Asuntolainan vähennysoikeus vaarassa

ydinvihreiden viimeinen oivallus on asuntolainojen vähennysoikeuden leikaaminen valtion budjetin tasapainoittamiseksi.se muuten oliki sitte viimenen verovähennysoikeus mitä bolshevikkihallitukset ei oo vielä poistanu.
167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

...että jokainen maksaisi omat menonsa itse? Nythän verovähennysoikeus kasvattaa asunnonostajan nettomaksukykyä ja siten nostaa asuntojen hintoja. Jos verovähennysoikeus poistettaisiin, niin silloinhan ostajalla olisi lähtökohtaisesti alhaisempi maksukyky, mutta vastaavasti hän saisi asuntonsa halvemmalla. Summasummarum: veronmaksajien rahoja on turha haaskata nykyisten asunnonomistajien ja lainantarjoajien hyvinvoinnin lisäämiseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kissamies57 kirjoitti:

ydinvihreiden viimeinen oivallus on asuntolainojen vähennysoikeuden leikaaminen valtion budjetin tasapainoittamiseksi.se muuten oliki sitte viimenen verovähennysoikeus mitä bolshevikkihallitukset ei oo vielä poistanu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu