MITEN PERUSTELLA POLTTOAINEEN HINNAN NOUSU?

Taas kerrotaan että polttoaineen hinnat nousee koska raakaöljyn hinta on tuplaantunut viimekesästä, ja dollari on vahvistunut euroa vastaan!

Mitä sitten vaikka on tuplaantunut?
Öljy maksoi mm.vuonna 2007 saman 75$ barrelilta kuin nyt, silti saatiin bensaa n. 1,20€/Litra?
Tuolloin oli muuten dollari/euro kurssi myöskin samoilla heitteillä kuin nyt.

Ja vuonna 2004 muistan kuinka dieseliä sai alle 0,8€/Litra.
Tuolloinkin raakaöljy oli muistaakseni jossain 75$ hinnoissa ja eur/usd 1,30.

Nyt siitä naftasta pitää pulittaa 1,10€/L

Kummallista että toimittajat eivät viitsi tutkia näitä asioita, ja kirjoitta ISOILLAKIRJAIMILLA miten meitä huijataan.
(voihan olla että on kielletty kirjoittamasta?)
13861
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Öljy noteerataan dollareissa. Kun dollarikurssi nousee yleensä vastaavasti öljyn maailmanmarkkinahinta laskee samassa suhteessa. Kun dollarikurssi laskee öljyn hinta nousee vastaavassa suhteessa. Käytännössä kyse on nollasummapelistä, jolloin reaalinen hinta ei muutu paitsi suomalaisessa ABC-, Neste, Teboil -"markkinataloudessa", jossa hintakartallin paineet ovat jatkuva mittarihintojen nostaminen.

Äänestä

Täytyyhän kauppiaanki elää.

Äänestä
  • Kauppias on hieman liian mahtipontinen ilmaisu bensan myyjälle. Ja komissiokaupassahan bensan myyjä saa tietyn kiinteän mittarihinnasta riippumattoman korvauksen jakeluyhtiöltä.

    Äänestä

Oletko itse valmis pudottamaan palkkaasi? kyllä kilpailu toimii ympäri suomen on aivan eri hinnat ketjusta riippumatta ,silloin jos kaikkialla olisi samat hinnat se olisi sitä KARTELLIA tai monopoli.

Äänestä
  • mutta komissiopalkkio kiinteä. Menoveden myyjä saa kiinteän korvauksen mittarihinnasta riippumatta eli palkkaan sillä ei ole vaikutusta. Sitten on poikkeuksena ne muutamat aidot benskauppiaat, jotka myyvät menovettä omiin nimiinsä ei jakeluyhtiön.

    Äänestä

Sinne autoon ei tankata raakaöljyä, vaan jalostettua bensaa tai dieseliä. Nille molemmille on omat maailmanmarkkinahinnat.

http://www.taloussanomat.fi/sivu.php?page_id=19&sym=RBENSA.XXX&cat=RTE&page=basicdata

Raakaöljy on vain raaka-ainetta. Sama kuin valittaisi tietokoneiden hintojen noususta, vaikka hiekka (pii) ei olisi noussut samaa tahtia. Itse olet varmaan parin viime vuoden aikana saanut ja ottanut vastaan palkankorotuksia. Miksi samaa ei suotaisi öljynjalostajille?

Bensa on nyt lähes 800 USD/t. Vuonna 2008 se oli 1000 USD/t, mutta hinta oli ja on dollareissa. Dollari on vahvistunut 25% euroon nähden. Euroina bensan maailmanmarkkinahinta on tällä hetkellä historian korkeimmalla tasolla.

Lasketaan:
- bensa 778 USD/t ja
- 1 EUR = 1,335 USD
- 740 g/l

=> bensan veroton litrahinta 0,43 €/l

Lisätään verot ja ALV

=> bensan verollinen hinta = 1,291 €/l

Tuossa hinnassa ei ole mitään jakelukatteita. Sen pitäisi tulla maailmanmarkkinoilta ilmaiseksi sinun tankkiin. Oletetaan, että bensakauppiaille ja rahtareille suodaan jotain palkkaa. Ja samat palkankorotukset, jotka kelpasivat sinulle.

Suodaan bensan jakeluportaalle 10 s/l. Sillä summalla bensa kuljetetaan Suomeen, varastoidaan, rakennetan ja ylläpidetään bensa-asemat, jne.

=> bensan myyntihinta 1,413 €/l

http://www.polttoaine.net/

Tuo mukaan maan keskiarvo on aika lähellä laskettua arvoa.

Äänestä
  • Kauheaa höpötystä ja puolusta, että kyllä mittarihinta on kohdallaan. Polttoaineen myyjillä on peräti kartellijärjestö, joka näitä hintoja vedättää ylöspäin. Se on jännä homma että jos raakaöljyn hinta nousee niin mittarihintoja ollaan heti nostamassa, mutta jos laskee niin mittarihinnat ei laske. Selityksen on juuri tuo että jalostetuille polttoaineille on omat markkinat. Ei mee läpi tuo huijaus!

    Äänestä

Kyllähän sitä voi valittaa hinnoista, mutta huijausta se ei ole.
Myyjä saa titeäkseni vapaasti hinnoitella tuotteensa, joten ostajalle jää vain valinta ostaa tai olla ostamatta.
Kenenkäs muun yrittäjän pitäisi muka jatkuvasti selitellä myymiensä tuotteiden hintaa ? (No ilmeisesti ainakin sähköyhtiöitten).

Aiva turhaa valittamista.

Äänestä
  • Vapaa hinnoittelu ei toteudu silloin, kun valtaosa myyjistä nostaa samaan aikaan hintoja ylös.

    Äänestä

  • Elli Kart kirjoitti:

    Vapaa hinnoittelu ei toteudu silloin, kun valtaosa myyjistä nostaa samaan aikaan hintoja ylös.

    silloinhan se juuri toimii

    Äänestä

No täällähän korotettiin bensaveroa viime vuoden alussa.

Mutta, Venäjällä ei ole bensanhinta muuttunut puoleen vuoteen yhtään mihinkään. Tosin se on vuodessa lähes tuplaantunut, kun viimevuonna tähän aikaan 95 sai 35c litran, kun nyt se maksaa reilun 60c litralta. Tuo tosin johtuu suurimmaksi osaksi ruplan vahvistumisesta devalvoinnin jälkeen.

Äänestä

Kun seuraavat eduskunta vaalit tulevat muista äänestää ja oikein.
Bensan hintaan vaikutetaan eniten eduskunnassa verojen muodossa
Perheiden vapaan liikkumisen vihollisia arkadiamäellä on kaksi
Autovero diktaattori Kuitunen joka ei ole kiinnostunut mitä Eu oikeus sanoo autoveoista
ja toinen on ilmasto imaami Oras Tynkkunen joka uskottelee =- kompetensilla että suomen pitää veroja korottamalla pelastaa maailma ilmastomuutokselta.

Että kysy edustajaehdokkaalta suostuvatko heittämään em. henkilöt arkaadianmäen lautakunnista

Äänestä
  • No, ei kai se bensanhinta varmaan Kuitusta kiinnosta, kun se hiihtää...
    Ai niin, se lopetti. Mutta paskaaks' se siitä, Sarasvuo kuljettaa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Euron Dalttoni kirjoitti:

Taas kerrotaan että polttoaineen hinnat nousee koska raakaöljyn hinta on tuplaantunut viimekesästä, ja dollari on vahvistunut euroa vastaan!

Mitä sitten vaikka on tuplaantunut?
Öljy maksoi mm.vuonna 2007 saman 75$ barrelilta kuin nyt, silti saatiin bensaa n. 1,20€/Litra?
Tuolloin oli muuten dollari/euro kurssi myöskin samoilla heitteillä kuin nyt.

Ja vuonna 2004 muistan kuinka dieseliä sai alle 0,8€/Litra.
Tuolloinkin raakaöljy oli muistaakseni jossain 75$ hinnoissa ja eur/usd 1,30.

Nyt siitä naftasta pitää pulittaa 1,10€/L

Kummallista että toimittajat eivät viitsi tutkia näitä asioita, ja kirjoitta ISOILLAKIRJAIMILLA miten meitä huijataan.
(voihan olla että on kielletty kirjoittamasta?)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu