Oluen hinta

Brax haluaa nostaa oluen hintaa!
Hintataso muutenkin Suomessa on mennyt eurojen myötä täysin mahdottomaksi.Puolen litran keskikaljatölkki maksaa kaupassa 2.5-3 euroa!!
Tulin juuri viikonloppuna Saksasta jossa ostin kaupasta tarjousolutta, nelosta.Kuusi puolen litran pulloa maksoi 1.59 euroa!!
Häivyn täältä maasta heti kun saan kämppäni myytyä.
23415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Sairasta!! Ruotsissa nelos tölkki 1/2L maksaa 1,3 euroa.

Äänestä

Kohtuukäyttäjille on ihan sama maksaako se saunakalja 1 vai 10 euroa. Juopoille alkoholin hinta onkin sitten porun aihe.

Äänestä
  • Taas yksi toope lisää joka äänestää Braxin kaltaisia eduskuntaan.

    Äänestä

  • Kaupasta ei kannata ostaa muutamaa tölkkiä keskaria koska alkosta vahvempi ei ole edes paljon kalliimpaa? Itse ole siirtynyt enemmän viineihin, viinikin on Suomessa melkein puolet kalliimpaa kuin Ruotsissa.

    Äänestä

Jos brax haluaa kallista kaljaa, muuttakoot norjaan! Voin sponsoroida menolipun.

Äänestä
  • 1/2 litran purkki kaupassa.

    Äänestä

  • 17 kruunua kirjoitti:

    1/2 litran purkki kaupassa.

    Aikoinaan kun norjassa asuin, oli kalja kaupassakin kallista. Tosin ravintolasta sai tiskin alta kanisterissa halpaa pontikkaa.

    Kun ottaa palkkatasot huomioon niin tuo 17nok on kyllä paljon vähemmän mitä suomessa kaljasta maksetaan.

    Äänestä

  • 08- kirjoitti:

    Aikoinaan kun norjassa asuin, oli kalja kaupassakin kallista. Tosin ravintolasta sai tiskin alta kanisterissa halpaa pontikkaa.

    Kun ottaa palkkatasot huomioon niin tuo 17nok on kyllä paljon vähemmän mitä suomessa kaljasta maksetaan.

    17,50 purkki 1/2 litraa. 60% vodka maksaa 280 1/2 litraa viinakaupassa. www.vinmonopolet.no

    Äänestä

  • 08- kirjoitti:

    Aikoinaan kun norjassa asuin, oli kalja kaupassakin kallista. Tosin ravintolasta sai tiskin alta kanisterissa halpaa pontikkaa.

    Kun ottaa palkkatasot huomioon niin tuo 17nok on kyllä paljon vähemmän mitä suomessa kaljasta maksetaan.

    60% vodkaa?

    Äänestä

Olisipa täälläkin elintarvikkeet halpoja ja vaikka sitten jotkut muut vähän kalliimpia. Mutta täälläpä sattuu olemaan kaikki 2 kertaa kalliimpaa kuin muualla Euroopassa.

Äänestä

Toisen ministeriön hommiin. Hoitas ensi omaa virkaansa ja tuomisisi nämä vanhusten ryöstelijät ensin. Ja kun pääsisi alkuun voisi jatkaa muiden rikosten parissa esim. raiskauksien ja lasten hyväksikäytön parissa.

Äänestä
  • Hoitaa toisten hommat päin persettä ja jättää omat hommansa hoitamatta. Nytkin oli se hullu isä joka tumppasi tupakoita lastensa ihoon.
    1 vuosi ehdollista omien avuttomien lastensa pahoinpitelystä.

    Äänestä

Lesbot ja homot voivat lisääntyä aivan normaalisti, homous ei ole este lisääntymiselle, vaikka asiaa kuinka yrittäisi perustella mahdottomaksi sen vuoksi todella "hienosti" ilmaistuna "kaksi keppiä tai kaksi reikää" saa aikaan vauvaa.

Äänestä

maassa joutuu ykköskaljastakin maksaan alkoholiveron. Janosta! Perkele kaikki ei halua lipittää limukkaa tai vettä janoon

Äänestä
  • olen töissä pohjois norjassa ja silloin tällöin käyn lähi ravintolassa parilla tuopilla ja tuopin hinta on vain 125nok!about (15e) eli halpaa :-) köyhät aina jaksaa valittaa hinnoista! etsikää parempi palkkaista työtä niin eiköhän narina lopu!

