Kansallisvaltiot ja niiden kulloisetkin rajat ovat sattumoisin mitä historian mittaan ovatkin. Eivät pysyviä, eivät pyhiä, eivät itseisarvoja ! Kunnian korostaminen on suurta typeryyttä. Ihmiskunnan lopusta tulee surkuhupaisa, kun märehditään itsekkäitä etuja. Ei enää ole mitään heimoja, ei puhdasverisyyttä, vaan sekoittuminen on tapahtunut ajat sitten. Ei ole mitään "Suomen Heimoa", on vain keskimäärin hieman vaaleampitukkaista populaa. Paras olisi keskittyä yhteisiin päämääriin ja unohtaa keinotekoinen kansallisuho, josta ei ole mitään todellista hyötyä !
KUNNIA ?
Ripsu64
6130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hyvä Ripsu!
Olen täysin samaa mieltä, näillä sks porukoilla on päässä sillai vinksahtanut...
Olisi tietenkin parasta olla sellaista maitokahvin väristä, juuretonta sekä robottimaista helposti kontrolloitavaa ja riistettävää massaa. Se olisi parasta meille kaikille.
Vapaus, veljeys, ja tasa-arvo!
Maailma kuuluu kaikille, siksi meillä suomalaisilla taikka muillakaan eurooppalaisilla EI ole oikeutta olemassaoloomme! Tasa-arvon ja veljeyden nimissä ylivertaisempi tasa-arvo MUILLE, universaalin vapauden nimissä oma kansallinen vapautemme (tai sen rippeet) on riistettävä mitä pikimmiten!
Joojoo, eiköhän ole uponnut kaaliin...
Satojen sotien tuloksena syntyneet rajat ovat mitä sattuvat olemaan kussakin hetkessä. Ei tässä olla erityisesti miksaamassa mitään "maitokahvikansaa", mitäpä hyötyä siitäkään olisi. Pois kontrolloitavuus ja tilalle itsenäisesti ajattelevia immeisiä, totta mooses ! Haluan vain korostaa, että ei ole mitään puhdasverisyyttä. Ei ole tarvis säilyttää tietyllä lailla painottuvia ominaisuuksia, mutta ei niiden sekoittumisestakaan haittaa ole ! Mitään Suomen Heimoa ei ole ollutkaan, on vain tänne pohjoiseen aikanaan
saapuneita, alun perin ties minkä näköisiä ihmisiä. Eurooppalaisuudessa tai suomalaisuudessa ei ole mitään vikaa, mutta ei niissä mitään pyhääkään ole.
OLet ilmeisesti melko uusi käyttäjä?
Olen huomannut pari ketjuasi ja olen kanssasi samaa mieltä monestakin asiasta. Ero meidän kesken on se, etten minä enää jaksa selitellä muille miksi asiat ovat näin hullusti ja mitä pitäisi tehdä, jotta saavuttaisimme Utopian (joka tosin ihmiskunnan tuntien tuntuu lähes mahdottomalta, ihmisen itsekkyyden ja vallanhalun takia).
Satuin tänään näille keskustelupalstoille pitkstä aikaa. Lähdin alunperinkin sen takia, että en enää jaksanut väitellä isänmaanystävien ja asioita ymmärtämättömien kanssa. Sanoisin, että samapa se mitä muut tekevät ja ajattelevat. Minulla on omat arvoni ja noudatan niitä hautaan asti, joten en koe tarvetta todistella ajatuksiani. Tiedän ne oikeiksi (vaikkeivat ne ehkä nykyisessä maailmassa ole mitä toimivimmat ihmisten perusluonteen takia) ja pyrinkin toteuttamaan hyvyyttä elämässä.
Tällä palstalla ei puhuta isänmaallisuudesta, vaan komutrollit hääräävät ruskean "talon" (k)arvoitusten kimpussa...
Mikä se on ?