paranna amputoituja raajoja?
Miksi Jumala parantaa vain syöpiä, joista luonnollinen parantuminen uskonnosta riippumatta tuntuu olevan siinä 10% luokkaa?
Moni liskoeläin kasvattaa raajansa takaisin, suosiiko Jumala ihmisen sijaan liskoja?
Miksi Jumala parantaa vain syöpiä, joista luonnollinen parantuminen uskonnosta riippumatta tuntuu olevan siinä 10% luokkaa?
Moni liskoeläin kasvattaa raajansa takaisin, suosiiko Jumala ihmisen sijaan liskoja?
Vastaukset 18
Vanhimmat
kun sitä ei oo olemassa.
Ihminenhän se kaiken tietää kun on kaiken nähnyt? Kuinka kukaan uskaltaa tuomita jotain asiaa jota ei vain ole kunnolla päästy tutkimaan kun ei ole laitetta jolla tutkia?
"Kuinka kukaan uskaltaa tuomita jotain asiaa jota ei vain ole kunnolla päästy tutkimaan kun ei ole laitetta jolla tutkia?"
Tee testi:
Rukoile Jumalaa, pyydä häntä ilmaantumaan naapurillesi tänä iltana. Jos huomenna kysyt naapuriltasi tapahtuiko mitään erityistä, esim tapasitko Jumalan, ja hän vastaa ei, ollaan todistettu että Jumala ei vastaa kaikkiin rukouksiin.
ja tavallaan. Voi parantaa lihassa ja veressäkin.
Ero on siinä, että liskon perimässä ja tietoisuudessa on VAHVA USKO siihen, että se voi kasvattaa uuden raajan menetetyn tilalle; se ei epäile tippaakaan, ettei se olisi mahdollista. Sama onnistuisi ihmiseltäkin, jos vain 'pääsee sellaiseen tilaan', jossa uskon voima on 100%.
Jumalassa ei ole suosikkijärjestelmää, vaan kaikille annetaan "uskonsa mukaan". Uskonnoilla ei ole siihen muuta sijaa, kuin ehkä olemalla *uskonvahvistajana*.
"liskon perimässä ja tietoisuudessa on VAHVA USKO"
Minä en edes tiennyt että liskoilla on tietoisuutta
"se ei epäile tippaakaan, ettei se olisi mahdollista"
Tuskin se edes osaisi epäillä.
"Sama onnistuisi ihmiseltäkin, jos vain 'pääsee sellaiseen tilaan', jossa uskon voima on 100%."
Oot kyllä totaalisen sekaisin. Usko ei paranna mitään. Jumala parantaa(kuulemma). On aivan sama vaikka uskoisit 100% että olet nainen vaikka olet mies, et sillä saa itseäsi naiseksi muutettua.
Tää on just tää tyypillinen "No True Scotsman" argumentti, eli jos et kasvata raajaa takaisin et usko tarpeeksi.
LISÄKSI
Lisko ei saa uskon avulla raajaa takaisin vain se kasvattaa sen itse, häntä ei siis yhtäkkiä kasva sekunnissa takaisin vaan siihen menee useita viikkoja.
Voitko samalla kertoa miksi liskot kuolevat? Eikö liskoilla ole 100% uskoa hengissä selviytymiseen?
No nytpähän tiedät, että kaikessa on mukana tietoisuus eli se joka on kaiken elämän takana ja näin ollen se on liskoillakin... niiden omalla tiedostamisen tasollaan. Ihmisellä se on maan olennoista kehittynut pisimmälle, mutta se ei ole TIETOISUUDEN raja. Tietoisuus on ääretön niin puoleen kuin toiseenkin ja jokainen on sen janalla omalla ajallisella 'taajuudellaan'.
"Usko ei paranna mitään.
Väärin, sillä juuri USKO parantaa, mutta tuolla USKOLLA ei tarvitse olla mitään yhteyttä uskontoihin ja uskomiseen niiden mukaisesti. Jos uskoo 100%sti parantuvansa, luottaa esim. lääkäriin ja lääkkeisiin ilman hetkenkään epäilyksen häivää, niin ihminen parantuu mistä tahansa! Olemme tavallaan mielemme ja uskomustemme 'orjia'!
"Jumala parantaa(kuulemma). ."