    Äänestä

  • tana bru kirjoitti:

    olen töissä pohjois norjassa ja silloin tällöin käyn lähi ravintolassa parilla tuopilla ja tuopin hinta on vain 125nok!about (15e) eli halpaa :-) köyhät aina jaksaa valittaa hinnoista! etsikää parempi palkkaista työtä niin eiköhän narina lopu!

    Onneksi öljy loppuu maailmasta lähiaikoina.

    Äänestä

apinaa ihan liikaa, ja mitä maksaa suomen veronmaksajalle ykyiset Puolimiljoonaa Alkoholistia. ja heidän perheensä juottaminen/ruokkiminen ja vuokranmaksut vaatteet yms. ainakin 300 miljoonaa euroa/vrk. ja tupakasta/viinasta saatu vero tuotto menee tupkana näiden hörhöjen sairasteluun ja elättämiseen. nämä sekakäyttäjä/holisteit valmistaa ryyppy-luolissaan muutaman tuhatta sairasta lasta. jotka tarvii taas yhteiskunnan kallista psykoterapiaa yms. juopot valmistaa Koulukiusaajia ja koulukiusattuja. rva. Brax.in Idea nappiin. viinaan/oluet 30 % hintaa lisää tupakkaan 50 /% lisää hintaa. suomi nyt jo täysin pilalla, vain 1.2 miljoonaa käy dunissa, ja 4.1 miljoonaa on näitä Hui-lai-lee tyyppejä..

Äänestä
  • mitä korkeammat hinnat sen kannattavampaa ja laajempaa on pimeä viinan ja tupakan myynti. ei se juominen
    vähene hintoja nostamalla, se siirtää vain ostopaikan. suomi on jo pitkään ollut pahoinvointi valtio jossa juodaan paljon ja käytetään valtavasti uni, masennus, psyyke ja rauhoittavia lääkkeitä.

    syitä voi hakea pätkätöistä, työttömyydestä ja sen vähemmistön kohdalla joilla töitä vielä on, työ-uupumuksesta. 1990 luvun lamasta asti on hyvinvointi valtiota ajettu alas ja hyvin näkee millaista se jälki on.

    Äänestä

Onhan se teille alkoholisteille kova paikka. Normaalille työssäkäyvälle on ihan sama mitä se saunakalja maksaa.

On se kamalaa että alkoholi vie noin ihmisen mennessään, että kaljan hinnan takia täytyy muuttaa. Mutta ihan hyvä että te juopot lähtisitte itse vielä kun voitte, kaverisi jo kusevat itäkeskuksen nurkilla alleen. Espanjan aurinkorannoilla asuu myös paljon alkoholisoituneita eläkeläisraatoja.

Äänestä
  • Juuri noin ...nämä juopot itse asiassa vaativat ,että yhteiskunnan pitäisi subventoida heidän sairaalloista riippuvuuttaan !

    Äänestä

  • ööliö--x kirjoitti:

    Juuri noin ...nämä juopot itse asiassa vaativat ,että yhteiskunnan pitäisi subventoida heidän sairaalloista riippuvuuttaan !

    Onneksi naapurissa on Dallinna. Sieldä saa 80% tuulimylly viinaa kymmenellä eurolla. Minun kipuraja hinnassa on 100%, kun yli menee, niin paku täyteen viinaa, eikä alkoon tarvitse vuoteen mennä.

    Äänestä

liian kallista on. ei kannata äänestä ävihreitä. äänestä peruss. ei oo työttmällä varaa ruokaan ja kaljaan.


kannabis vapaaksi

Äänestä

tavattoman vastenmielinen. Hyi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitta täys kirjoitti:

Brax haluaa nostaa oluen hintaa!
Hintataso muutenkin Suomessa on mennyt eurojen myötä täysin mahdottomaksi.Puolen litran keskikaljatölkki maksaa kaupassa 2.5-3 euroa!!
Tulin juuri viikonloppuna Saksasta jossa ostin kaupasta tarjousolutta, nelosta.Kuusi puolen litran pulloa maksoi 1.59 euroa!!
Häivyn täältä maasta heti kun saan kämppäni myytyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu