Sonera huijaa asiakkaitaan

jeppels

Kirjoitin tämän erään keskustelun jatkeeksi mutta tuon tämän julki myös näin että isompi massa lukisi tämän.

"Täytyy tulla kanssa kommentoimaan omaa soneran mokkulaa, minulla on siis tämä 3,6megan supertarjous.
Ensinnäkin myyjä myi minulle aluksi 1megan yhteydellä olevan liittymän vaikka sanoin että se data teho plus, no sain sen selvitettyä asiakaspalvelun ohjattua minut tekniseen tukeen, samalla laskuni kuukausimaksi tippui 1 eurolla (mikähän liittymä se on joka on 1meganen ja 1 euron halvempi kuin data teho plus, sellaista ei löydy soneran hinnastoista), kehtasivat vielä koittaa kaupata puhelinliittymää. No yhteysnopeus nousi jopa 2,3megaan megaan. Asun haja-asutus alueella ja tossa vieressä (500m) on soneran masto ja yhteystyyppi on HDSPA eli reilusti nopeampi kuin pelkkä 3G. Nyt käytössä olen huomannut että sonera jarruttelee nettiyhteyttä jos esimerkiksi lataa torrenttia, yhteysnopeus putoaa 50kt/s eli noin 0,6megaan, kun lopettaa latauksen ja koittaa nyt ladata jotain tiedostoa, vaikka ubuntun.iso tiedostoa niin nopeus alkaa pikkuhiljaa kasvamaan ladatessa koska soneran suodattimet ilmeisesti havaitsevat tämän. Nyt jos laitan torrent imutuksen jatkamaan niin torrent lataa 25kt/s ja samalla ubuntu.iso lataus tippuu samoihin lukemiin että tälläinen firma. Toisaalta tikku on niin edullinen että sitä ei hinnan vuoksi viitsisi palauttaa koska kilpailijoilla ei ole yhtä edullista tarjousta, mutta kun tämä sopimuskausi päättyy ja hinnat nousevat, sanon heti tämän liittymän irti. En todellakaan ole tyytyväinen soneran palveluun, tuntuu että ne vittuilee joka asiassa missä vaan voi. Yhden asian kun saa kuntoon niin vittuilaan seuraavassa, huoh... Jos joku ei ole vielä soneran asiakas niin ei kannata ollakkaan."

11

1288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Exsoneralainen...

      Minulla oli Soneran kytkypuhelin alle neljän kympin kuukausimaksulla, mutta jouduin maksamaan 120€ kuukaudessa, koska puhelin oli aina netissä. Minä en. Koitettiin sulkeakin netti, mutta ongelma ei korjaantunut. Sopimusta ei myöskään voinut purkaa. Lopulta puhelimesta löytyi virus, joka kytki sen nettiin, heti kun se avattiin. 400€:n puhelin maksoi yli 1200€. Nykyään DNA ja laskut kurissa.

    • vanha asiakas
      • hajahaja765

        Laita sähköpostilla mulle toi kuva osoitteeseen inferno[at]rajalanetti.com
        Rajalanetissä ei sensuroida, ei edes soneran painostuksesta.

        Sivustolla on muutenkin juttuja liittyen nettitikkuihin.
        www.rajalanetti.com


    • Ei taaloja?

      ImagesHakilla on taalat loppu?

      • ImageCrap

        Kannattaa kopioida ja liittää osoiteriville tuo linkki.

        Rahat vissiin loppumassa IMageShackilta. :D


    • ImageSucks

      Imageshack Blocking Users From Certain Countries (Don't Use Imageshack)
      http://www.msfn.org/board/forum-129/announcement-19-imageshack-blocking-users-from-certain-countries-dont-use-imageshack/

      Starting Feb 22, 2011 (?) ImageShack has been enforcing a new policy that requires Site Owners and those outside USA, Canada and the European Union to register to them in order to be able to view any images stored there. This amouts to effectively IP banning most of the World, and serving frozen frogs (see samples below), instead of the intended pictures, to those included in the ban.

      In fact, however, the implementation of the ban was also sloppily implemented, in that, most of the time, the "unregistered domain" frozen frog is served, even when the "country requires logging in" frozen frog should have been served, thus adding a confusioning element as to why the intended image was not served.

      While we consider that ImageShack has the right to adopt whatever policy it deems adequate and desirable, here at MSFN, which is a a forum that congregates people from every part of the world, we're now asking our users who rely on ImageShack to move their images to altenative hosting severs who believe in serving information equally to everybody, such as PhotoBucket, imgur and Rightload, so as to preserve the integrity of this Forum in contents and structure, as well as its availability to all.

    • huubertti_ja_rouva

      Helvette! Yritin laittaa uusimman harry potterin lataantumaan että saataisiin vaimon kanssa katsoa se tänä iltana mutta taitaa jäädä haaveeks ton soneran p2p rajoittimen takia.

      Otetaan läppäri mukaan ja lähetään kaupungille etsimään suojaamattomia langattomia verkkoja nyt tältä istumalta että päästään tänään kattomaan.

      HEh heh. huvittavaa mut näin on pakko tehdä, perhana kun tosta kytkykaupastakaan ei pääse eroon ku vasta vuoden päästä että sais toisen palveluntarjoajan palvelua.

      • huubertti_ja_rouva

        Noniin, siinä ei kauaa nokka tuhissu. Ajeltiin tohon lähimmän kerrostalon parkkiin ja sieltä löytyi avoin langaton joka oli 8meganen laajakaistaliittymä.

        Kierrettiin kaupan kautta hakemassa hyvät mätöt, kohta leffa pyöriin projektorilla :)


    • drk-

      random port at each startup utrorrentissa autta ainakin tämän, vastasin tähän vain siksi koska löysin tämän googlella kun etsin asiasta tietoa et onko soneralla jotain estoa kun epäilin itsekkin semmoista niin ajattelin sanoa sen jos joku muukin eksyy tänne etsimään tietoa.

    • ss

      Soneran asiakaspalvelu on ala-arvoista.

    • turunvuokko

      Vaihdoin juuri kiinteän soneran nettitikkuun, mutta en saa entistä sopimusta irtisanottua, ainakaan netin kautta. Onkohan toi 3g yhteys hyvä. En saanut nopeustestiä tehdyksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      55
      6994
    2. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      122
      6543
    3. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      65
      5562
    4. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      100
      5365
    5. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      19
      5317
    6. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      105
      4977
    7. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      8
      4789
    8. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      77
      4583
    9. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      73
      4180
    10. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      24
      4137
    Aihe