Jumalakaan ei paranna ilman täyttä uskoa/luottamista siihen, että Jumala parantaa. Ihmeet ovat lähtöisin ihmisen itsensä uskomisesta asiaan ilman epäilyksen häivähdystä, sillä luomme itse kaiken todellisuutemme ( 'luomme' vain sitä mihin uskomme eli maailmamme on juuri sellainen kuin USKOMME sen olevan. Uskomustemme muuttuessa myös maailmamme muuttuu!).
"On aivan sama vaikka uskoisit 100% että olet nainen vaikka olet mies, et sillä saa itseäsi naiseksi muutettua."
Joo, näin on; mitään jo olemassa olevaa emme voi muuttaa hokkuspokkustemppuna, sillä meissä oleva "ohjelma" estää sen... paitsi jos onnistuisimme muuntamaan tuon geenistöömme vaikuttavan alitajuntaan latautuneen nykyisen 'ohjelman', niin ties vaikka onnistuisimme siinäkin.
"Lisko ei saa uskon avulla raajaa takaisin vain se kasvattaa sen itse, häntä ei siis yhtäkkiä kasva sekunnissa takaisin vaan siihen menee useita viikkoja."
Tässäkin sinä takerrut sanaan 'usko' ja oletat tod.näk. minun tarkoittavan jotain uskonnolista ihmetemppua. Tietenkin lisko kasvattaa raajansa itse ja se vaatii oman aikansa! Ei siihen mikään ulkopuolinen vaikuta vaan liskon oma tietoisuus ja sen varmuus (siis sen perinnöllinen usko ja luottamus) asiaan.
"Jos uskoo 100%sti parantuvansa, luottaa esim. lääkäriin ja lääkkeisiin ilman hetkenkään epäilyksen häivää, niin ihminen parantuu mistä tahansa!"
Eli vaikka lääke ei tehoisi kyseiseen tautiin tai sairauteen, mutta uskova uskoo että tehoaa niin sairaus poistuu?
Niin, sitä sanotaan lumevaikutukseksi lääketieteessä. Etkö ole ennen kuullut?
Ai tällaisista?
http://www.youtube.com/watch?v=cQIRjrix7h8#t=3m50 (katso 20 sekkaa)
Just tuollaisten huijarien takia ihmiset uskovat että uskolla voidaan saada jotain aikaan. USKO EI PARANNA! Muutenhan usko parantaisi menetetyt raajat samalla määrällä uskoa kuin jostakin taudista paraneminen.
Se että ihminen sanoo voivansa paremmin ei tarkoita että tauti tai sairaus tai mikä tahansa vamma parantuisi. Jos usko oikeasti parantaisi meillä olisi jotain uskokilpailuita jossa ihmiset viiltäisi käteen haavan ja sitten suljetaan se tahdonvoimalla, mutta usko ei koskaan paranna sen nopeampaa kuin normaali ihmisen elintoiminta.
Ei ollenkaan! Uskolla, josta minä puhun, tarkoitan yksinkertaisesti uskomista erilaisiin asioihin, mihin tahansa niin, että niistä on muodostunut meissä oleva perususkomusrakennelma joiden mukaan suhtaudumme elämään ! Meissä jokaisessa on siis oma uskomusjärjestelmämme, jonka puitteissa elämämme etenee hetki hetkellä.
Sinun tämänhetkisen (se muuttuu pikkuhiljaa kaikilla) uskomusjärjestelmäsi mukaan esim. et usko uskomisen vaikuttavan mitenkään paranemisprosessissa. Sinulle perimäsi, tietojesi ja kokemuksesi mukaan se ei ole mahdollista ja näin ollen se ei toimi sinulla vielä, ellet saa itse siitä ja sen toimivuudesta kokemusta... tavalla tai toisella...jolloin se muodostuu omakohtaiseksi tiedoksi ja USKOKSI siihen . Näin se menee; en voi sinua sen enempää kuin muitakaan vakuuttaa asiasta, sillä meidän jokaisen on saatava omat kokemuksemme! Se on kuitenkin vekkulia, että kun tietoomme tulee jotain, sellaista mitä emme voi sillä hetkellä mitenkään hyväksyä todeksi, niin mielemme alkaa kuitenkin 'poukkoilla' siellä ja etsiä vastauksia joka suunnasta. Ja kun tekee kysymyksiä, niin vastauksiakin ja ennen kaikkea kokemukseen johtavia tapahtumia alkaa tulla eteen (mielemme on luova yksikkö eli kaikki se mitä ajatuksissamme viilettää, ennen pitkää tulee jotenkin eteemme esim. tapahtumana tai kokemuksena...uskoo tähän tai ei!)
Olen muuten täysin samaa mieltä kanssasi, että jos sanoo voivansa paremmin, niin se ei paranna, sillä siinä USKO on vain ja ainoastaan se, että VOI PAREMMIN eli ei tapahdu muuta!
Tahdonvoimallakaan ei parane, sillä heti kun hellittää 'tahtomisen' eli ajattelee vaikka hetkisenkin, että "ei tää kyllä onnistu" tms. niin tuli tyhjättyä koko tahtomiseen käytetty energia.
Vaan jos löydämme jonkun sellaisen 'katalysaattorin' (voi olla lääkäri yms , poppamies, voimapaikka, näky...mitä tahansa), joka antaa meille VARMUUDEN ja siis USKON parantumiseemme, niin se tapahtuu - ei aina heti, mutta kuitenkin - muuten EI!
ps. minulta puuttuu se "usko", mistä uskovaiset touhottavat. Siis en oikein jaksa usko youtubevideon mukaisiin joukkohysterian aiheuttamiin parantumisiin, mutta jos niistä on apua jollekin, niin OK! Tietenkin niissäkin voi tapahtua 'ihmeitä', mutta ihme on aina kyseisen ihmisen omassa mielessä tapahtunut muutos eli VAHVA USKO TAPAHTUMAAN eli ihminen on saanut itselleen tarpeeksi vahvan 'katalysaattorin' uskonsa vahvistamiseksi ja näin ollen on saanut aikaiseksi kvanttitasolla tapahtuneen muutoksen, joka ilmenee fyysisellä tasolla paranemisena.
Kyllä Jumala voi parantaa ja on parantanutkin. Mistä moista kuvittelet, ettei voisi?
Kerrotaanhan Raamatussakin tapauksesta missä Jeesus paransi surkastuneen raajan.
Maailma on pullollaan ihmisiä joita Jumala on parantanut erinäisin tavoin...
"Jeesus paransi surkastuneen raajan"
Taitaa Jeesuksen ajan tarinat jäädä Jeesuksen ajan tarinoiksi...
Jeesuksen kerrotaan sanoneen aina näille parantamilleen, että " sinun uskosi on sinut parantanut". Tällä hän tarkoitti yksinkertaisesti sitä, että parannettava ihminen itse paransi itsensä uskomalla Jeesuksen parantavaan voimaan. Uskovaiset ovat selittäneet sen kuitenkin niin, että uskomalla Jeesuksen jumaluuteen auttoi heitä paranemaan. Epäilen kuitenkin hyvin vahvasti, että monikaan noista parannetuista ja ym. sen ajan kadunmiehistä piti Jeesusta muuna kuin hyvin outona tyyppinä, joka onnistui 'tekemään ihmeitä'.
"Maailma on pullollaan ihmisiä joita Jumala on parantanut erinäisin tavoin... "
Voidaanhan se niinkin sanoa, mutta aina niissä on mukana kunkin oma uskominen parantumiseen vaikuttavana tekijänä.
Kyllä Jumala voi parantaa. Kun uskot Jeesuksen sovitustyö omalle kohdallesi niin viimeistään ylösnousemuksessa saat uuden ruumiin jossa ei ole sairautta tai puutetta. Paavalikin, vaikka paransi itse ihmisiä Pyhässä Hengessä, kärsi monista vaivoista. Ei uskossa eläminen tarkoita vaivojen poistumista, mutta voimia kestää niitä.
ja hengellisesti janota. Autuaat ne, jotka janoavat vanhurskauttaan ja lähestyvät Herraa ja kiittävät ja kunnioittavat, sillä heidät ravitaan ja saavat Jumalan parasta.
Jeesus antoi omille opetuslapsilleen oikeuden kastaa uusia opetuslapsia joilla on Jeesuksen antamat lahjat parantaa sairaita ja herättää kuolleista.
Rikollinen kristinusko tappoi Jeesuksen seuraajat, poltti noitina noitarovioilla sellaisia taitoja omaavat jne jne
Siis Jumala ei suosi vaan sieluttomat ihmiset suosii saatanaa epäjumalanaan.
(sielutton ihmislaji on se jonka Jumala loi raamatun toisessa (ensimmäinen luominen) luomis kertomuksessa ja jonka luomista Jumala katui.
Jumala loi uuden ihmisen (raamatun ensimmäinen luomis kertomus joka tapahtui toisena luomisena) ja antoi sille sielun ja oli tyytyväinen häneen...
En vaan ymmärrä miksi Jumala jätti sen sieluttomuuden edustajat maailmaan...)