Portsariksi opiskelu.

Onko Uudellamaalla paikkaa jossa voisi opiskella portsariksi ? Kauanko koulutus kestää ja mitkä ovat pääsyvaatimukset ? Tykkään koleasta ilmasta joten elämä tuulikaapissa on unelmani. Suoritin ylä asteen melkein lopuun joten matematiikka sujuu, pystyn sulavasti laskemaan eurot jotka saan. Toivottavasti ei ole % laskuja. Luonteeltani olen " Koulukiusattu " , valmiiksi vittumainen ja katkera kaikille ihmisille. Bodattukin on ja aineita käytetty mutta se on kai vaan etu. Lyön myös mielläni, humalaisen tai minua heikomman ja pienemmän kurittaminen on mannaa, sitä vaan on niin tyytyväinen itseensä. Vaikka olen kolmekymppinen niin asun vanhempieni luona, äitini laittaa hyvää ruokaa ja isä osti nauhoitettavan digiboksin. Monet illat koko perhe kokoonnumme olkkariin katsomaan Arnold Swartsekerin leffoja ja Rockyt on kans hyviä. Harrastuksena mulla on vesiurheilu, ja tuo bodaus käsipainolla josta jo mainitsin. Jos joku voi auttaa niin hieno homma, saa sit Vipin paikkaan jossa homma toimii ja ovella olen minä.
181032
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Mä lähtisin siitä että kokemus pitää saada ihan sieltä asiakkaan tasolta lähtien. Mulla on vuosikymmenien kokemus alalta ja järjestän tarvittaessa myös oppisopimus koulutusta. Turhat järjestysvalvoja koulutukset on vähän niinku nössöille ja ne voit unohtaa. Et käsittääkseni ole hakeutumassa Siwaan tai Rismaan vartijaksi.
Sovitaan aika ja paikka niin lähetään kattelemaan meininkiä. Käydään ensin tutustumassa päivä aikaan noihin keskustan pariin vanhempaan työpaikkaan ja sitten illalla voidaan kierrellä vähän laajemminkin kuppiloita ja kun on harjoiteltu ulosheittoa parissa mestassa niin käydään haastattelemassa paria vanhaa tuttua, joilla on myös näkökantoja asiaan ja vankasti kokemusta.
Jossain vaiheessa voit varata sitten päivän pari siihen että opetan sulle todellisten alan miesten metkut, kunhan kelit vähän lämpenee. Otetaan vähän leirielämää rantapuistossa ja kuunnellaan miten aikoinaan ovimiehet hommiaan hoiti.

Vanhempiisi tutustuminen olisi tärkeä osa koultusta, koska silloin näkisin mistä olet lähtöisin ja minkälaisen luonteen piirteen olet perinyt. Ainakin koulutuksen alkuvaiheessa voin lisämaksusta pientä lisämaksua vastaan asua sun ja vanhempies luona ja siihen sisältyy jokailtainen intensiivinen tarinointi ja ehkä jonkinlaista vihanhallinta ja väkivalta koulutusta. Sen hallitseminen on tärkeää sitten ovihommissa.

Tän mun koulutuksen parhain puoli ja samalla motto on se että kun tulet tutuksi, sinut tunnetaan. Koulutuksen jälkeen olet jo hyvä tuttu kaikkien Jäkessä nyt ovella työskentelevien keskuudessa ja siitä voi olla hyötyä jollekkin kun haet sitten duunipaikkaa. Voin tarvittaessa järjestää koulutuksen hyvinkin pian, tosin se maksaaa vähän enemmän. Paa viestiä tänne, mulla on kännykkä huollossa.

