varhaisperuna

timo1234

Mitä rikkakasvien torjunta-ainetta voisi käyttää varhaisperunan viljelyyn (n.100m2). Kiusana on pihatähtimö, onko sille olemassa jorain rakeista torjunta.ainetta?

2

401

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on edelleen kuokka. Kun peruna alkaa taimettua, levitä se rautaharavalla penkit tasaiseksi. Anna olla muutama päivä, ja multaa sitten penkit uudelleen.Johan lähti peruna kasvuun, ja rikkaruohot pois.
      Mitään rakeista myrkkyä ei ole olemassa. Mutta jauhetta on, joka sotketaan veteen, ja ruiskutetaan silloin, kun perunasta on kymmenen prosenttia taimella. Mutta en kyllä noin pientä alaa suosittelisi myrkyttämään. Kun se on pikkuhomma hoitaa ilman myrkkyjä!

    • metsäkissankello

      sareptansinappi levitetään riviväleihin katteiksi ja pihatähtimö kuolee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7333
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      55
      4986
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4669
    4. 73
      4564
    5. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4168
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      29
      3392
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2928
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      39
      2468
    9. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      47
      2467
    10. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      211
      2306
    Aihe