla.. Mutta en ole kokeillut vielä. Ja en tiedä sitä että luetko enää tätä kun maaliskuussa olet laittanut .
Ohjeessa lukee: "Pitkä rautalanka voidaan kiinnittää ikkunan lähistölle..."
Minun mielestäni siinä ei mitään rautalankaa tarvita, tavallinen ompelulanka sopii. Ikkunan "kittiin" (joka lie nykyisin jotakin silikonia) painetaan pieni ompeluneula niin että neula koskettaa lasiin. Ja neulaan se lanka kiinni, mielellään tumma niin että näkyy huonosti hämärässä. Lanka vedetään kireälle ja sitä sitten hangataan sopivalla kitkalla.
Tällä reseptillä on pidetty erästä kansakoulunopettajatarta kauhun vallassa noin 40 vuotta sitten. Neula on niin pieni että sitä ei helpolla huomaa ja jos lankakin on tumma, kestävä karhunlaka on hyvää, ja soittaja piilossa niin äänen alkusyytä on tuskallisen vaikea selvittää.