Äänestä
  • Nyt alko kiinnostamaan, mukavaa että löytyis kaveri joka kädestä pitäen opettais vaativan ammatin saloihin. Sain viikolla tehtyä nyrkkiraudan ja olen aloittanut spagaatin harjoittelun, jonka seurauksena jouduin heti käymään terveyskeskuksessa. Ajattelin ohittaa ikävän venyttelyvaiheen, kärsimätön kun olen ja pyysin serkkuani Allua hyppäämään niskaani kun otin haara asennon ja spagaatti tuli kerralla. Ja sitten tuli Ambulanssi. Allulla elopainoa 143 kg minulla 72 joten näky oli melkonen. Minuutit tuntu tunneilta apua odotellessa, onneksi Allulla oli Toyotan takakontissa venäläistä pirtua, se turrutti kivun mutta vastaavasti vei näkökyvyn, molemmilta. Ambulanssimiehet olivat pikkaisen ihmeissään, dilemma oli - kumpaa hoidetaan ensin, -mua vai Allua. Allulle kun ei viina sovi, pari huikkaa ja pakkomielle iskee, ja millainen ? Himo riisuuntua munasilleen. Siinä me oltiin meidän autotallissa, Allu alasti ja minä puolisokeena haaruksiani pidellen, ja sitten vielä mutsi pamahti paikalle tuoden lettuja, noloa ja kauhee härdelli. No nyt oon kotona ja alan parantua, haave tuulikaapista sinertää mielessä. Allu on vielä tarkkailtavana Hyvinkään aluesairaalassa. Eilen kävin katsomassa, hyvin näytti voivan, joi sorsasta kossua, vanha kunnon Allu. Oli puhetta että jos joku paikka löytyy niin voitas olla parina portsareina. Kohta alan katsomaan Prätkähiiriä videolta, palaan asiaan myöh...

    Äänestä

  • ISKU TOP 10 kirjoitti:

    Nyt alko kiinnostamaan, mukavaa että löytyis kaveri joka kädestä pitäen opettais vaativan ammatin saloihin. Sain viikolla tehtyä nyrkkiraudan ja olen aloittanut spagaatin harjoittelun, jonka seurauksena jouduin heti käymään terveyskeskuksessa. Ajattelin ohittaa ikävän venyttelyvaiheen, kärsimätön kun olen ja pyysin serkkuani Allua hyppäämään niskaani kun otin haara asennon ja spagaatti tuli kerralla. Ja sitten tuli Ambulanssi. Allulla elopainoa 143 kg minulla 72 joten näky oli melkonen. Minuutit tuntu tunneilta apua odotellessa, onneksi Allulla oli Toyotan takakontissa venäläistä pirtua, se turrutti kivun mutta vastaavasti vei näkökyvyn, molemmilta. Ambulanssimiehet olivat pikkaisen ihmeissään, dilemma oli - kumpaa hoidetaan ensin, -mua vai Allua. Allulle kun ei viina sovi, pari huikkaa ja pakkomielle iskee, ja millainen ? Himo riisuuntua munasilleen. Siinä me oltiin meidän autotallissa, Allu alasti ja minä puolisokeena haaruksiani pidellen, ja sitten vielä mutsi pamahti paikalle tuoden lettuja, noloa ja kauhee härdelli. No nyt oon kotona ja alan parantua, haave tuulikaapista sinertää mielessä. Allu on vielä tarkkailtavana Hyvinkään aluesairaalassa. Eilen kävin katsomassa, hyvin näytti voivan, joi sorsasta kossua, vanha kunnon Allu. Oli puhetta että jos joku paikka löytyy niin voitas olla parina portsareina. Kohta alan katsomaan Prätkähiiriä videolta, palaan asiaan myöh...

    Parahin Isku Top 10. Luettuani viimesen kirjotukses, oon täysin varma että ainesta ovimieheksi on ja just kybällä. Alkuun ku vastasin niin taisin olla just heränny tai siis päässy kämpille. Aloitin kirjoituksen jälkeen tutkimuksen, jossa käyn läpi pohtimaani teoriaa siitä, johtuuko puistolinjalle joutuminen nautitusta alkoholista. Ostin sorbusta, apertiittaa ja bulee, jotka maksoi yks tavallaan entinen työkaveri. Oltiin samalla raksalla joku vuosi sitten ja siis raksa-alan ammattimiehiä. Se asenteli jotain vitun hälytyslaitteita ja muuta turhaa tilpehööriä ku ite olin kattelemassa onko työkaluja jotka tarttis viedä huoltoon. Kyseli multa silloin että oonko työmaan pomoja, koska ei siellä ilta-aikaan kuulemma tavalliset duunarit notkunu. Sanoin et tietty, täytyy iltasin tarkastella paikat ja sellasta. Muistikin mut heti ku törmättiin siinä alkon hyllyillä. Sanoin sille kassalla et vittu mulla jäi lompakko Mersun hanskalokeroon ja se lupas maksaa. Meni odottelemaan sit siihen Prisman kahvilaan et käyn pankkiautomaatilla haettuani lämsykän mut enkai mä menny ku muistin et eihän mulla ollu silloin aikaa. Maksan seuraavalla kerralla. Alko muutenki vituttamaan ku se tivas selviskö joku varkaus silloin aikoinaan. Ei mulla oo mitään tietoa jostain varkaudesta ku ei multa oo koskaa mitää varastettu.
    Hieno homma jos sulla on tollanen kaveri ku Allu josta kirjotit. Allulla kuuluu olevan kanssa hyvät otteet, onko se duunissa vai maksaisko sen perhe ton koulutuksen. Eihän teillä pojilla oo tumma tukka ku serkun nimi on Allu ? Ei muuten mut tulee vähä lisähintaa ku joudutaan hommaamaan uusia kuteita, värjää fleda ja opettelee puhumaa sillee normaalisti.
    Voitas tosiaan kolmisin lähtee kattelee ja neuvoteltas alustavasti miten edetään. Saattaa olla että otan itekki pari kaverii messii ainaki ekalla kerralla ni nähdään samalla miten toi sosiaalinen puoli pelaa.
    Palataan astialle, mä lähen tästä ite just kans sille asialle, torvi soi tuolla pihalla eli kyyti tuli.

    Ainii jos sillä Allulla on vielä sitä pirtua ni voisin tsekata yhen flindan. On kokemusta kaikenlaisesta ja tiedän et välillä on kaikenlaisia myrkkyjä myyty pirtuna. En tosiaankaa toivo et lypsävä lehmä tappaa ittesä jollain myrkkyviinalla, jos tajuut. Koulutu ku alkaa ni siitä tulee tietty kuluja.
    Täys testaus kaikkine juttuineen vie sellasen vajaan litran mut sen jälkee on ainaki saletti et tavara on joko sitä mitä pitääki tai täyttä paskaa.

    Pukamat parani ku heitit sitä jalkoväliis ? vai otikko kaikki lääkkeenä kurkun kautta ?
    Oon kuullu et joskus joku oli hoitanu tulehtuneita haara-taipeita pirtulla ja oli ollu hyvä siihenki hommaan. Kirvelly saatanasti alkuun mutta tuloksena oli ollu sellanen vaaleenpunanen pehmeä iho ja herkistyny tuntoaisti sukupuolielimissä. Henkilö oli urakkahommissa ilmeisesti ja teki pitkää päivää, ei siksi kerenny suihkuun tai jotain. Ei henk.koht tuttu, kuulin vaan.

    Joo taas se soittaa sitä torvee pihalla. Pitää oikeesti lähtee ny

    Äänestä

Siis pieni tarkennus, kuka ne kolikot saa , portsari vai tilitetäänkö paikan omistajalle joka sitten maksaa tuntipalkan ? Paljonko on tuntiliksa ? Onko taukoja, ja jos on niin miten pitkät ? Onko lukio pakko ? Entä iltalisät ja vaaditaanko kielipäätä matikkapään lisäksi ? Kuulin että tulossa kurssi syksyksi kansanopistoon.

Äänestä
  • Kolikot saa potsari, jos kaksi portsaria niin jakavat potin. Tuntiliksa muodostuu edellä mainituista rahoista ja on riippuvainen asiakasmäärästä. Tauko ei vuoron aikana juuri ole, jos on kaksi portsaria niin se muuttaa asiaa, silloin pidämme taukoja, tauon kesto n.20 min. Lukio ei pakollinen mutta kieli ja matikkapäästä hyötyä. Ainakin perus sanasto hallittava useammalla kielellä kuten Tack you, Thank you, Hello ja Guten Tag. Pitemmät lauseet auttavat myös kuten. My name is xxxx and im doorman, i like tuna sandwitc. tai Jag heter xxxx, heija grabbar, Hur mor Kung Karle och Sylvia ?. Näillä olen pärjänny, tervetuloa alalle.

    Äänestä

  • Dollarisilmä kirjoitti:

    Kolikot saa potsari, jos kaksi portsaria niin jakavat potin. Tuntiliksa muodostuu edellä mainituista rahoista ja on riippuvainen asiakasmäärästä. Tauko ei vuoron aikana juuri ole, jos on kaksi portsaria niin se muuttaa asiaa, silloin pidämme taukoja, tauon kesto n.20 min. Lukio ei pakollinen mutta kieli ja matikkapäästä hyötyä. Ainakin perus sanasto hallittava useammalla kielellä kuten Tack you, Thank you, Hello ja Guten Tag. Pitemmät lauseet auttavat myös kuten. My name is xxxx and im doorman, i like tuna sandwitc. tai Jag heter xxxx, heija grabbar, Hur mor Kung Karle och Sylvia ?. Näillä olen pärjänny, tervetuloa alalle.

    Tjaahans, täällähän tapahtuu. Just eli nythän on ekaks pudottava maan pinnalle. Alalle on tunkua ja sun on oltava valmis paneen ittes ihan skypellä peliin. Muutama toppatakki päällekkäin kannattaa kanssa harjotella saunassa että jaksaa näyttää sitten tarpeeks isolta kans kesähelteillä.

    Toi oli hyvä apu toi Tack you lista, siihen oli joku Viittomakielinen vaihtoehto kanssa että Wack you tai joku vastaava en nyt musta. Ai niin ja tatska pitäs kanssa olla, sen voi tehä kuulakärkikynällä mä tein jo.

    Äänestä

  • En ehi tähä ny vastaamaa mut palaan kuule asiaan. Tärkeitä kysymyksiä sulla

    Äänestä

  • Alko tosissaan kiinnostaa tää ammatinvalinta. Kiinnostaa haastavalta ja ihmisläheiseltä työltä. Opiskelin tällä hetkellä Itä- Suomessa , yliopistossa . Opiskelut ei oikein maita joten alanvaihto vääjäämättä edessä. Enoni ollut vuosia alalla joten tuntumaa kyllä on. Itse Järvenpäätä en tunne mutta kyllä se asiakaskunta nyrkkiä tottelee niin kuin täällä Itä-suomessakin. Enoni opetti vielä viime kesänä muutaman karatelyönnin, sillä oranssivyö lajissa joten rispektiä on. Nyt pitäs vaan saada ovimiehen paikka, mielumin joku nuorten mesta, katoin netistä yritysluettelosta paikallisia ravintoloita. Tämmönen kun Rt pamahti silmille, onko kokemusta paikasta ? Sit löysin vuokrakämppä ilmoituksen, meen kahtomaan ens viikolla. Kehu vuokraisäntä että rauhallisella mukavalla paikalla Jampassa. Kiva sattuma koska mun lempinimi on Jamppa. Pidetään peukkuja..

    Äänestä

  • Jamppa 456 kirjoitti:

    Alko tosissaan kiinnostaa tää ammatinvalinta. Kiinnostaa haastavalta ja ihmisläheiseltä työltä. Opiskelin tällä hetkellä Itä- Suomessa , yliopistossa . Opiskelut ei oikein maita joten alanvaihto vääjäämättä edessä. Enoni ollut vuosia alalla joten tuntumaa kyllä on. Itse Järvenpäätä en tunne mutta kyllä se asiakaskunta nyrkkiä tottelee niin kuin täällä Itä-suomessakin. Enoni opetti vielä viime kesänä muutaman karatelyönnin, sillä oranssivyö lajissa joten rispektiä on. Nyt pitäs vaan saada ovimiehen paikka, mielumin joku nuorten mesta, katoin netistä yritysluettelosta paikallisia ravintoloita. Tämmönen kun Rt pamahti silmille, onko kokemusta paikasta ? Sit löysin vuokrakämppä ilmoituksen, meen kahtomaan ens viikolla. Kehu vuokraisäntä että rauhallisella mukavalla paikalla Jampassa. Kiva sattuma koska mun lempinimi on Jamppa. Pidetään peukkuja..

    Otin yhteyttä Järvenpään työväenopistoon ja kerroin kurssi suunnitelmasta, halusivat tietää sisällöstä tarkemmin. Tälläistä ajattelin...

    10 h Kertotaulun kertausta, käymme ykkösestä vitoseen.
    4 h Opettelemme yrmy ilmeen lisäksi hymyilemään.
    6 h Puhu ja kävele samaan aikaan.
    8 h Bodaus ja raejuusto, valmistamme narikkaan iltapaloja.
    6 h Tuulikaappi ja Reuma, Tri Kowalewski luennoi aiheesta.
    6 h Avaa ovi 10 eri tavalla, Remontti Reiska konsultoi.
    6 h Opettele tilaamaan taksi, Esko Riihelä paikalla.
    2 h Venyttely, mitä vittua sekin on ?
    6 h Asiakaspalvelu, tarvitaanko sitä ?
    6 h Portsarin eläkeputki ? Nordeasta joku ?
    2 h Lyö heikommalla kädellä. Keltavöinen karateka opettaa.
    8 h Olin koulukiusaaja, jäin ovelle, mitä tapahtui ?

    KÄVIVÄT SISÄLLÖN LÄPI JA NÄYTTIVÄT PLUSSAA JOTEN LEIMAA VAILLE KURSSI TOTEUTUU, KAIKKI INNOLLA MUKAAN.

    Äänestä

  • TOP ISKU10 kirjoitti:

    Otin yhteyttä Järvenpään työväenopistoon ja kerroin kurssi suunnitelmasta, halusivat tietää sisällöstä tarkemmin. Tälläistä ajattelin...

    10 h Kertotaulun kertausta, käymme ykkösestä vitoseen.
    4 h Opettelemme yrmy ilmeen lisäksi hymyilemään.
    6 h Puhu ja kävele samaan aikaan.
    8 h Bodaus ja raejuusto, valmistamme narikkaan iltapaloja.
    6 h Tuulikaappi ja Reuma, Tri Kowalewski luennoi aiheesta.
    6 h Avaa ovi 10 eri tavalla, Remontti Reiska konsultoi.
    6 h Opettele tilaamaan taksi, Esko Riihelä paikalla.
    2 h Venyttely, mitä vittua sekin on ?
    6 h Asiakaspalvelu, tarvitaanko sitä ?
    6 h Portsarin eläkeputki ? Nordeasta joku ?
    2 h Lyö heikommalla kädellä. Keltavöinen karateka opettaa.
    8 h Olin koulukiusaaja, jäin ovelle, mitä tapahtui ?

    KÄVIVÄT SISÄLLÖN LÄPI JA NÄYTTIVÄT PLUSSAA JOTEN LEIMAA VAILLE KURSSI TOTEUTUU, KAIKKI INNOLLA MUKAAN.

    Et sä voi kato ihmisiltä ihan mitä tahansa vaatia. Sun pitää ymmärtää että ne alottaa vasta. Toi hymy on vaan liikaa vaadittu, ei tuu kesää.

    Äänestä

  • TOP ISKU10 kirjoitti:

    Otin yhteyttä Järvenpään työväenopistoon ja kerroin kurssi suunnitelmasta, halusivat tietää sisällöstä tarkemmin. Tälläistä ajattelin...

    10 h Kertotaulun kertausta, käymme ykkösestä vitoseen.
    4 h Opettelemme yrmy ilmeen lisäksi hymyilemään.
    6 h Puhu ja kävele samaan aikaan.
    8 h Bodaus ja raejuusto, valmistamme narikkaan iltapaloja.
    6 h Tuulikaappi ja Reuma, Tri Kowalewski luennoi aiheesta.
    6 h Avaa ovi 10 eri tavalla, Remontti Reiska konsultoi.
    6 h Opettele tilaamaan taksi, Esko Riihelä paikalla.
    2 h Venyttely, mitä vittua sekin on ?
    6 h Asiakaspalvelu, tarvitaanko sitä ?
    6 h Portsarin eläkeputki ? Nordeasta joku ?
    2 h Lyö heikommalla kädellä. Keltavöinen karateka opettaa.
    8 h Olin koulukiusaaja, jäin ovelle, mitä tapahtui ?

    KÄVIVÄT SISÄLLÖN LÄPI JA NÄYTTIVÄT PLUSSAA JOTEN LEIMAA VAILLE KURSSI TOTEUTUU, KAIKKI INNOLLA MUKAAN.

    Työtön kun olen niin kiinnostaa kurssi kovasti. Mitkä ovat näkymät työllistyä, en tiedä ? Mutta hyvä jos kurssi järjestetään.

    Äänestä

  • TOP ISKU10 kirjoitti:

    Otin yhteyttä Järvenpään työväenopistoon ja kerroin kurssi suunnitelmasta, halusivat tietää sisällöstä tarkemmin. Tälläistä ajattelin...

    10 h Kertotaulun kertausta, käymme ykkösestä vitoseen.
    4 h Opettelemme yrmy ilmeen lisäksi hymyilemään.
    6 h Puhu ja kävele samaan aikaan.
    8 h Bodaus ja raejuusto, valmistamme narikkaan iltapaloja.
    6 h Tuulikaappi ja Reuma, Tri Kowalewski luennoi aiheesta.
    6 h Avaa ovi 10 eri tavalla, Remontti Reiska konsultoi.
    6 h Opettele tilaamaan taksi, Esko Riihelä paikalla.
    2 h Venyttely, mitä vittua sekin on ?
    6 h Asiakaspalvelu, tarvitaanko sitä ?
    6 h Portsarin eläkeputki ? Nordeasta joku ?
    2 h Lyö heikommalla kädellä. Keltavöinen karateka opettaa.
    8 h Olin koulukiusaaja, jäin ovelle, mitä tapahtui ?

    KÄVIVÄT SISÄLLÖN LÄPI JA NÄYTTIVÄT PLUSSAA JOTEN LEIMAA VAILLE KURSSI TOTEUTUU, KAIKKI INNOLLA MUKAAN.

    Onks tää joku vitsi vai onko kurssi suunnitteilla kysy yks ammislainen jäkestä .

    Äänestä

  • Haba biceps kirjoitti:

    Onks tää joku vitsi vai onko kurssi suunnitteilla kysy yks ammislainen jäkestä .

    Joo nyt oikeeta tietoa tänne eikä mitään jaarittelua.

    Äänestä

  • TOP ISKU10 kirjoitti:

    Otin yhteyttä Järvenpään työväenopistoon ja kerroin kurssi suunnitelmasta, halusivat tietää sisällöstä tarkemmin. Tälläistä ajattelin...

    10 h Kertotaulun kertausta, käymme ykkösestä vitoseen.
    4 h Opettelemme yrmy ilmeen lisäksi hymyilemään.
    6 h Puhu ja kävele samaan aikaan.
    8 h Bodaus ja raejuusto, valmistamme narikkaan iltapaloja.
    6 h Tuulikaappi ja Reuma, Tri Kowalewski luennoi aiheesta.
    6 h Avaa ovi 10 eri tavalla, Remontti Reiska konsultoi.
    6 h Opettele tilaamaan taksi, Esko Riihelä paikalla.
    2 h Venyttely, mitä vittua sekin on ?
    6 h Asiakaspalvelu, tarvitaanko sitä ?
    6 h Portsarin eläkeputki ? Nordeasta joku ?
    2 h Lyö heikommalla kädellä. Keltavöinen karateka opettaa.
    8 h Olin koulukiusaaja, jäin ovelle, mitä tapahtui ?

    KÄVIVÄT SISÄLLÖN LÄPI JA NÄYTTIVÄT PLUSSAA JOTEN LEIMAA VAILLE KURSSI TOTEUTUU, KAIKKI INNOLLA MUKAAN.

    Olen Suomalainen mies , harkitsen alan vaihtoa . Tämä kiinostaa, mistä saa lisäonfoa ? Kokemusta on mm. vanginvartijan, myymäläetsivän ja talonmiehen hommista. Sit tuli burnout ja puolen vuoden katkos työelämään. Nyt tarmoa täynnä kohti uusia haasteita. Asun Kinnarissa.

    Äänestä

Järvenpäässä asuvat enimmäkseen erittäin alhaisen koulutuksen omaavat työläisperheet ja työttömät tai työhön haluttomat, siksi on myös luonnollista, että kannattaisi hakeutua sentyyppisiin ammattikoulutuskursseille, joissa työllistyy myöhemmin huonosti ja palkat ovat huonoja. Myös niiden koulutusyhtymien hallituksessa olevat edustajat itse ovat erittäin huonolla koulutuksella: ei lukiota ja pari vuotta esimerkiksi jotakin tekniikon kursseja ja senjälkeenkin saatu potkut yrityksestä.

Äänestä
  • Niin tiedoksi vaan että Jampasta pääsee dösällä tai junalla keskustaan ja sekin on Järvenpäätä.

    Jamppa on vaan kaupunginosa ja kuvauksesi taisi kohdistua Jamppaan, ei Järvenpäähän yleisesti ;)

    Äänestä

Kaikki edellytykset portsariksi. Katsoitkos Iltalehden videomateriaalinjärvenpääläisten portsareiden
toiminnasta Paratiisin narikassa. Ota oppia, lyö ja hakkaa asiakasta vaikka asiakas olisikin oikeassa.
Lyö myös työtoveria toista portsaria et saa ikinä syytettä vaikka vetäisit kyttää turpiin!

Missä muuten on oikeus ihmettelee täällä Kotkalainen!

Äänestä
  • Tapahtumasarja osoitti ( heaven ) että alalle ovat hakeutuneet todella nokkelat kaverit. Ja koko hässäkkä alkoi 2,50 e narikkamaksusta ? Kysymys kuuluu nerokkaalle portierille, kannattiko ?
    Toivottavasti alankurssi järjestyy, tarvetta on.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Isku top 10 kirjoitti:

Onko Uudellamaalla paikkaa jossa voisi opiskella portsariksi ? Kauanko koulutus kestää ja mitkä ovat pääsyvaatimukset ? Tykkään koleasta ilmasta joten elämä tuulikaapissa on unelmani. Suoritin ylä asteen melkein lopuun joten matematiikka sujuu, pystyn sulavasti laskemaan eurot jotka saan. Toivottavasti ei ole % laskuja. Luonteeltani olen " Koulukiusattu " , valmiiksi vittumainen ja katkera kaikille ihmisille. Bodattukin on ja aineita käytetty mutta se on kai vaan etu. Lyön myös mielläni, humalaisen tai minua heikomman ja pienemmän kurittaminen on mannaa, sitä vaan on niin tyytyväinen itseensä. Vaikka olen kolmekymppinen niin asun vanhempieni luona, äitini laittaa hyvää ruokaa ja isä osti nauhoitettavan digiboksin. Monet illat koko perhe kokoonnumme olkkariin katsomaan Arnold Swartsekerin leffoja ja Rockyt on kans hyviä. Harrastuksena mulla on vesiurheilu, ja tuo bodaus käsipainolla josta jo mainitsin. Jos joku voi auttaa niin hieno homma, saa sit Vipin paikkaan jossa homma toimii ja ovella olen minä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu